
Jak powinien wyglądać kurnik
Hodowla kurczaków nie jest skomplikowana, ale zbudowanie kurnika w taki sposób, aby kury czuły się w nim jak w domu, to prawdziwa nauka. Zastanawiasz się, czego nie powinieneś pominąć?
Sprzyjające warunki do wylęgu i znoszenia jaj
Nieodłącznym elementem każdego kurnika są grzędy, na których kury mogą przesiadywać. Zaleca się dodanie do nich drabiny, aby kura mogła wygodnie dostać się do swojego " posłania". Podczas umieszczania grzęd należy kierować się wielkością rasy kur, które nie powinny dotykać ogonów podczas odpoczynku.
W kurniku powinno również znajdować się okno wychodzące na południowy wschód - zapewni to kurom poranne światło. Zachęci je to do aktywności przez cały dzień i zapewni im wystarczającą ilość witaminy D. Pozwoli to również na przewietrzenie kurnika w gorące letnie dni.
Kolejną ważną cechą kurnika są budki lęgowe o wymaganych wymiarach 30x30x40 cm do znoszenia jaj. Jedno gniazdo może pomieścić do 5 kur. Chociaż wspomnieliśmy o znaczeniu światła słonecznego w kurniku, kurniki muszą być umieszczone w ciemnym i cichym zakątku domu.
Rozważylibyśmy również ocieplenie kurnika - przyniesie to korzyści kurom w chłodniejszych miesiącach i pomoże im być bardziej odpornymi.
Czystość to połowa zdrowia
Wyściełając kurnik, musimy pomyśleć o wychwytywaniu odchodów. Odpowiednią ściółką może być słoma przykryta warstwą gazety, którą zawsze wymieniamy po pewnym czasie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wejście do kurnika powinno mieć około 50 cm wysokości i 30 cm szerokości. Świetnym rozwiązaniem są automatyczne drzwi z wyłącznikiem czasowym i zmierzchowym lub ich kombinacją. Więcej o tej wyjątkowej technologii, która chroni kury przed nieproszonymi gośćmi i oszczędza czas, pisaliśmy w naszym artykule zatytułowanym Automatyczne drzwi, pomocnik dla bezpieczeństwa drobiu.
Wybiegi zewnętrzne oznaczają możliwość poruszania się na świeżym powietrzu i cieszenia się piękną pogodą. Jednak należy również pamiętać o bezpieczeństwie, gdy kury są tym bardziej "na widoku" drapieżników. Na zewnątrz nie obejdzie się bez dobrego ogrodzenia.
Największy wybór kurników
Czy to wydaje się zbyt wiele? Nie rozpaczaj, w naszym sklepie internetowym znajdziesz niezliczone kurniki, które spełniają wymagania dotyczące przyzwoitego trzymania drobiu. Co więcej, nasze kurniki zachwycą niejednego podróżnika, pozwalając jego pierzastym przyjaciołom zamieszkać na przykład w Mediolanie lub na Wyspach Kanaryjskich!
Inne artykuły

09.07.2025
Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?
Dziobanie jajek to jeden z najczęstszych złych nawyków u kur. Wielu hodowców nie wie, jak sobie z tym poradzić i próbuje różnych „babcinych sposobów” – na przykład zanurzania kury w wodzie. Przyjrzyjmy się jednak skuteczniejszym i sprawdzonym metodom, które pomogą oduczyć kury tego niepożądanego zachowania.
Czytaj artykuł
08.07.2025
Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?
Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.
Czytaj artykuł
07.07.2025
Jak hodować perliczki?
Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.
Czytaj artykuł