Autor: Juraj Korim
28.09.2023
Jak opiekować się kotem w mieszkaniu?
Zastanawiasz się nad zakupem zwierzaka, ale obawiasz się, że nie będzie on szczęśliwy w mieszkaniu? Kot wygląda niepozornie, ale ma też swoje potrzeby, o których właściciele często nie wiedzą. Nie wystarczy kupić legowisko dla kota i mieć nadzieję, że to wszystko, czego potrzebuje. Do prawidłowego rozwoju i zadowolenia kot potrzebuje specjalnej opieki.
Wybór rasy
Niektóre koty dożywają nawet 25 lat, dlatego warto dobrze przemyśleć ich zakup. Wszystko zaczyna się od wyboru rasy, która nadaje się do domu. Zwykle te, które można trzymać w mieszkaniu, to brytyjski, perski, syjamski lub ragdoll. Z pewnością nie popełnisz błędu, jeśli najpierw sprawdzisz poprzedniego właściciela lub schronisko.
Czego nie można pominąć
Oczywiście niezbędna jest dobrej jakości karma i wystarczająca ilość wody. Karma powinna zawierać dużą ilość mięsa oraz niezbędne witaminy i minerały. Podstawą diety są granulki, uzupełniane saszetkami mięsnymi i mięsem z puszki. Lepiej jest podzielić jedzenie na kilka dziennych porcji, w tym celu można użyć automatycznego dozownika, który określa dokładną dawkę i uwalnia granulki o określonej porze dnia. Pozwoli to uniknąć otyłości, na którą kot jest narażony ze względu na mniejszą intensywność ćwiczeń. Jeśli chodzi o wodę, idealna jest fontanna, z którą kot będzie się bawił, przestrzegał reżimu picia, a woda pozostanie zawsze świeża.
Legowisko dla kota powinno być ciepłe i miękkie, a przede wszystkim umieszczone w cichym miejscu, w którym kot nie będzie przeszkadzał. Nie bój się umieścić więcej niż jednego legowiska w całym mieszkaniu, aby kot mógł położyć się tam, gdzie chce.
Podobnie jak legowisko, kuweta dla kota powinna być umieszczona w cichym miejscu. Na rynku dostępnych jest kilka opcji i zależy to od tego, do czego kot jest przyzwyczajony. Toaletę należy czyścić codziennie, a żwirek wymieniać raz w tygodniu. W przypadku nieprzyjemnych zapachów można kupić dezodorant do toalety.
Jeśli chcesz uniknąć zniszczenia mebli, kup drapak dla kota, aby mógł ostrzyć pazury. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie go w stabilnym miejscu, przy czym wskazane jest wybranie takiego, który jest raczej wyższy niż sam kot. Można również kupić drapaki z miejscami do odpoczynku.
Pielęgnacja
Chociaż koty same przycinają swoje pazury, nadal należy je przycinać, aby nie pozostały ostre. W tym celu należy używać specjalnych nożyczek. Należy uważać, aby nie przyciąć ich zbyt mocno i nie zranić kociej łapki. Sierść również wymaga pielęgnacji i powinna być regularnie szczotkowana.
Zdrowie
Oczywiście trzeba też dbać o zdrowie kota, regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i odrobaczanie powinny być rutyną. Warto również rozważyć kastrację. Koty osiągają dojrzałość płciową i płciową około 5 miesiąca życia, samce około 6 miesiąca. Kiedy cierpią (nie mogą nigdzie wyjść), będzie to miało wpływ na ciebie w postaci mruczenia i oznaczania swojego terytorium moczem.
Zabawki
Nie należy zapominać o zabawie z kotem, zwłaszcza jeśli przebywa on w mieszkaniu. Znajdź 15 minut dwa razy dziennie, aby poświęcić kotu swoją energię. Dzięki zabawie kot rozwija naturalny instynkt polowania. Jeśli nie bawisz się ze swoim kotem, ryzykujesz zaburzenia behawioralne. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, od różnych piłek i myszy po interaktywne zabawki laserowe.
Krótko mówiąc, kot może być wspaniałym przyjacielem, a jeśli dasz mu wystarczająco dużo miłości i troski, odpowiednio cię wynagrodzi.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.