Jak hodować indyki: Wskazówki dotyczące karmienia i opieki nad indykami
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.06.2022

Jak hodować indyki: Wskazówki dotyczące karmienia i opieki nad indykami

Hodowla indyków nie jest tak powszechna jak hodowla kur, ale jeśli myślisz o ich pozyskaniu czy to do samodzielnej hodowli, czy do swoich kur, nie musisz się o nic martwić. Ich hodowla jest prawie tak samo nie wymagająca jak u kur.

Hodowla indyków się opłaca

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących hodowli, przypomnijmy, dlaczego dobrze jest rozpocząć hodowlę indyków. Jeśli hodujesz indyki w celach użytkowych, ucieszą się z nich przede wszystkim miłośnicy drobiu, ponieważ indyki są jednym z największych udomowionych gatunków drobiu i oferują sporą porcję mięsa. Nic więc dziwnego, że mięso indycze jest głównym powodem hodowli indyków.

W zależności od tego, z której części indyka pochodzi mięso, może ono przypominać kilka innych rodzajów mięsa. Piersi indyka mogą przypominać w smaku i konsystencji cielęcinę, mięso z ud sprawia wrażenie, że jemy dziczyznę, a skrzydełka są najbardziej zbliżone do mięsa kurczaka, które często mylone jest z mięsem indyka. Jeśli zdecydujesz się upiec zad indyka (obszar z tyłu ciała), który jest jedną z najbardziej tłustych części indyka, będzie on przypominał pieczeń z gęsi. Jak widać, każdy indyk jest źródłem wielu smaków, więc jego mięso na pewno się nie znudzi.

Nie zapominając o jajach, które indyki, jak każdy inny drób, znoszą w sposób naturalny. Jaja indycze są nieco większe od kurzych i mają piegowatą skorupkę. Te dwa rodzaje jaj są dość podobne w smaku, a ich zastosowanie w kuchni nie różni się od siebie.

Czym karmić indyki

Karmienie indyków nie jest trudne. Potrzebują podobnego pokarmu jak kury, tylko ze względu na swoją wielkość mają wyższe wymagania co do jego ilości. Ich dieta powinna opierać się na mieszance paszowej zawierającej pszenicę, śrut  i kukurydzę. Sprzedawany jest najczęściej w formie granulatu i dobrze jest sięgnąć po taki z wystarczającą zawartością witamin i minerałów. Dobrze jest uzupełnić mieszankę paszową owocami i warzywami, zwłaszcza indyki lubią buraki, a docenią to również, jeśli zapewnisz im duży trawiasty wybieg. Indyki nie są z natury wymagające, więc wybieg dla indyków wygląda podobnie jak  typowy wybieg dla kurczaków. Oczywiście na wybiegu zawsze powinno być dostępne źródło czystej wody.

Zbilansowana dieta z odpowiednią ilością niezbędnych substancji pomoże zapewnić indykom doskonałe zdrowie, w tym wspierać ich zdolności rozrodcze. Odpowiednia dieta przyczynia się również do zwiększenia produktywności indyków, dzięki czemu zobaczysz większy wylęg i ostatecznie więcej mięsa, które również będzie smaczniejsze.

Jak dbać o młode indycze

Młode Indyki czy indyczęta  są podatne na przeziębienie, dlatego opieka nad indykami jest pod tym względem nieco bardziej wymagająca w porównaniu do młodych innego drobiu. Zapewnij im świeżą ściółkę w kurniku, która z pewnością przypadnie im do gustu. Oprócz miejsca, w którym będą mogły się schować na noc lub w deszczu, czyli kurnika, młode indyki docenią, podobnie jak dorosłe indyki, ładny, odpowiednio duży, trawiasty wybieg.

W zakresie żywienia dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną mieszankę paszową dla indyków, w której wyżej wymieniona baza jest odpowiednio uzupełniona, aby pasza wspomagała bezpieczny rozwój indyków w pierwszych tygodniach życia. Możesz wzbogacić ich menu o startą marchewkę lub liście cebuli. Pamiętaj, aby w poidełku znajdowała się wystarczająca ilość czystej wody, która musi być umieszczona tak, aby indyki miały do ​​niej wygodny dostęp. Duże miski z wodą nie są idealnym rozwiązaniem, ponieważ ptaki mogą łatwo zamoczyć pióra i przeziębić się, a nawet utonąć.

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.