Jak dbać o racice bydła i zapobiegać chorobom?

Autor: Juraj Korim

15.09.2023

Jak dbać o racice bydła i zapobiegać chorobom?

Pielęgnacja racic nie powinna być zaniedbywana. Właściwe leczenie może zapobiec wielu chorobom i zwiększyć prawdopodobieństwo wysokiej produkcji, ponieważ krowa cierpiąca na chorobę racic ograniczy ruch, zmniejszając spożycie paszy i zmniejszając chęć chodzenia do udoju.

Odżywianie jest ważne

Prawidłowe żywienie jest kluczem do zapobiegania problemom z racicami. Błędy żywieniowe natychmiast wpływają na jakość rogu i ogólną kondycję kończyn. Aby rogacz mógł prawidłowo rosnąć, musi być uzupełniany minerałami, które mu w tym pomogą. Biotyna ma największe znaczenie dla jakości rogówki i czyni ją mniej podatną na choroby. Inne składniki to cynk, który utrzymuje integralność kopyta, oraz wapń, który kontroluje dojrzewanie komórek rogówki.

Powierzchnie podłóg mają ogromny wpływ

W każdej stajni należy wybrać suchą, antypoślizgową i lekko szorstką powierzchnię ze spadkiem, aby umożliwić odpływ wody, zmniejszając w ten sposób liczbę nieodpowiednich mikroorganizmów. Obecnie można natknąć się na gumowe podłogi, ruszty i beton, które nadają się do tego celu.

Kształt i rozmiar kopyta

Każde zwierzę powinno być traktowane indywidualnie, ale warto wiedzieć, że ciężar zwierzęcia powinien być przenoszony na cały obszar kopyta. Technik paznokci, który powinien przychodzić najlepiej 3 razy w roku, dokona korekt lub zabiegów według własnego uznania. Podczas przycinania wykonuje się następujące kroki: skrócenie długości przodostopia, zdjęcie rogu kopyta, utworzenie miski, zmniejszenie obciążenia chorego kopyta, usunięcie luźnego rogu, przycięcie ubytku i przycięcie kopyta, skrócenie kopyta do długości odpowiadającej jego szerokości, sprawdzenie rozszczepu międzypalcowego, skóry korony i klamry. Do przycinania używa się wielu narzędzi, takich jak szczypce podkuwnicze, tarcze, tarniki, noże do kopyt i inne.

Kąpiele kończyn

Regularne kąpiele kończyn powinny być oczywistością i odbywać się 2-3 razy w tygodniu. Celem kąpieli jest utwardzenie zmiękczonego rogu. Wysokość wanny powinna wynosić 10-12 cm, a długość co najmniej 3 m, tak aby zwierzę mogło zrobić 3-4 kroki. Zwykle stosuje się 5-10% roztwór siarczanu miedzi, który działa antybakteryjnie i utwardza róg kopytowy. Wadą jest trudna utylizacja. Można również użyć 5-20% roztworu siarczanu cynku, który ma takie samo działanie jak siarczan miedzi, ale ma wadę słabej rozpuszczalności w wodzie. Formaldehyd był również używany, ale został uznany za czynnik rakotwórczy i jest obecnie zastępowany przez aldehyd glutarowy w środkach dezynfekujących.

Zapobieganie zapaleniu skóry

Zapalenie skóry jest zakaźnym stanem zapalnym skóry kończyn bydlęcych. Objawia się intensywnymi kulawiznami, stąpaniem na czubkach racic, niższym spożyciem pokarmu i związaną z tym utratą masy ciała. Do 75% bydła w Polsce cierpi na tę infekcję. Aby zapobiec zapaleniu skóry, zaleca się regularne opryskiwanie.

Wykrycie choroby na wczesnym etapie

Jeśli zauważysz, że zwierzę ma trudności ze wstawaniem, leży przez większość czasu, nie chce chodzić, natychmiast rozpocznij leczenie. Umyj paznokieć, przytnij go, potraktuj ranę np. nalewką leczniczą i zabandażuj kończynę.


Pielęgnacja kopyt nie jest łatwym zajęciem, wymaga dużo profilaktyki, czystości i uwagi, aby uniknąć różnych chorób, które mogą zagrozić twojej hodowli.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł