Jak bezpiecznie podróżować z psem w samochodzie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

02.08.2024

Jak bezpiecznie podróżować z psem w samochodzie?

Podróż samochodem może być dla psa przyjemnym, ale i stresującym wydarzeniem. Bez względu na wszystko, zawsze należy sprawić, by podróż była jak najłatwiejsza i jak najprzyjemniejsza. Aby podróż samochodem przebiegła bezproblemowo, należy przestrzegać pewnych zasad, aby zminimalizować ryzyko związane z transportem psa. Niniejszy artykuł zawiera kilka podstawowych wskazówek i rad, dzięki którym podróż będzie łatwa i bezpieczna.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przepisy nakładają na każdego właściciela określone obowiązki. Przede wszystkim musisz skupić się na bezpieczeństwie nie tylko swojego zwierzaka, ale także swoim własnym. Przewożąc psa w samochodzie, nie można narażać zdrowia kierowcy, pasażerów i zwierząt, a także bezpieczeństwa ruchu drogowego. Od Ciebie zależy, w jaki sposób zapewnisz bezpieczeństwo. Nieprzestrzeganie przepisów podlega karze grzywny w wysokości do 340 ZŁ.

Rodzaje akcesoriów transportowych

Aby zapewnić bezpieczeństwo, konieczne jest nabycie akcesoriów, które sprawią, że wszystko będzie w porządku. Pies poruszający się swobodnie w samochodzie jest bardzo niebezpieczny. Idealnym miejscem do transportu jest tylne siedzenie lub bagażnik. Akcesoria należy umieścić w taki sposób, aby pies był chroniony w samochodzie przed uderzeniem podczas hamowania lub wypadku.


Można na przykład przypiąć psa specjalnym pasem bezpieczeństwa dla zwierząt który mocuje się do jego uprzęży. W ten sposób pies jest umieszczony na tylnych siedzeniach samochodu. Ma to również miejsce w przypadku korzystania z fotelików samochodowych dla psów. 


Jeśli chodzi o transport w bagażniku, doskonałym rozwiązaniem są boxy i klatki transportowe. Klatka zapewnia psu bezpieczne miejsce i uniemożliwia mu swobodne poruszanie się.

Komfort psa

Aby pies czuł się komfortowo przez cały czas, należy zwrócić uwagę i na inne rzeczy. Pamiętaj, aby robić regularne przerwy podczas dłuższych podróży, aby pies mógł się rozciągnąć, pospacerować i napić. Najlepiej planować postoje co 2-3 godziny. 


Noś ze sobą dużo wody, aby pies mógł pić przez cały czas. Doskonale sprawdzają się podróżne poidła, z których pies może wygodnie pić. Jeśli podróż potrwa dłużej, spakuj również przekąski, najlepiej suchą karmę. Nie zaleca się karmienia psa tuż przed podróżą, aby uniknąć mdłości. 


Jeśli Twój pies źle znosi podróż, zabierz ze sobą jego ulubioną zabawkę lub kocyk. Znajomy przedmiot może pomóc złagodzić lęk związany z podróżą. Jeśli podróż jest bardzo trudna, można zastosować leki przeciwlękowe lub przeciw mdłościom. Zawsze jednak należy omówić to z lekarzem weterynarii, który zaleci konkretne rozwiązanie.


Wreszcie, nigdy nie zostawiaj psa samego w zamkniętym samochodzie, nawet jeśli jedziesz tylko na krótki czas. Temperatura wewnątrz samochodu może szybko wzrosnąć, a konsekwencje mogą być śmiertelne.

Niezbędne rzeczy do podróży za granicę

Jeśli planujesz podróż za granicę, nie zaniedbuj przygotowań. Ważne jest, aby zabrać psa do weterynarza w celu sprawdzenia jego stanu zdrowia. Jednocześnie otrzymasz zalecenia dotyczące wszelkich środków ostrożności, które mogą być potrzebne. 


Jeśli podróżujesz do krajów UE, upewnij się, że Twój pies ma ważny mikrochip, który spełnia standardy UE. Konieczne będzie również wyrobienie paszportu, który można uzyskać od weterynarza. Podobnie jak w przypadku urzędów, wszystko należy załatwiać z dużym wyprzedzeniem.


Kolejnym ważnym punktem jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Po pierwszym szczepieniu pies może podróżować aż po 21 dniach, jeśli chodzi o ponowne szczepienie, nic nie stoi na przeszkodzie. Niektóre kraje mogą wymagać dodatkowych wymagań, takich jak odrobaczanie. Twój weterynarz będzie w stanie poinformować Cię o szczegółowych zasadach dotyczących podróży do różnych krajów. 


Podróżowanie z psem może być wspaniałym doświadczeniem, jeśli odpowiednio się przygotujesz i podejmiesz wszelkie środki ostrożności. Dzięki temu podróż będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego psa.

Inne artykuły

Jak przygotować królika do zimy?

19.11.2024

Jak przygotować królika do zimy?

Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.

Czytaj artykuł
Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.