Do jakiego wieku kury składają jaja?
Jeśli kupujesz kury, prawdopodobnie zainteresuje Cię ich wydajność. W przypadku nieśności ważne są dwie rzeczy - liczba jaj, które kury składają w ciągu roku oraz jak długo można oczekiwać, że kura będzie znosić jaja. A ten artykuł poświęcony jest drugiemu kryterium.
Wielkość wydajności rocznej wpływa na czas nośności
Wielkość rocznych nieśności i czas, w którym kura składa jaja, różni się w zależności od wybranej rasy. Generalnie można liczyć na zasadę, że im większy roczny lęg danej rasy, tym szybciej kończy się zdolność do składania jaj. Zanik zdolności do składania jaj spowodowany jest trwałymi zmianami w narządach płciowych kur niosek. Często pod koniec aktywnego okresu składania jaj kury składają jaja z dwoma żółtkami i jajkami w inny sposób zdeformowanymi, a w tym okresie również zaczynają przybierać na masie.
Hybrydy - najbardziej wydajne kury nioski
Hybrydy wyróżniają się wielkością rocznego lęgu nad innymi rasami, gdyż składają ponad 300 jaj rocznie . Znoszą więc prawie jedno jajko dziennie, więc przy ich hodowli na pewno nie będzie problemu z ich brakiem w kuchni. Jednak, jak mówi powyższa zasada, taką produkcję niweluje stosunkowo wczesna utrata zdolności do składania jaj - u mieszańców następuje to zwykle już po 15 miesiącach życia.
Rasowe kury
Rasy kur czystorasowych, które nie są hodowane pod kątem jak największej produkcji jaj, składają mniej jaj rocznie (około 200 w zależności od rasy), ale znowu znoszą znacznie dłużej i żyją dłużej. Kury rasowe osiągają dobre wyniki nieśności już do około 4 lat, kiedy zbliża się koniec produkcji jaj. Zwykle kury nioski całkowicie przestają składać jaja najpóźniej w wieku siedmiu lat.
Spodziewaj się niewielkiego spadku produkcji jaj każdego roku. Większość z nich można spodziewać się w pierwszym roku życia po tym, jak kura nioska zacznie składać pierwsze jaja około 20. tygodnia życia. W drugim roku wielkość nieśności sięga około 80 procent w porównaniu z rokiem pierwszym, a w latach od trzeciego do czwartego zmniejsza się o połowę.
Jak zwiększyć zdolność do składania jaj
Poza samą rasą kur, składanie jaj – liczba w ciągu roku i długość okresu aktywności – wpływa również na środowisko, w którym żyją, jakość opieki, pogodę i, co niemniej ważne, jakość karmienia. Gorsze wyniki pod względem zdolności tolerowania to prawdopodobnie najczęściej stres i słaba jakość jedzenia.
Kury nie rozpoznają stresu, gdy żyją w cichym otoczeniu i mają wystarczająco dużo miejsca do życia. Równie ważna jest wystarczająca jakość żywności. Podstawą odpowiedniej diety dla kur są zboża – nie pomylisz się z pszenicą, która ma dobre parametry żywieniowe i jest często wykorzystywana do karmienia kur. Jednak, aby wesprzeć składanie jaj, należy go uzupełnić. Ponadto sama pszenica przyczynia się do powstawania suchego mięsa, co nie jest idealne, jeśli hodujesz kury nie tylko na jajka, ale także na mięso. Pszenicę warto uzupełnić prosem, który jest bogatym źródłem składników mineralnych oraz specjalną paszą mineralną z witaminami.
Wskazówka: Należy również chronić kury przed drapieżnikami, aby przykładne starania opiekuńcze nie zostały zmarnowane w ciągu jednej nocy. Pomoże Ci w tym między innymi utrzymany kurnik z automatycznymi drzwiami. Do czego służą automatyczne drzwi do kurnika i jak je wybrać? O wyborze drzwi automatycznych dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.
Inne artykuły
19.11.2024
Jak przygotować królika do zimy?
Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?