Dlaczego by nie zjeść indyczych jaj?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.01.2023

Dlaczego by nie zjeść indyczych jaj?

Dzieciom w przedszkolu opowiada się o jajkach składanych przez kury. Ale dlaczego zwykle nie mówi się, że przepiórka czy kaczka też ma smaczne jajka? A co z indykiem?

Mięso z indyka a jaja indycze

W przeciwieństwie do jaj kurzych czy przepiórczych i ich niezliczonych obróbek termicznych, które ludzie wymyślili, aby móc się nimi cieszyć, jajka indycze nie znajdują się zwykle w menu zwykłych restauracji.

Natomiast dania z indyka są dość często spotykane w restauracjach. Jednym z popularnych całorocznych fit posiłków stała się ostatnio tortilla z indykiem i warzywami. Naprawdę, każdy kto nie zrobił wcześniej tortilli z indykiem nie wie co traci.

Mięso z indyka charakteryzuje się wysoką zawartością białka i niższą zawartością tłuszczu w mięśniach, dlatego uważane jest za dietetycznie bardzo dobre, a także bardzo smaczne, dlatego ludzie tak chętnie je jedzą.

Indyk daje nam również jajka, ale

Indyk domowy od zawsze był hodowany przede wszystkim dla mięsa i marginalnie dla piór, choć oczywiście można z niego korzystać także, podobnie jak z kury domowej, dla jaj. Jest jednak do tego dołączone jedno wielkie ale.

Zapotrzebowanie na jajka jest ogromne, a tylko kury od dawna są w stanie zapewnić ludziom takie ilości jaj. Kury domowe, czyli rasy lekkie, takie jak Plymouth czy Rhododendron, oraz inne rasy mieszańcowe hodowane do znoszenia jaj, takie jak Leghorn, są daleko w tyle za indykami pod względem liczby znoszonych jaj.

Indyk domowy składa około osiemdziesięciu jaj rocznie. Natomiast kura, zwana nioską, może wyprodukować nawet trzysta jaj rocznie, czyli około cztery razy więcej.

Jeśli chodzi o znoszenie jaj, indyki radzą sobie gorzej niż kury, nawet w przypadku hodowli na małą skalę. W przeciwieństwie do kur, indyki składają jaja poza kurnikiem. To sprawia, że jaja są znacznie bardziej narażone na wyginięcie, gdyż mogą stać się łatwym łupem dla kun lub innych leśnych bestii.

Jajka indycze

Jeśli jednak potrzebujesz zdobyć indycze jaja, nie jest to niemożliwe. Tylko uwaga, większość hodowców sprzedaje indycze jaja wylęgowe, które są przeznaczone do wylęgu, a nie do bezpośredniego spożycia. Za jajo wylęgowe u rolnika należy przygotować się na zapłatę około 10 zł .

Jajko indycze jest znacznie większe od kurzego, ale w smaku jest bardzo podobne. Jeśli zdecydujesz się włączyć go do swojej diety, zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek. Ze względu na swoją wielkość wydłuża się czas gotowania - jaja indycze będą musiały być dłużej przyrządzane w wodzie i na patelni. Zapobiegnie to ewentualnemu przeniesieniu salmonelli.

Wymagania dotyczące hodowli

Opcją jest więc wyklucie własnego indyka z jaja wylęgowego. W tym przypadku bądź jednak przygotowany na to, że indyk będzie bardziej wymagający niż kura pod względem ilości pożywienia, które musisz mu zapewnić. W przeciwnym razie hodowla indyków nie różni się zasadniczo od hodowli kur.

Pamiętaj, że najwięcej korzyści przyniesie Ci indyk na mięso. Wśród smakoszy mówi się, że każda mięsna część indyka ma specyficzny smak i można go wykorzystać w kuchni do wyczarowania dania, które wywoła u wszystkich uczucie łakomstwa.

Preferujesz kurczaki

Jeśli wolisz hodować kury na mięso, szukaj ras, które zostały wyhodowane w tym celu - na przykład Dorkinki lub Sussex. Są one większe i silniejsze, w przeciwieństwie do wymienionych wyżej ras , hodowlanych dla jaj .

Indyk nie jest więc do końca numerem jeden, jeśli chodzi o wydajność w znoszeniu jaj, ale w zamian może zaoferować inny sukces - mięso.

Czy wiesz ?

Indyk został po raz pierwszy udomowiony w Ameryce, skąd pochodzi jego przodek - dziki indyk. Do Europy przywieźli je Hiszpanie na swoich statkach w XVI wieku i wtedy jeszcze nazywano je indiańskimi krówkami. W Polsce nasi przodkowie udomowili je po roku dziewięćsetnym.

Inne artykuły

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

16.09.2024

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

Wrzesień to miesiąc, w którym przygotowujemy ogród na nadejście jesieni i zimy. Wiele roślin jeszcze kwitnie, ale inne już przygotowują się do zimowego odpoczynku. Co zrobić w ogrodzie i jakie prace czekają na przebudzenie wiosny?

Czytaj artykuł
Jak hodować świnkę morską?

10.09.2024

Jak hodować świnkę morską?

Świnka morska jest ulubionym zwierzęciem wielu ludzi ze względu na jej charakter i mniejsze wymagania dotyczące opieki. Mimo to ważne jest, aby znać zasady, których każdy powinien przestrzegać podczas hodowli świnek morskich. Dołącz do nas, aby zapoznać się z podstawami opieki, które zapewnią, że Twoja świnka morska będzie zdrowa i szczęśliwa. 

Czytaj artykuł
Klucz do udanych zbiorów

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.