Czym jest kokcydioza u królików?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

23.08.2024

Czym jest kokcydioza u królików?

Kokcydioza jest poważną chorobą dotykającą głównie króliki, ale także na przykład drób lub jagnięta i cielęta. Wywoływana jest przez pasożytnicze pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Choroba jest powszechna, wysoce zaraźliwa i może powodować znaczne straty. Jak objawia się kokcydioza u królików i jak można ją zwalczać? 

Pochodzenie i przenoszenie

Choroba wywoływana jest przez pasożyty kokcydiów z rodzaju Eimeria. W zależności od gatunku kokcydiów, które zarażają królika, choroba dzieli się na jelitową i wątrobową. Postać jelitowa wpływa na wyściółkę jelita cienkiego i grubego, podczas gdy postać wątrobowa osiada w wątrobie.  

W jaki sposób przenoszona jest kokcydioza królików? Króliki zarażają się poprzez spożycie pokarmu lub wody zanieczyszczonej oocystami tych pierwotniaków. Dostają się one do środowiska wraz z odchodami zarażonych zwierząt i mogą przetrwać kilka miesięcy. Źródłem zakażenia jest zatem chory osobnik, wektor, który nie wykazuje objawów choroby, ale mogą to być również ptaki, szczury i inne. 

Najczęściej zarażone są pisklęta w wieku 1-3 miesięcy, ale także zwierzęta z osłabioną odpornością i w okresie odsadzania.

Choroby królików - objawy

Objawy różnią się w zależności od postaci choroby. Jeśli jest to postać przewlekła, jest bardzo prawdopodobne, że nie zauważysz, że coś dolega królikowi. W przypadku postaci ostrej obserwujemy głównie brak apetytu, utratę wagi, śmierdzącą biegunkę, która może zawierać ślady krwi, matową sierść, wzdęty brzuch i ogólne osłabienie. W postaci wątrobowej występuje powiększenie wątroby i żółtaczka. 

Diagnoza ma formę testów laboratoryjnych, w których kał jest badany mikroskopowo.

Kokcydioza u królików - leczenie i zapobieganie

Leczenie kokcydiozy jest bardzo trudne i często nieskuteczne. Kluczem jest wczesne wykrycie choroby i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Wiąże się to z podawaniem środków przeciw kokcydiozie. Aby upewnić się, że leczenie jest skuteczne i dostosowane do Twojego królika, zawsze skonsultuj się z weterynarzem. Do Ciebie należy zapewnienie czystego i zdezynfekowanego środowiska, aby zapobiec dalszemu przenoszeniu choroby. Zwróć także uwagę na dietę swojego królika. Powinna ona składać się głównie z siana i warzyw.

Ważne jest, aby skupić się na profilaktyce w celu zapobiegania chorobom w systemie hodowlanym. Regularnie sprawdzaj króliki i wysyłaj ich odchody do analizy. Pozwoli to złapać chorobę w zarodku. Ważne jest, aby skupić się na higienie. Klatka i wszystkie znajdujące się w niej akcesoria powinny być zawsze czyste, podobnie jak ściółka. Należy również skupić się na żywieniu, które powinno być zbilansowane. Jako środek zapobiegawczy można zakupić mieszankę paszową zawierającą kokcydiostatyki, aby zapobiec chorobie.

Kokcydioza jest poważną chorobą, która niestety bardzo często występuje w hodowli. Jeśli jednak zwrócisz uwagę na profilaktykę, zminimalizujesz ryzyko wybuchu epidemii lub złapiesz ją wcześnie i zwiększysz prawdopodobieństwo wyleczenia.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł