Czy psy mogą jeść kości?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Zalety i ryzyka

Podawanie kości psom ma swoje zalety, ale też pewne ryzyka. Kości są doskonałym źródłem naturalnych minerałów, takich jak wapń i fosfor. Ich gryzienie wzmacnia mięśnie żujące i działa jak naturalna szczoteczka do zębów. Z drugiej strony, mogą jednak powodować zaparcia, inne problemy trawienne lub prowadzić do złamania zębów.

Na co należy uważać?

Nigdy nie należy podawać psu kości pieczonych. Pieczone kości zmieniają strukturę – twardnieją, a po pogryzieniu stają się ostre i łamliwe, co może powodować wiele problemów. Gotowane kości również nie są odpowiednie dla psa. Psy mają naturalnie rozwinięty odruch igłowy, który chroni żołądek i jelita przed ostrymi przedmiotami. Ten odruch może jednak zaniknąć u psów karmionych wyłącznie suchą karmą lub konserwami.


Powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj kości, które chcemy podać psu. Kości królicze nie są odpowiednie ze względu na ich ostrość. Kości dziczyzny mogą być źródłem pasożytów, dlatego lepiej ich unikać. Kości szpikowe są bardzo twarde, a szpik w nich zawarty jest bardzo tłusty – uważajmy więc na możliwość złamania zęba i nadmiar kalorii.

Jakie kości są odpowiednie dla psa?

Kości powinny być podawane wyłącznie na surowo, najlepiej z resztkami mięsa, co odpowiednio stymuluje trawienie. Najlepiej nadają się kości cielęce lub wołowe, ale odpowiednie są także szyje drobiowe, np. kurczaka i kaczki.

Podsumowanie

Podawanie kości może przynieść korzyści, ale może też być niebezpieczne. Należy przestrzegać zasad ich odpowiedniego podawania i dobrze znać nawyki swojego psa. Pamiętajmy też, że kości nie stanowią pełnowartościowego posiłku, a jedynie przekąskę, która nie powinna być podawana codziennie.

Inne artykuły

Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł
Jak zrobić domowe jerky?

13.05.2025

Jak zrobić domowe jerky?

W ostatnim czasie jerky staje się coraz bardziej popularną przekąską – i nic dziwnego. Jest smaczne, bogate w składniki odżywcze i przede wszystkim pełne białka. Doskonale sprawdza się nie tylko na wyprawach i wycieczkach, ale też jako zdrowsza alternatywa dla chipsów podczas wieczornego seansu. Jak przygotować tę pyszność w domu?

Czytaj artykuł
Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?

13.05.2025

Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, jak i czym karmić swojego psa. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się im razem.

Czytaj artykuł