Czego z pewnością nie podawać psu?
Wszyscy je kochamy, a jednak nie zdajemy sobie sprawy, że to, co jest dobre dla nas, może nie być dobre dla nich. Po zjedzeniu niewłaściwego pokarmu pies może cierpieć na wiele dolegliwości. Przeczytaj więc uważnie, aby nie narazić swojego pupila na niebezpieczeństwo.
Istnieje wiele pokarmów, które są toksyczne dla psów, oto podstawowa lista (niestety istnieje wiele więcej niebezpiecznych pokarmów dla psów), o których powinieneś pamiętać, aby nie zaszkodzić swojemu zwierzakowi.
Kofeina, zbawienie dla ludzi, zagrożenie dla psów
Kofeinę znamy przede wszystkim z kawy i herbaty, ale uważajmy na inne pokarmy, które ją zawierają, takie jak czekolada. Zawiera ona również inną substancję, teobrominę, która może powodować niewydolność serca, a w najgorszych przypadkach śmierć. Kofeina jest bardzo niebezpieczna dla psów, dlatego należy uważać, aby zwierzę nie spożyło niczego, co ją zawiera.
Awokado
To dość popularne ostatnio jedzenie jest bardzo zdrowe dla nas, ale może mieć fatalne konsekwencje dla psów. Niektóre rodzaje awokado, takie jak awokado gwatemalskie, zawierają niebezpieczną dla psów substancję, persin, która może powodować uszkodzenie serca i płuc oraz powodować biegunkę lub wymioty.
Winogrona
Przeważnie smaczne dla psów, ale niestety również niebezpieczne. Winogrona we wszystkich swoich postaciach są szczególnie niebezpieczne dla bardziej wrażliwych psów, u których mogą powodować niewydolność nerek i śmierć, która może wystąpić po 3-4 dniach nieleczonej reakcji. Wymioty, bóle brzucha, nadmierne picie i oddawanie moczu mogą być pierwszymi objawami obserwowanymi po spożyciu. Po około 12 godzinach pies całkowicie przestaje oddawać mocz i staje się ospały.
Orzechy
Orzechy nie powinny być spożywane z wielu powodów. Po pierwsze, większość psów jest uczulona na orzechy, co powoduje drżenie, duszność i gorączkę. Objawy te powinny jednak ustąpić samoistnie. Po drugie, orzechy zawierają dużo tłuszczu, co może prowadzić do zapalenia trzustki i problemów żołądkowych. Należy całkowicie unikać solonych orzechów, ponieważ sól jest toksyczna i powoduje zatrucie jonami sodu. Objawia się to wymiotami, biegunką, depresją, gorączką i drgawkami. Najbardziej niebezpiecznymi orzechami są orzechy makadamia i migdały.
Cebula i czosnek
Chociaż te dwa pokarmy mogą być podawane jako naturalny antybiotyk, nie powinniśmy przesadzać z ich ilością. Zalecana dawka cebuli wynosi do 0,5% masy ciała zwierzęcia. Zarówno czosnek, jak i cebula zawierają substancje siarkowe, które mogą uszkadzać czerwone krwinki, nośniki tlenu, więc pies może doświadczyć niskiego natlenienia. Objawy mogą obejmować problemy trawienne, odwodnienie, utratę apetytu, ogólne osłabienie i przyspieszony oddech.
Niestety, to nie wszystko
Istnieje wiele pokarmów, które nie nadają się do podawania psom. Należą do nich słodycze i inne smakołyki zawierające ksylitol, produkty mleczne, alkohol, kości kurczaka i resztki naszego jedzenia. Jeśli Twój pupil zje którykolwiek z tych pokarmów, obserwuj go i możliwie jak najszybciej wywołaj wymioty (po zjedzeniu bardzo niebezpiecznych pokarmów). W każdym razie nie bój się odwiedzić weterynarza.
Aby utrzymać zwierzę w zdrowiu i aktywności, podawaj mu dobrej jakości karmę, którą można wzbogacić suplementami diety, a zamiast słodyczy, owoców i warzyw nagradzaj psa smakołykami zaprojektowanymi specjalnie dla psów.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.