Czego królik nie może jeść?

Autor: Luboš Burda

22.01.2024

Czego królik nie może jeść?

Chciałoby się je rozpieszczać i zapewnić jak najlepszą dietę dla uszatych. I wydaje się to proste - wszystko z owoców lub traw, które chętnie chrupią, ale... Choć może się to wydawać dobre dla gryzoni, może być dla nich szkodliwe. Wiele ludzkich przysmaków może powodować u królików nie tylko problemy trawienne. Przygotowaliśmy listę pokarmów, których króliki nie powinny jeść i których należy unikać.

Awokado

Bomba odżywcza i trend ostatnich lat, awokado jest popularnym dodatkiem do kanapek lub jako część misek Poke bowls. Podczas gdy ty z przyjemnością oddajesz się temu przysmakowi i wzmacniasz się zdrowymi tłuszczami, nigdy nie podawaj go swojemu królikowi. Może to być owoc, ale może być śmiertelny dla twojego futrzanego towarzysza - zawiera związek persin, który w dużych ilościach może prowadzić do niewydolności serca.

Nasiona i pestki owoców

Zanim podasz swojemu pupilowi jabłka lub gruszki, usuń z nich pestki. Podczas gdy miąższ owocu jest zwykle całkowicie nieszkodliwy, pestki i pestki zawierają śladowe ilości cyjanku. Chociaż nie jest to dawka zagrażająca życiu, z pewnością nie popełnisz błędu, usuwając je i unikając potencjalnych komplikacji.

Zachowaj czosnek i cebulę na zupę

Surowy czosnek, cebula, a nawet pory zawierają utleniacz - dwusiarczek n-propylu, który wiąże się z czerwonymi krwinkami. Chociaż prawie nie wpływa na ludzi, może powodować wiele szkód u uszaków. Może wprowadzić je w stan anemii hemolitycznej, co oznacza ogólne osłabienie i brak zainteresowania jedzeniem i wodą. Jeśli stan ten nie jest leczony na czas, może prowadzić do śmierci.


Ziemniaki mogą również powodować problemy trawienne ze względu na wysoką zawartość skrobi i węglowodanów, dlatego najlepiej nie karmić gryzoni tym tradycyjnym ludzkim dodatkiem.

Czekolada, inne słodycze i masło orzechowe

Są to również pokarmy wykluczone z diety królika. Teobromina i kofeina są szczególnie niebezpieczne w przypadku czekolady - im ciemniejsze i bogatsze kakao, tym większy problem. Zatrucie czekoladą, które prowadzi do nadpobudliwości, drżenia i przyspieszonego tętna, stanowi zagrożenie dla życia.


Podobnie ciastka i inne słodycze z nadmierną zawartością cukru powinny pozostać w spiżarni. Narażasz swojego futrzanego przyjaciela na problemy trawienne i otyłość. Zgadnij, jak czułby się po tłustych orzechach włoskich i maśle orzechowym... Więc ponownie, unikaj tych pokarmów.

Uważaj na toksyczne rośliny

Jeśli trzymasz swojego zwierzaka w mieszkaniu lub domu, uważaj, aby nie pozwolić mu jeść liści roślin doniczkowych. Większość z nich jest trująca dla zwierząt i może im zaszkodzić. Ostrożność jest również wskazana, jeśli wypuszczasz królika do ogrodu - na przykład konwalia, babka lancetowata lub pierwiosnek są niebezpieczne.

Pozostań przy klasyce

Nie próbuj za wszelką cenę urozmaicać diety swojego królika, futrzani przyjaciele poradzą sobie dobrze z powszechnie zalecanymi smakołykami. Dodawaj czystą wodę do poidła dwa razy dziennie i upewnij się, że nie zamarza w zimie. Siano jest doskonałym źródłem błonnika, bez którego króliki nie mogą się obejść na dłuższą metę. Jest ono dla nich nawet ważniejsze niż jakikolwiek granulat. Jeśli suszysz trawę samodzielnie, przechowuj ją w workach i odstaw na około trzy tygodnie. Wybierz dobrej jakości mieszankę paszową zaprojektowaną specjalnie dla królików, ponieważ karma dla chomików lub świnek morskich również nie jest odpowiednia.

Inne artykuły

Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł
Jak zrobić domowe jerky?

13.05.2025

Jak zrobić domowe jerky?

W ostatnim czasie jerky staje się coraz bardziej popularną przekąską – i nic dziwnego. Jest smaczne, bogate w składniki odżywcze i przede wszystkim pełne białka. Doskonale sprawdza się nie tylko na wyprawach i wycieczkach, ale też jako zdrowsza alternatywa dla chipsów podczas wieczornego seansu. Jak przygotować tę pyszność w domu?

Czytaj artykuł
Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?

13.05.2025

Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, jak i czym karmić swojego psa. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się im razem.

Czytaj artykuł