Autor: Luboš Burda
22.01.2024
Czego królik nie może jeść?
Chciałoby się je rozpieszczać i zapewnić jak najlepszą dietę dla uszatych. I wydaje się to proste - wszystko z owoców lub traw, które chętnie chrupią, ale... Choć może się to wydawać dobre dla gryzoni, może być dla nich szkodliwe. Wiele ludzkich przysmaków może powodować u królików nie tylko problemy trawienne. Przygotowaliśmy listę pokarmów, których króliki nie powinny jeść i których należy unikać.
Awokado
Bomba odżywcza i trend ostatnich lat, awokado jest popularnym dodatkiem do kanapek lub jako część misek Poke bowls. Podczas gdy ty z przyjemnością oddajesz się temu przysmakowi i wzmacniasz się zdrowymi tłuszczami, nigdy nie podawaj go swojemu królikowi. Może to być owoc, ale może być śmiertelny dla twojego futrzanego towarzysza - zawiera związek persin, który w dużych ilościach może prowadzić do niewydolności serca.
Nasiona i pestki owoców
Zanim podasz swojemu pupilowi jabłka lub gruszki, usuń z nich pestki. Podczas gdy miąższ owocu jest zwykle całkowicie nieszkodliwy, pestki i pestki zawierają śladowe ilości cyjanku. Chociaż nie jest to dawka zagrażająca życiu, z pewnością nie popełnisz błędu, usuwając je i unikając potencjalnych komplikacji.
Zachowaj czosnek i cebulę na zupę
Surowy czosnek, cebula, a nawet pory zawierają utleniacz - dwusiarczek n-propylu, który wiąże się z czerwonymi krwinkami. Chociaż prawie nie wpływa na ludzi, może powodować wiele szkód u uszaków. Może wprowadzić je w stan anemii hemolitycznej, co oznacza ogólne osłabienie i brak zainteresowania jedzeniem i wodą. Jeśli stan ten nie jest leczony na czas, może prowadzić do śmierci.
Ziemniaki mogą również powodować problemy trawienne ze względu na wysoką zawartość skrobi i węglowodanów, dlatego najlepiej nie karmić gryzoni tym tradycyjnym ludzkim dodatkiem.
Czekolada, inne słodycze i masło orzechowe
Są to również pokarmy wykluczone z diety królika. Teobromina i kofeina są szczególnie niebezpieczne w przypadku czekolady - im ciemniejsze i bogatsze kakao, tym większy problem. Zatrucie czekoladą, które prowadzi do nadpobudliwości, drżenia i przyspieszonego tętna, stanowi zagrożenie dla życia.
Podobnie ciastka i inne słodycze z nadmierną zawartością cukru powinny pozostać w spiżarni. Narażasz swojego futrzanego przyjaciela na problemy trawienne i otyłość. Zgadnij, jak czułby się po tłustych orzechach włoskich i maśle orzechowym... Więc ponownie, unikaj tych pokarmów.
Uważaj na toksyczne rośliny
Jeśli trzymasz swojego zwierzaka w mieszkaniu lub domu, uważaj, aby nie pozwolić mu jeść liści roślin doniczkowych. Większość z nich jest trująca dla zwierząt i może im zaszkodzić. Ostrożność jest również wskazana, jeśli wypuszczasz królika do ogrodu - na przykład konwalia, babka lancetowata lub pierwiosnek są niebezpieczne.
Pozostań przy klasyce
Nie próbuj za wszelką cenę urozmaicać diety swojego królika, futrzani przyjaciele poradzą sobie dobrze z powszechnie zalecanymi smakołykami. Dodawaj czystą wodę do poidła dwa razy dziennie i upewnij się, że nie zamarza w zimie. Siano jest doskonałym źródłem błonnika, bez którego króliki nie mogą się obejść na dłuższą metę. Jest ono dla nich nawet ważniejsze niż jakikolwiek granulat. Jeśli suszysz trawę samodzielnie, przechowuj ją w workach i odstaw na około trzy tygodnie. Wybierz dobrej jakości mieszankę paszową zaprojektowaną specjalnie dla królików, ponieważ karma dla chomików lub świnek morskich również nie jest odpowiednia.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.