Czego kot nie może jeść?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.05.2024

Czego kot nie może jeść?

Jako właściciele kotów zapewniamy naszym futrzanym przyjaciołom najlepszą opiekę. Czasami jednak chcemy im dogodzić tak bardzo, że robimy im krzywdę. Nie wszystko, co lubimy, jest odpowiednie dla naszych kocich przyjaciół. Niektóre pokarmy i substancje są nieodpowiednie lub nawet toksyczne dla kotów. Co jest trujące dla kotów?

Czekolada

Słodki przysmak dla ludzi, śmiertelnie niebezpieczny dla kotów. Zawiera substancję teobrominę. Jest ona toksyczna dla kotów i psów i powoduje biegunkę, wymioty oraz poważne problemy z sercem i układem nerwowym.

Surowe mięso

Surowe mięso może zawierać bakterie, takie jak salmonella lub E. coli, które powodują nieprzyjemne infekcje. Może się to objawiać głównie wymiotami i biegunką. Dlatego bezpieczniej jest unikać surowego lub niedogotowanego mięsa.

Awokado

Kolejnym pokarmem, którego nie należy podawać kotu, jest awokado. Ten pożywny dla ludzi pokarm zawiera substancję persin, która nie przyniesie kotu nic dobrego. Może ona uszkodzić płuca i serce, a wysoka zawartość tłuszczu może powodować wymioty.

Alkohol

Każda ilość alkoholu jest niebezpieczna dla kota i może spowodować zatrucie, którego konsekwencje mogą być śmiertelne. Koty mają niższą tolerancję na alkohol niż ludzie, więc należy go unikać.

Cukier i produkty mleczne

Czy kot może jeść ser? Zbyt duża ilość cukru lub mleka może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych, takich jak wymioty, biegunka, uszkodzenie nerek i wątroby. Trawienie cukrów jest dla kotów bardzo problematyczne. Z tego powodu nie mogą one łatwo trawić nawet produktów mlecznych, które zawierają cukier mleczny, laktozę. Podczas gdy wiele osób nadal uważa, że koty jedzą mleko, większość z nich nie toleruje tych produktów.

Więc co dalej?

Czego koty nie powinny jeść, a czego powinny unikać w 100%? Istnieje wiele innych pokarmów, które nie są dobre dla kotów. Na przykład unikaj cebuli, czosnku, surowych jaj, winogron i rodzynek. Nie należy też podawać tłustych i pikantnych potraw - nic z naszego stołu nie powinno trafić do kota.

Dieta - kot domowy

Jak powinna wyglądać dobra dieta dla kota? Ponieważ koty są mięsożercami, ich dieta powinna składać się głównie z mięsa. Pozyskują one energię z białek i tłuszczów zwierzęcych, które powinny stanowić do 90% ich diety.

Czego potrzebuje kot? W większości przypadków kot jest zwolennikiem diety konserwatywnej. Jeśli są karmione głównie karmą suchą, ich przewód pokarmowy przyzwyczaja się do tej diety, a późniejsze zmiany mogą powodować problemy trawienne. Dlatego nie jest dobrym pomysłem łączenie karmy dla kotów, takiej jak np. granulat, z mięsem. Karmę należy podzielić na 2-3 porcje dziennie.

Co mogą jeść koty, aby poczuć się lepiej bez uszczerbku na trawieniu? Od czasu do czasu podawaj im mięsne kieszonki, gotowane żółtko lub kawałek łososia czy kurczaka.

Bezpieczeństwo i zdrowie naszych kocich przyjaciół jest priorytetem. Dlatego zawsze starannie rozważaj, co im podajesz do jedzenia i unikaj pokarmów, które mogą być toksyczne. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń, zostaniesz nagrodzony zdrowym kotem, który będzie cię cieszył przez wiele lat. I to się opłaci. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Inne artykuły

Jak przygotować królika do zimy?

19.11.2024

Jak przygotować królika do zimy?

Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.

Czytaj artykuł
Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.