Autor: Pavel Frček
14.05.2024
Czego kot nie może jeść?
Jako właściciele kotów zapewniamy naszym futrzanym przyjaciołom najlepszą opiekę. Czasami jednak chcemy im dogodzić tak bardzo, że robimy im krzywdę. Nie wszystko, co lubimy, jest odpowiednie dla naszych kocich przyjaciół. Niektóre pokarmy i substancje są nieodpowiednie lub nawet toksyczne dla kotów. Co jest trujące dla kotów?
Czekolada
Słodki przysmak dla ludzi, śmiertelnie niebezpieczny dla kotów. Zawiera substancję teobrominę. Jest ona toksyczna dla kotów i psów i powoduje biegunkę, wymioty oraz poważne problemy z sercem i układem nerwowym.
Surowe mięso
Surowe mięso może zawierać bakterie, takie jak salmonella lub E. coli, które powodują nieprzyjemne infekcje. Może się to objawiać głównie wymiotami i biegunką. Dlatego bezpieczniej jest unikać surowego lub niedogotowanego mięsa.
Awokado
Kolejnym pokarmem, którego nie należy podawać kotu, jest awokado. Ten pożywny dla ludzi pokarm zawiera substancję persin, która nie przyniesie kotu nic dobrego. Może ona uszkodzić płuca i serce, a wysoka zawartość tłuszczu może powodować wymioty.
Alkohol
Każda ilość alkoholu jest niebezpieczna dla kota i może spowodować zatrucie, którego konsekwencje mogą być śmiertelne. Koty mają niższą tolerancję na alkohol niż ludzie, więc należy go unikać.
Cukier i produkty mleczne
Czy kot może jeść ser? Zbyt duża ilość cukru lub mleka może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych, takich jak wymioty, biegunka, uszkodzenie nerek i wątroby. Trawienie cukrów jest dla kotów bardzo problematyczne. Z tego powodu nie mogą one łatwo trawić nawet produktów mlecznych, które zawierają cukier mleczny, laktozę. Podczas gdy wiele osób nadal uważa, że koty jedzą mleko, większość z nich nie toleruje tych produktów.
Więc co dalej?
Czego koty nie powinny jeść, a czego powinny unikać w 100%? Istnieje wiele innych pokarmów, które nie są dobre dla kotów. Na przykład unikaj cebuli, czosnku, surowych jaj, winogron i rodzynek. Nie należy też podawać tłustych i pikantnych potraw - nic z naszego stołu nie powinno trafić do kota.
Dieta - kot domowy
Jak powinna wyglądać dobra dieta dla kota? Ponieważ koty są mięsożercami, ich dieta powinna składać się głównie z mięsa. Pozyskują one energię z białek i tłuszczów zwierzęcych, które powinny stanowić do 90% ich diety.
Czego potrzebuje kot? W większości przypadków kot jest zwolennikiem diety konserwatywnej. Jeśli są karmione głównie karmą suchą, ich przewód pokarmowy przyzwyczaja się do tej diety, a późniejsze zmiany mogą powodować problemy trawienne. Dlatego nie jest dobrym pomysłem łączenie karmy dla kotów, takiej jak np. granulat, z mięsem. Karmę należy podzielić na 2-3 porcje dziennie.
Co mogą jeść koty, aby poczuć się lepiej bez uszczerbku na trawieniu? Od czasu do czasu podawaj im mięsne kieszonki, gotowane żółtko lub kawałek łososia czy kurczaka.
Bezpieczeństwo i zdrowie naszych kocich przyjaciół jest priorytetem. Dlatego zawsze starannie rozważaj, co im podajesz do jedzenia i unikaj pokarmów, które mogą być toksyczne. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń, zostaniesz nagrodzony zdrowym kotem, który będzie cię cieszył przez wiele lat. I to się opłaci. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem.
Inne artykuły
24.01.2025
Czym jest welfare zwierząt?
Termin „welfare” stał się w ostatnich latach bardzo ważnym pojęciem, które często pojawia się nie tylko w rolnictwie, ale także w ogrodach zoologicznych, hodowli zwierząt domowych czy w badaniach naukowych. Co więc oznacza?
Czytaj artykuł20.01.2025
Które ptaki odlatują na zimę?
Chociaż zimy w naszym regionie nie należą do najbardziej surowych, natura starannie przygotowuje się na ich nadejście. Drzewa zrzucają liście, aby zachować cenne składniki odżywcze, a zwierzęta również podejmują odpowiednie kroki. Niektóre gromadzą zapasy tłuszczu, inne zbierają pożywienie, takie jak orzechy, szyszki, nasiona czy owoce drzew ozdobnych i owocowych. Są też zwierzęta, które zimę spędzają w hibernacji, a jeszcze inne migrują w cieplejsze rejony. Coroczna wędrówka w poszukiwaniu słońca oznacza często pokonanie setek tysięcy kilometrów.
Czytaj artykuł17.01.2025
Co robić w ogrodzie zimą?
Zima to okres odpoczynku i regeneracji, kiedy większość roślin i zwierząt ogranicza swoją aktywność. Nie oznacza to jednak, że w ogrodzie nie ma co robić. Wręcz przeciwnie, zimowe miesiące to idealny czas na przygotowanie się do wiosny i wykonanie prac, które zaniedbaliśmy podczas gorączkowego sezonu.
Czytaj artykuł