Co to jest cekotrofia?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.03.2025

Co to jest cekotrofia?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o króliku zjadającym własne odchody? Jeśli nie i ta informacja Cię przeraziła, nie martw się. Jest to bardzo powszechna czynność, która jest bardzo ważną częścią procesu trawienia królika. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Specyficzne trawienie u królików

Ważną częścią trawienia królika jest produkcja podwójnych odchodów - twardych i miękkich. Twarde, okrągłe odchody zawierają niestrawne resztki pokarmu i są produkowane w ciągu dnia. Miękkie odchody pokryte śluzem są wydalane w nocy. Są one nazywane cekotrofami i są połykane przez królika bezpośrednio z odbytu. Cekotrofy są produktem niedoskonałego trawienia w wyrostku robaczkowym. Zawierają duże ilości składników odżywczych, głównie białka i witamin B i K, które w przeciwnym razie zostałyby wydalone z organizmu bez wchłonięcia. Tak więc cekotrofia jest procesem, który pomaga w pełni wykorzystać wszystkie pobrane składniki odżywcze.

W przeciwieństwie do twardych odchodów, które hodowca napotyka podczas sprzątania, kekotrofy nie powinny być pozostawiane w klatce. Jeśli zdarzy się, że dorosły królik nie zjada cekotrofów, coś jest nie tak i wskazuje to na problem zdrowotny, którym należy się zająć. Przyczyną może być na przykład choroba zakaźna lub otyłość, która powoduje, że królik nie jest w stanie schylić się do odbytu.

Wnioski

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł