Co pszczoły robią zimą?

Autor: Juraj Korim

19.10.2023

Co pszczoły robią zimą?

Jeśli do tej pory myślałeś, że pszczoły śpią zimą, to jesteś w błędzie! Te małe i pożyteczne stworzenia w rzeczywistości spędzają cały rok przygotowując się do zimy, podczas której przetrwają w ulu. Pojedyncze pszczoły giną w temperaturze -5°C, ale kolonie żyjące w ulach mogą przetrwać do -35°C. Jak więc wygląda zimowy odpoczynek w ulu?

Jak przebiegają przygotowania?

Aby odpowiednio przygotować się do zimy, pszczoły przechowują pyłek i miód w plastrach przez cały rok. Dla nas, jako pszczelarzy, przygotowania rozpoczynają się w sierpniu, kiedy rodzą się długowieczne zimowe pokolenia pszczół, które mają tłuste ciało, pozwalające im z powodzeniem przetrwać długą zimę. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie kolonii w zapasy. Idealny jest miód zawierający wszystkie niezbędne substancje. Dlatego konieczne jest pozostawienie około 15 kg miodu w ulu. Pozostała część może być dostarczona w postaci roztworu cukru (stosunek wody do cukru dla karmienia zimowego 2:3).

Nie ma hibernacji

Podstawą funkcjonowania wszystkich pszczół jest ochrona królowej przed zimnem. Dzięki skrzydłom są w stanie ogrzać siebie i królową. Tworzą kępkę, kulę wewnątrz ula, wokół królowej, na zewnątrz której na zmianę ogrzewają się w środku. Stopniowo przesuwają się wzdłuż plastrów do miejsca, w którym mają zapasy. W tym zgrupowaniu wokół królowej są w stanie utrzymać temperaturę około 20-30°C w środku i co najmniej 10°C na obrzeżach. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 10°C w okresie zimowym, pszczoły zaczynają eksplorować otaczający je obszar w celu wypróżnienia się i opróżnienia woreczków kałowych, co zapobiega zanieczyszczeniu plastrów i zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób. Jeśli mrozy utrzymują się przez długi czas, pszczoły są narażone na ryzyko zakażenia odchodami.

A co robią pszczelarze?

Nawet pszczelarze nie czują się swobodnie w tym okresie. Ważne jest, aby stworzyć pszczołom spokojne środowisko, więc dobrze jest jak najmniej im przeszkadzać. Mimo to nie mogą uniknąć wizyty w ulu, podczas której konieczne jest zebranie łopatek, odpadów na dnie ula, z których pszczelarz może sprawdzić, czy pszczoły mają wystarczające rezerwy. Rój jest następnie wysyłany do badań laboratoryjnych, aby sprawdzić, czy kolonia cierpi na chorobę zakaźną, warrozę. W marcu rozpoczynają się pierwsze wiosenne inspekcje, podczas których pszczoły są sprawdzane pod kątem wystarczających zapasów i w razie potrzeby karmione. 


Pszczoły opracowały mechanizm, który pozwala im przetrwać długą i surową zimę. Ponieważ jednak odbieramy im miód, musimy zastąpić go w inny sposób, aby zapewnić im wystarczające zapasy. Należy więc zapewnić im wystarczającą ilość pożywienia, aby kolonia dobrze się rozwijała i na wiosnę dawała pyszny miód. 


Jeśli planujesz rozpocząć pszczelarstwo, zapoznaj się z naszą ofertą artykułów pszczelarskich, wierzymy, że znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz".

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł