Witaminy dla drobiu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.10.2024

Witaminy dla drobiu

Podczas hodowli drobiu warto pamiętać, że jeśli chcemy osiągnąć maksymalną wydajność, nasze ptaki muszą być dobrze odżywione, zdrowe i zadowolone. Większość hodowców zapewnia swoim kurom, kaczką, gęsią lub innym przedstawicielom domowego drobiu zrównoważoną dawkę pokarmową, odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu oraz regularnie czyszczone i utrzymywane urządzenia hodowlane. Jednak jeśli chcemy zrobić wszystko, co możliwe, warto pomyśleć także o regularnym uzupełnianiu diety o wysokiej jakości witaminów i minerałów dla niosek. Przeczytaj nasz artykuł, w którym opowiemy, jak uzupełniać wapń i inne witaminy u kur, o których nie powinieneś zapomnieć. 

Czym są witaminy?

Witaminy to organiczne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzi i zwierząt. Uczestniczą w różnorodnych procesach metabolicznych w ciele, pomagając zapewnić prawidłowe działanie układów, zdrowy rozwój i wzrost, a także optymalny stan zdrowia, odporność na choroby, co przekłada się na wydajność. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B oraz witamina C) i rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E i K). Dodajemy je więc do wody lub do dawki pokarmowej.

Zawartość witamin w paszy

Zawartość witamin w poszczególnych rodzajach paszy jest różna i zależy nie tylko od składu, ale także od przechowywania paszy. Witaminy dla kur rozpuszczalne w wodzie są łatwiej degradowane, zwłaszcza pod wpływem wysokich temperatur i światła podczas niewłaściwego przechowywania, podczas gdy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są ogólnie bardziej stabilne. Ich zawartość ma związek nie tylko z ogólną jakością odżywczą paszy i konkretnej dawki pokarmowej, ale także ze zmianami składu paszy w ciągu roku. W okresie zimowym potrzeba uzupełniania witamin jest zawsze znacznie większa niż wiosną i latem.

Jakie witaminy są najważniejsze dla kur?

Drób potrzebuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, szczególnie witamin A i D. Witamina D, wspólnie z wapniem i fosforem, odpowiada za jakość skorupy jajka, wpływa na produkcję jaj i wzrost kur. U kur i innych hodowlanych ptaków dodajemy również witaminy z grupy B, ponieważ w przeciwieństwie do przeżuwaczy, nie są w stanie wytworzyć ich w wystarczających ilościach w swoim układzie pokarmowym. Dla niosek szczególnie ważne są biotyn, ryboflawina i kwas foliowy. Doskonałym źródłem tych witamin są drożdże piwne.

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru witamin u drobiu?

  • Zaburzenia wzrostu i rozwoju młodych osobników 
  • Krzywica (choroba kości)
  • Skłonność do infekcyjnych chorób i chorób pasożytniczych 
  • Wolne przyrosty masy ciała 
  • Zmniejszona produkcja jaj 
  • Zła wylęgowość 
  • Niska jakość skorupy jaj 
  • Obniżona zawartość witamin w jajach przeznaczonych do spożycia przez ludzi 
  • Objawy kanibalizmu
  • Wypadanie piór i ich niska jakość
  • Zapalenia skóry wokół dzioba i oczu lub na łapach

Kiedy ważne jest dodawanie witamin do codziennej diety?

  • Zdecydowanie w przypadku objawów niedoboru witamin wymienionych powyżej, ale także w okresie zimowym
  • U wysoko wydajnego drobiu, niezależnie od tego, czy jest hodowany na jaja, czy na mięso 
  • U drobiu w czasie pierzenia 
  • W okresie zwiększonego stresu (np. podczas przenoszenia do innych pomieszczeń, zmiany liczby hodowanych osobników w stadzie)
  • W czasie trwającej choroby oraz rekonwalescencji po niej 

Jak dawkować witaminy?

Wybierając witaminy dla drobiu, pamiętajmy, że mniej czasami znaczy więcej. Ważne jest, aby wybrać produkt wysokiej jakości i podawać go regularnie. Podczas dawkowania należy kierować się instrukcją producenta, ponieważ w przypadku niektórych witamin (rozpuszczalnych w tłuszczach) istnieje ryzyko przedawkowania, które może mieć podobne objawy do hipowitaminozy.

Inne artykuły

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

02.07.2025

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

Ogrodnictwo cieszy się dużą popularnością – niemal każdy zna kogoś, kto uprawia własne warzywa, kwiaty czy zioła. Uprawa własnych plonów daje radość, relaks i poczucie samowystarczalności. W ogrodach jednak nie występują tylko rośliny – są tam także inni mieszkańcy, którzy zasługują na naszą uwagę.

Czytaj artykuł
Jak karmić świnie?

01.07.2025

Jak karmić świnie?

Świnie należą do mało wymagających zwierząt gospodarskich, jednak również w ich przypadku jakość paszy ma ogromny wpływ na wzrost, zdrowie i wydajność. Niezależnie od tego, czy hodujesz prosięta, lochy, czy tuczniki, prawidłowo skomponowana dawka pokarmowa oraz stały dostęp do czystej wody są absolutną podstawą. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym zasadom żywienia świń w warunkach domowych.

Czytaj artykuł
Rodzaje serów i ich pochodzenie

24.06.2025

Rodzaje serów i ich pochodzenie

Ser to nie tylko edamski na kanapce. Na świecie istnieją setki rodzajów sera – pleśniowe, twarde, świeże, parzone... Każdy region ma swój charakterystyczny ser, który odzwierciedla lokalną tradycję i smak. Przyjrzyjmy się, skąd pochodzą niektóre znane sery.

Czytaj artykuł