Prawidłowy wybór i umieszczenie gniazda dla kur niosek
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.12.2022

Prawidłowy wybór i umieszczenie gniazda dla kur niosek

Gniazda do składania jaj to ważny element, którego nie może zabraknąć w żadnym kurniku. Są to oczywiście miejsca, w których kury powinny składać jaja. Znaczenie gniazd niosek polega na ochronie składanych jaj - dzięki nachylonemu dnu, jaja są od razu wtaczane na tacę, która jest częścią gniazd i nie ma już ryzyka, że kury uszkodzą tacę. Dodatkowo jajka nie mogą się zabrudzić i nie będziesz musiał szukać ich ukrytych po całym kurniku. Oczywiście, aby kury korzystały z gniazd do składania jaj, muszą je polubić. Jeśli im się nie spodoba, zaczną składać jaja gdziekolwiek uznają to za stosowne. Upewnij się, że tak się nie stanie. Kluczem są odpowiednie gniazda do układania w odpowiednim miejscu.

Wielkość gniazda dla niosek musi odpowiadać rasie kur

Gniazda muszą być dostosowane wielkością do wielkości hodowanej rasy kur. Powinny być po prostu wystarczająco duże, aby kury mogły wygodnie wejść do środka i nie czuły się ciasno, ale nie powinny być zbyt duże. Mniejsze kury mogą próbować dostać się do gniazda po dwie na raz, tracąc spokój i ciszę, których potrzebują do składania jaj. Niektóre kury znajdując za duże gniazdo będą  bardziej skłonne do wyrzucania ściółki. Za podstawowy rozmiar przestrzeni dla kur w gniazdach do znoszenia jaj (wymiary bez podstawki na jaja) uważa się 35 × 40 × 40 cm (szer. × głęb. × wys.). Duże rasy kur docenią każdy parametr większy o około 10 cm. Jednak gniazda mają zwykle nieregularny kształt, na przykład powszechnie mają pochyloną czaszę, więc te wartości są tylko przybliżone.

Wybierz materiał, który można łatwo oczyścić

Praktyczne są gniazda wykonane z tworzywa sztucznego, blachy ocynkowanej lub kombinacji tych materiałów. Gniazda plastikowe lub metalowe są łatwe w utrzymaniu, a czyste gniazda zmniejszają możliwość wystąpienia chorób w kurniku. Dlatego też najczęściej można je spotkać w sklepach. Gniazda drewniane nie są najlepszym wyborem, ani kupione, ani domowe, ze względu na wyższe wymagania konserwacyjne, chociaż można je zobaczyć u niektórych kur wiejskich. Drewno wchłania kurze kupy i z czasem nawet dokładne czyszczenie nie pozwoli osiągnąć idealnej higieny. Gniazdo staje się wtedy rajem dla trzmieli i innych pasożytów. Gniazda wiklinowe są najtrudniejsze do czyszczenia. Ponadto gniazda wiklinowe mają bardzo ograniczoną zdolność do ochrony jaj, gdy nie posiadają tacki, w której można je schować. Dlatego bardziej nadają się jako dekoracyjny dodatek.

Rodzaje gniazd do składania jaj

Pięć kur może dzielić jedno gniazdo do składania jaj. Jeśli trzymasz więcej niż pięć kur, potrzebujesz więcej gniazd do składania jaj. Możesz dać swoim kurom kilka oddzielnych gniazd lub zaopatrzyć je w gniazda połączone, aby zaoszczędzić miejsce w kurniku. Istnieją na przykład gniazda podwójne - każde z wejściem z jednej strony - lub zestawy trzech, czterech, a nawet ośmiu gniazd. Zestaw ośmiu gniazd niosek, składający się z dwóch rzędów po cztery gniazda na sobie, wystarcza dla nawet czterdziestu kur i pozwala zaoszczędzić wiele cennego miejsca w kurniku. Można też spotkać gniazda do składania jaj na zewnątrz, których stronę wejściową montuje się na zewnętrznej ścianie kurnika - oszczędza to miejsce wewnątrz kurnika, a wtedy jaja zbiera się tuż przy kurniku, bez konieczności wchodzenia do środka.

Gniazdo powinno znajdować się w spokojnym miejscu.

Na gniazda dla niosek w kurniku należy znaleźć miejsce ciche, wolne od przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia, aby kury nie były niepokojone podczas znoszenia jaj. Idealny jest ciemny, ale łatwo dostępny kącik, w którym można łatwo zebrać jajka. Zdecydowanie nie należy umieszczać ich w pobliżu wejścia do kurnika. Gniazda niekoniecznie muszą być umieszczone na ziemi, można je również powiesić na ścianie, jeśli zaopatrzymy się w odpowiedni rodzaj gniazd. W ten sposób można też mieć dwa rzędy gniazd umieszczone jedno na drugim.

Odpowiednia wyściółka zapewnia komfort i czystość

W gniazdach niosek dla komfortu kur powinna być ściółka, podobnie jak na podłodze w kurniku. Kury będą wtedy chętniej udawały się do gniazd, aby znosić jajka. Dobrym wyborem jest na pewno cięta słoma.
 Słoma ma świetne właściwości absorpcyjne i pomoże utrzymać gniazdo w czystości. Dodatkowo, dzięki zdolności do wchłaniania odchodów kur, ściółka ze słomy zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Jeśli masz w warsztacie worki z wiórami, możesz również użyć grubych wiórów jako ściółki. Jednak trociny nie są odpowiednie, ponieważ są zbyt pyliste i mogą powodować problemy zdrowotne u kur, jeśli zostaną połknięte. Gniazda można też wyłożyć sianem, ale należy unikać siana z długiej trawy - kury będą je podjadać, a długie źdźbła będą zapychać wole, z których należy jak najszybciej usunąć niestrawioną zawartość.


Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł