Kogut i jego rola w stadzie
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

22.12.2022

Kogut i jego rola w stadzie

Z kury w domu płynie podwójna korzyść, oprócz mięsa hoduje się ją również dla jaj, które można przygotować na kilka sposobów w kuchni w kilka minut. Z kurczaka i jaj można dostarczyć swojemu organizmowi wysokiej jakości białka zwierzęcego, a także cieszyć się dobrym posiłkiem.

Nic więc dziwnego, że hodowla kurczaków jest tak rozpowszechniona. Jest to jednak zdecydowanie za mało, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie na wsi, dlatego wyhodowano specjalne rasy brojlerów do hodowli na dużą skalę.

Dziś jednak drobne rolnictwo przeżywa w miastach swój renesans. Jeśli chcesz hodować kury na mięso i jajka, musisz zdobyć koguta. Jaka jest jego rola w stadzie i jak się zabrać do jego wyboru? Czytaj dalej.


Jak wybrać tego właściwego?

Zawsze wybieraj do hodowli koguta o obcym pochodzeniu. Nawet jeśli wyhodowałeś własne kury, które dały ładnego kogucika, zamień go z kimś innym lub sprzedaj i kup niespokrewnionego z innego miotu.

Jest w tym pewna logika, jeśli kogut będzie spokrewniony z kurami, to nastąpi pogorszenie żywotności piskląt, słaba wylęgowość, czy inne niepożądane zjawiska związane z hodowlą kur.

Wygląd

Samiec przeznaczony do rozrodu nazywany jest reproduktorem. Należy zatem przyjąć bardziej rygorystyczne podejście przy ocenie, czy dany reproduktor spełnia standard hodowlany.

Ojciec powinien generalnie spełniać następujące warunki, wyglądać zdrowo i mieć:


  • proste palce
  • nie skrzyżowany dziób
  • prosty grzbiet
  • łukowatą pierś
  • prawidłowy grzebień
  • kompletna chorągiew
  • równe dzwonki
  • błyszczące oko
  • żółta skóra na nóżkach
  •  prawidłowo wyrośnięte i wybarwione pióra

Natura

Dla hodowcy ważne jest, jak kogutek będzie zachowywał się wobec innych kur. Jego charakter pod tym względem może zacząć się pokazywać już po kilku tygodniach. W siódmym tygodniu, kogut może zacząć " wołać" po znalezieniu czegoś smacznego do jedzenia, mówiąc w ten sposób innym kurom, aby przyszły i zjadły.

Niestety nie można powiedzieć, jak kogut będzie się zachowywał wobec Ciebie w tak młodym wieku. Trzeba poczekać do około roku, kiedy okaże się, czy kogutek jest spokojny, czy też będzie agresywny w stosunku do Ciebie, co może objawiać się wściekłym tupaniem za plecami, oprócz niechcianego dziobania.

O temperamencie decyduje również rasa. Przykładem może być oryginalna rasa w naszym kraju - kura polska, która jest bardziej odpowiednia dla mniejszych, hobbystycznych ras
(Dráb, 2018).

Wódz i obrońca

Kogut jest urodzonym kapo i zapewnia porządek w kurniku. Pozostałe kury dostosowują się do niego i w kurniku panuje spokój. Z kolei bez koguta może dochodzić do walk między kurami o wyimaginowaną pozycję lidera.

Kury czują się przy nim bezpiecznie i słusznie. Gdy pojawi się nieproszony gość, kogut będzie bronił swoich kur jak tylko może.

Koguty i kury są częścią naszej kultury i jako część folkloru ich dziedzictwo jest przekazywane z pokolenia na pokolenie - kto nie pamiętałby bajki o Kogucie i kurze?

Jednak w przeciwieństwie do bajki, w której kogut wychodzi na skąpca, koguty są szczodre. Jeśli znajdą coś smacznego do jedzenia, nie wahają się donieść o tym innym kurom i podzielić się z nimi jedzeniem.

Inseminator

Jedną z ważnych ról w stadzie kur jest rola hodowlana koguta. Hodowca powinien wybrać zdrowego reproduktora, aby później nie przynieść do domu apatycznego koguta, który nie chce wykonywać swojej pracy. W związku z kryciem zaleca się, aby ostrogi koguta były zaokrąglone, aby uniknąć zranienia kury podczas krycia.

Czy wiesz?

Może nie uwierzysz, ale przodkowie kurczaka domowego pochodzą aż z Azji. Został udomowiony w Europie w I tysiącleciu p.n.e. i do dziś jest rozpowszechniony ze względu na niezastąpione korzyści gospodarcze.

Źródło: Dráb, J., Chów czeskich kur, 2018, praca dyplomowa, JČU, České Budějovice

Inne artykuły

Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?

09.07.2025

Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?

Dziobanie jajek to jeden z najczęstszych złych nawyków u kur. Wielu hodowców nie wie, jak sobie z tym poradzić i próbuje różnych „babcinych sposobów” – na przykład zanurzania kury w wodzie. Przyjrzyjmy się jednak skuteczniejszym i sprawdzonym metodom, które pomogą oduczyć kury tego niepożądanego zachowania.

Czytaj artykuł
Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

08.07.2025

Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.

Czytaj artykuł
Jak hodować perliczki?

07.07.2025

Jak hodować perliczki?

Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.

Czytaj artykuł