Klucz do udanych zbiorów
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Zebraliśmy więc kilka najskuteczniejszych rad i sztuczek, aby uniknąć typowych problemów podczas zbierania owoców i warzyw. Uniknijmy ich na dobre i cieszmy się zasłużoną nagrodą w formie pięknego i zdrowego ogrodu.

Prawidłowe nawadnianie

Niezależnie od tego, czy w ogrodzie uprawiasz owoce, warzywa, czy oba te gatunki, regularne podlewanie jest niezbędne do uzyskania soczystych i obfitych owoców. Jeśli nie masz pewności, kiedy rośliny wymagają podlewania, możesz to sprawdzić, zeskrobując około 10 cm gleby z powierzchni. Jeśli pod spodem jest sucho, należy rozpocząć podlewanie ogrodu.


Ochrona przed szkodnikami

Skutecznym sposobem ochrony upraw przed różnymi szkodnikami ogrodowymi jest stosowanie odpowiednich oprysków i oczywiście kontrolowanie ogrodu. 


Pora deszczowa zwiększa również ryzyko wystąpienia szkodników w ogrodzie. Jednym z nich jest zgnilizna monilialna, która uszkadza dojrzewające owoce pestkowe i ziarnkowe. Dlatego konieczne jest zapobiegawcze usuwanie zainfekowanych owoców i gałązek, ograniczenie uprawy podatnych odmian i zapewnienie, że są one traktowane odpowiednimi produktami. Szara pleśń to specyficzny rodzaj grzyba, który atakuje winogrona od niedojrzałych do w pełni dojrzałych owoców. Odpowiednie zabezpieczenie strefy winogron jest skuteczne w walce z tą chorobą.


O tej porze roku ważne jest również, aby pamiętać o opryskiwaniu jabłoni przeciw Owocówce jabłkóweczce i sprawdzaniu obecności świerszczy, moli, płazińców i innych szkodników na warzywach lub owocach, które są najbardziej typowe w deszczową pogodę. Choroby grzybiczne również mogą się rozprzestrzeniać i wymagają dodatkowej uwagi, a w przypadku upraw łatwo podatnych na choroby należy zachować szczególną ostrożność.


Właściwy czas na zbiory

Kiedy rozpocząć zbiory? Podczas zbierania owoców i warzyw należy pamiętać, że niektóre z nich są zbierane w pełni dojrzałe, a inne przed osiągnięciem dojrzałości.


Przykładami warzyw, które nie mogą być przejrzałe, są cukinie, groszek, kukurydza cukrowa i fasolka szparagowa, które zbiera się nawet wtedy, gdy są niedojrzałe. Z drugiej strony, pomidory, papryka lub dynia muszą być zbierane, gdy są w pełni dojrzałe. Jabłka, gruszki, śliwki, agrest i inne owoce powinny być zawsze dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł