Klucz do udanych zbiorów
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Zebraliśmy więc kilka najskuteczniejszych rad i sztuczek, aby uniknąć typowych problemów podczas zbierania owoców i warzyw. Uniknijmy ich na dobre i cieszmy się zasłużoną nagrodą w formie pięknego i zdrowego ogrodu.

Prawidłowe nawadnianie

Niezależnie od tego, czy w ogrodzie uprawiasz owoce, warzywa, czy oba te gatunki, regularne podlewanie jest niezbędne do uzyskania soczystych i obfitych owoców. Jeśli nie masz pewności, kiedy rośliny wymagają podlewania, możesz to sprawdzić, zeskrobując około 10 cm gleby z powierzchni. Jeśli pod spodem jest sucho, należy rozpocząć podlewanie ogrodu.


Ochrona przed szkodnikami

Skutecznym sposobem ochrony upraw przed różnymi szkodnikami ogrodowymi jest stosowanie odpowiednich oprysków i oczywiście kontrolowanie ogrodu. 


Pora deszczowa zwiększa również ryzyko wystąpienia szkodników w ogrodzie. Jednym z nich jest zgnilizna monilialna, która uszkadza dojrzewające owoce pestkowe i ziarnkowe. Dlatego konieczne jest zapobiegawcze usuwanie zainfekowanych owoców i gałązek, ograniczenie uprawy podatnych odmian i zapewnienie, że są one traktowane odpowiednimi produktami. Szara pleśń to specyficzny rodzaj grzyba, który atakuje winogrona od niedojrzałych do w pełni dojrzałych owoców. Odpowiednie zabezpieczenie strefy winogron jest skuteczne w walce z tą chorobą.


O tej porze roku ważne jest również, aby pamiętać o opryskiwaniu jabłoni przeciw Owocówce jabłkóweczce i sprawdzaniu obecności świerszczy, moli, płazińców i innych szkodników na warzywach lub owocach, które są najbardziej typowe w deszczową pogodę. Choroby grzybiczne również mogą się rozprzestrzeniać i wymagają dodatkowej uwagi, a w przypadku upraw łatwo podatnych na choroby należy zachować szczególną ostrożność.


Właściwy czas na zbiory

Kiedy rozpocząć zbiory? Podczas zbierania owoców i warzyw należy pamiętać, że niektóre z nich są zbierane w pełni dojrzałe, a inne przed osiągnięciem dojrzałości.


Przykładami warzyw, które nie mogą być przejrzałe, są cukinie, groszek, kukurydza cukrowa i fasolka szparagowa, które zbiera się nawet wtedy, gdy są niedojrzałe. Z drugiej strony, pomidory, papryka lub dynia muszą być zbierane, gdy są w pełni dojrzałe. Jabłka, gruszki, śliwki, agrest i inne owoce powinny być zawsze dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Inne artykuły

Jak przygotować królika do zimy?

19.11.2024

Jak przygotować królika do zimy?

Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.

Czytaj artykuł
Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.