Jakie są rodzaje mleka?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

31.10.2024

Jakie są rodzaje mleka?

Istnieje mnóstwo rodzajów mleka na pewno często się zastanawiacie nad tym, które jest to najlepsze. Wygody i niewygody nie tylko mleka krowiego ale i innych rodzajów, zobaczymy w artykule poniżej. 

Mleko krowie

Mleko krowie jest bogate w białka i inne makroskładniki. Jest także doskonałym źródłem wapnia. Można je rozróżnić na mleko odtłuszczone, półtłuste i pełnotłuste. Jaka jest jednak między nimi różnica? Różnicujemy je po prostu na podstawie zawartości tłuszczu w mleku. Mleko odtłuszczone powinno zawierać maksymalnie 0,5 g tłuszczu na 100 ml mleka, półtłuste - w granicach 1,5-1,8 g tłuszczu na 100 ml, a pełnotłuste - minimum 3,5 g tłuszczu na 100 ml mleka. Jak uzyskuje się te ilości? Każde mleko jest najpierw odtłuszczane, a następnie dodaje się do niego wymaganą ilość tłuszczu. Różnice w składzie mleku krowim obejmują także kaloryczność i zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) – mleko półtłuste zawiera mniej tych witamin w porównaniu z mlekiem pełnotłustym.

Mleko kozie

Mleko kozie jest uważane za bardziej wartościowe, lepiej przyswajalne i korzystniejsze dla zdrowia niż mleko krowie. Jest odpowiednie również dla osób uczulonych na mleko krowie – głównym alergenem w mleku krowim jest kazeina, która w mleku kozim występuje jedynie w bardzo małych ilościach.

Mleko owcze

Mleko owcze zaliczane jest do najbardziej pożywnego mleka w świecie zwierzęcym. Zawiera dużą ilość białka oraz nawet dwukrotnie więcej witamin i minerałów w porównaniu do mleka krowiego. Zawiera również inne substancje korzystne dla zdrowia i sprzyja lepszemu wchłanianiu laktozy, dlatego jest odpowiednie także dla osób z łagodną nietolerancją laktozy.  

Mleko roślinne

Mleko roślinne jest odpowiednią alternatywą dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy lub alergią na mleko. Najczęściej wybieraną alternatywą jest mleko sojowe, które pod względem zawartości białka jest podobne do mleka krowiego, ale ma niższą zawartość tłuszczu. Mleko migdałowe jest wzbogacone w witaminy i minerały oraz zawiera minimalną ilość kalorii. Mleko owsiane z kolei dostarcza dużą ilość błonnika i antyoksydantów. Na przykład mleko kokosowe jest bardzo bogate w witaminy i minerały. Mleka roślinne stają się coraz bardziej popularne, a ich rodzaje wzrastają coraz bardziej.

W podsumowaniu można powiedzieć, że mleko można podzielić na różne rodzaje, z których każde ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego mleka zależy od Was, od tego, które najbardziej spełnia Wasze potrzeby i które najbardziej Wam odpowiada.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł