Jakie są rodzaje miodu?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

19.08.2024

Jakie są rodzaje miodu?

Miód to dobroczynny pokarm, który pszczoły wytwarzają z nektaru kwiatów lub spadzi. Istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się smakiem, kolorem, zapachem i składem w zależności od pochodzenia - czy jest to miód kwiatowy, czy spadziowy. Dowiedzmy się, do czego służy miód i poznajmy jego najczęściej używane, ale także wyjątkowe rodzaje. 

Miód kwiatowy

Miód kwiatowy, znany również jako miód nektarowy, jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatów. Miód ten ma jaśniejszy kolor i słodszy smak, ale różni się w zależności od rodzaju kwiatów, z których pszczoły zbierają nektar. Miód kwiatowy również krystalizuje się szybciej. Wynika to ze składu miodu, który zawiera większe ilości cukrów prostych, takich jak glukoza i fruktoza. 


Miód akacjowy jest blady, prawie przezroczysty i ma łagodny, słodki smak. Jest również popularny ze względu na zapach i smak kwiatów akacji. Miód akacjowy ma wysoką zawartość fruktozy, więc krystalizuje powoli i pozostaje płynny przez długi czas. 


Miód lipowy jest stosunkowo rzadkim, ale bardzo popularnym gatunkiem. Ma barwę od jasnej do bursztynowej i charakterystyczny lipowy smak. Częściej występuje w połączeniu ze spadzią lipową. 


Miód rzepakowy jest pięknie żółty, ale bardzo szybko się krystalizuje. Dlatego pszczelarze często stosują pasteryzację, czyli przetwarzanie miodu na drobnokrystaliczną masę. 


Bardzo popularnym rodzajem miodu jest miód z kwiatów łąkowych, który zawiera więcej niż jedną roślinę. Dlatego jest on również znany jako miód polifloralny (miód wielogatunkowy). Ten rodzaj miodu jest pozyskiwany już w drugiej połowie maja i ma bardzo słodki smak. Krystalizacja następuje w ciągu kilku dni lub tygodni.


Miód spadziowy

Miód spadziowy, lepiej znany wśród konsumentów jako miód leśny, produkowany jest ze spadzi, słodkiego płynu produkowanego przez mszyce i inne owady żywiące się sokiem drzewnym. Miód spadziowy jest zwykle ciemniejszy, często czarny, i w przeciwieństwie do miodu kwiatowego, pozostaje w postaci płynnej przez bardzo długi czas. Jakość miodu można rozpoznać po bardziej wyrazistym smaku, aromacie i wyższej zawartości minerałów. Wadą jest to, że jest mniej strawny.


Miód spadziowy pozyskiwany jest z dwóch rodzajów drzew - liściastych i iglastych. Najpopularniejsze są miody spadziowe z drzew świerkowych i jodłowych.


Specjalne rodzaje miodu

Niektóre z mniej popularnych miodów obejmują miód manuka, który pochodzi z kwiatów krzewu manuka występującego głównie w Nowej Zelandii. Ten rzadki rodzaj miodu jest produkowany tylko przez kilka tygodni w roku, kiedy krzewy kwitną (od listopada do stycznia). Znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwutleniających dzięki obecności substancji methylglyoxal. Miód ma charakterystyczny smak z gorzkawym odcieniem. 


Miód lawendowy jest popularny ze względu na swój delikatny, kwiatowy smak i aromat. Ma kolor od jasnożółtego do jasnobursztynowego. Miód ten jest często wykorzystywany w gastronomii, a także ceniony za swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwgrzybicze. 


Miód jest niezastąpionym produktem naturalnym, który oferuje szeroką gamę właściwości leczniczych i smakowych. Każdy rodzaj jest unikalny pod względem własnych cech i późniejszych zastosowań. Dlatego zdecydowanie nie powinno go zabraknąć w żadnym domu. 

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.