
Jaka jest najlepsze pożywienie dla królików?
Każdego roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Królika, który w tym roku przypada na 24 września. Nie zapomnij więc o swoich pupilach i zafunduj im dobrą i zbilansowaną dietę z okazji ich święta.
Jak wyposażyć klatkę dla królików?
Aby upewnić się, że króliki mają gdzie jeść i że ich jedzenie nie jest po prostu rozrzucane, musisz najpierw wyposażyć swoją klatkę dla królików. Zdecydowanie powinien tam być karmnik lub miska. Miska powinna być ciężka, aby króliki jej nie przewróciły. Ważny jest również żłobek na siano, który można napełniać z boku lub od góry. Ostatnią istotną częścią klatki dla królików powinna być poidło, które jest najbardziej higieniczne ze wszystkich opcji.
Jak więc karmić króliki?
Najlepiej karmić 3 razy dziennie, z nieco większą dawką wieczorem, ponieważ króliki przyjmują niewielką ilość pokarmu do 30 razy dziennie, z czego do 65% jest pobierane w nocy. Oczywiście należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody.
Króliki są roślinożercami i musimy odpowiednio dostosować ich dietę. Podstawą jest siano, które stanowi do 85% diety. Jest ono szczególnie korzystne dla dobrego trawienia i zdrowych zębów, a także zawiera dużo błonnika. Wiosną i latem można dodać świeżo zebrane liście mniszka lekarskiego, koniczyny lub natkę marchwi, które są pełne witamin i mikroelementów.
Oprócz siana, zielone warzywa są bardzo odpowiednie dla królika i powinny stanowić około 10% diety. Należą do nich szpinak, jarmuż, brokuły i niektóre zioła (mięta, bazylia, pietruszka itp.).
Wielu hodowców dodaje też granulowaną mieszankę paszową z sianem. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje - pełnoporcjową i uzupełniającą. Mieszanka pełnoporcjowa zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne królikowi i jest uzupełniana jedynie wodą i sianem. Mieszanka uzupełniająca jest podawana królikom wyłącznie jako dodatek do ich normalnej diety. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę kategorię zwierzęcia, dla którego kupowany jest produkt. Tuczący się królik wymaga innej mieszanki, a karmiąca samica innej. Należy pamiętać, że siano powinno być głównym składnikiem diety, a mieszanki granulowane powinny stanowić nie więcej niż 5% dziennego spożycia.
Co z suplementami?
Suplementy mineralne i lizawki są również zalecane dla zdrowej hodowli. Pomaga to królikom przyjmować niezbędne witaminy i pierwiastki śladowe. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów, na przykład w celu wspierania odporności i reprodukcji królików, wspierania aktywności enzymatycznej lub promowania zdrowej sierści.
Co o tym sądzisz? Karmienie królików to nie taki wielki wyczyn. Mamy rację, prawda?
Inne artykuły

09.07.2025
Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?
Dziobanie jajek to jeden z najczęstszych złych nawyków u kur. Wielu hodowców nie wie, jak sobie z tym poradzić i próbuje różnych „babcinych sposobów” – na przykład zanurzania kury w wodzie. Przyjrzyjmy się jednak skuteczniejszym i sprawdzonym metodom, które pomogą oduczyć kury tego niepożądanego zachowania.
Czytaj artykuł
08.07.2025
Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?
Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.
Czytaj artykuł
07.07.2025
Jak hodować perliczki?
Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.
Czytaj artykuł