Jak wybrać klatkę dla papugi i gdzie ją umieścić
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Jak wybrać klatkę dla papugi i gdzie ją umieścić

Zdecydowałeś się na papugę? Zanim przyniesiesz ją do domu, musisz zapewnić jej odpowiedni dom - klatkę, w której papuga będzie się czuła komfortowo. Bez klatki będziesz ją co najmniej ganiać po całym pokoju, a ona sama może łatwo odlecieć. Oto jak powinna wyglądać klatka dla papugi i gdzie ją umieścić.


Wielkość - im większa klatka, tym lepiej

Klatka dla papug powinna być oczywiście na tyle przestronna, aby papuga miała przynajmniej trochę miejsca do poruszania się w ciasnej przestrzeni życiowej. Odpowiednia wielkość klatki zależy od wielkości i gatunku papugi. Jednak niezależnie od tego, jaki gatunek papugi wybierzemy, im większa klatka tym lepiej. Wybierając klatkę, musisz zastanowić się, gdzie planujesz ją umieścić. Jeśli nie zmieściłaby się w tym miejscu, to oczywiście jest to problem. W przypadku, gdy masz w domu pokój z dużą ilością niewykorzystanej przestrzeni, możesz oczywiście rozważyć uzyskanie lub budowę woliery zamiast klatki .

Kształt - postaw na kwadratową klatkę

Kształt klatki również odgrywa rolę. Nie zaleca się kupowania okrągłych klatek o małej średnicy, gdyż uniemożliwiają one papugom nawet krótki lot. Prawdopodobnie z tego powodu naukowcy uważają, że okrągłe klatki mają negatywny wpływ na psychikę ptaków żyjących w niewoli. Lepiej więc zaopatrzyć się w jak najszerszą i najwyższą klatkę kwadratową.

Krata - zwróć uwagę na rozstaw drutów kraty

Kolejnym kryterium wyboru jest rozstaw drutów w kratkach. Szczególnie w przypadku mniejszych papug należy uważać, aby odstępy nie były zbyt duże, w przeciwnym razie mogą one łatwo uciec z klatki lub utknąć w kratach. Dla mniejszych papug dobrze jest wybrać klatkę, w której pomiędzy każdym drutem kratek jest przerwa około 1 centymetra. Zazwyczaj odstępy między drutami odpowiadają wielkości klatki, a więc i gatunkowi papugi, dla której właściciele zwykle ją kupują, ale mimo wszystko warto sprawdzić ten parametr.

Projektowanie - solidna klatka się opłaca

Jak w przypadku wielu produktów, ważna jest jakość wykonania. Klatka powinna być odpowiednio solidna i nie powinno w niej być nic, co mogłoby zagrażać zdrowiu ptaków znajdujących się w środku, np. jakiekolwiek ostre krawędzie czy wystające druty. Stal nierdzewna jest odpowiednim materiałem na klatkę, ponieważ jest bardzo trwała, nietoksyczna i łatwa do czyszczenia. Dlatego też będzie Ci służyć przez długi czas i nadal będzie w doskonałym stanie. Nie można się również pomylić z metalową klatką malowaną proszkowo, a plastikowa dolna tacka, w które wyposażonych jest wiele mniejszych klatek, również nie stanowi problemu - jednak w przypadku tych konstrukcji należy się spodziewać, że szybciej pojawią się na nich ślady użytkowania i z czasem mogą wyglądać nieco niechlujnie.

Wyposażenie klatki dla komfortu i zabawy

Gdy masz już klatkę w domu, nie zapomnij jej odpowiednio wyposażyć. Powinna ona posiadać grzędę, miskę na ziarno i poidła. Akcesoria, które zapewnią Twojej papudze rozrywkę, również sprawią, że będzie szczęśliwa. Dobrym wyborem są różne, drabinki, huśtawki ,przeszkody, po nich mogą się wspinać lub huśtać. W rezultacie przyniosą one również radość Tobie, ponieważ widok fruwającej papugi jest tego wart.

Gdzie ustawić klatkę dla papugi

Jeśli chodzi o odpowiednie umieszczenie klatki, to idealna lokalizacja jest jak najdalej od okien i z dala od przeciągów. Klatka powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym poruszasz się dość często, tak abyś miał regularny kontakt z papugą. Chociaż kuchnia zwykle pasuje do tego opisu, nie stawiaj tam klatki, ponieważ papugi są bardzo wrażliwe na opary z naczyń teflonowych, a także przeszkadzają im tłuste opary. Skubią sobie pióra, często aż do krwi, a papugi w takim środowisku mogą mieć śmiertelne zagrożenie.

Inne artykuły

Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?

09.07.2025

Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?

Dziobanie jajek to jeden z najczęstszych złych nawyków u kur. Wielu hodowców nie wie, jak sobie z tym poradzić i próbuje różnych „babcinych sposobów” – na przykład zanurzania kury w wodzie. Przyjrzyjmy się jednak skuteczniejszym i sprawdzonym metodom, które pomogą oduczyć kury tego niepożądanego zachowania.

Czytaj artykuł
Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

08.07.2025

Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.

Czytaj artykuł
Jak hodować perliczki?

07.07.2025

Jak hodować perliczki?

Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.

Czytaj artykuł