Jak szkolić psy
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.06.2024

Jak szkolić psy

Szkolenie psów jest kluczowym elementem w tworzeniu wzajemnie szanujących się relacji między tobą a twoim czworonożnym przyjacielem. Proces ten wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia i konsekwencji. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na szkolenie szczeniaka, czy starszego psa, istnieje kilka ważnych wskazówek, których należy przestrzegać.


Edukacja x szkolenie

Przede wszystkim należy wyjaśnić różnicę między tymi dwoma terminami. Szkolenie psa to codzienna koegzystencja zwierzęcia i właściciela. Chodzi o upewnienie się, że futrzak może zostać sam w domu, wiedząc, kiedy i gdzie jest czas na spacer lub odpoczynek.


Szkolenie obejmuje podstawowe ćwiczenia, takie jak "siad, leżeć" lub bardziej złożone toczenie beczki, ale także specyficzne szkolenie dla "psich zawodów" - np. psa policyjnego.

Początki szkolenia psa

Szczeniak praktycznie spotyka się z wychowaniem już u matki, gdzie uczy się dogadywać z innymi szczeniakami. Następnie kontynuuje się ją zaraz po przywiezieniu do nowego domu. A jak wychować psa? Przede wszystkim ważne jest, aby od początku ustalić podstawowe zasady (na przykład, gdzie może się położyć, a gdzie nie).


Ćwiczenia nie są aż tak ważne, więc to od Ciebie zależy, kiedy rozpoczniesz szkolenie. Ale oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Możesz najpierw wypróbować podstawowe ćwiczenia, a następnie spróbować bardziej złożonych i wyrafinowanych.

Jak wyszkolić psa?

Szkolenie to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości i konsekwencji. Nie licz na to, że Twój pies od razu zrozumie wszystkie komendy. Dlatego bądź cierpliwy i powtarzaj ćwiczenia, aż twój futrzany przyjaciel opanuje je w wystarczającym stopniu. Co więcej, bądź konsekwentny i nie idź na kompromis w sprawie swoich wymagań, dawaj nagrodę natychmiast po wydaniu polecenia.


Trening powinien odbywać się w spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Ważna jest również konsekwencja. Każdy domownik powinien używać tych samych komend, słów, gestów. Pozwoli to uniknąć nieporozumień.


Psy, a zwłaszcza szczenięta, mają krótki okres uwagi (10-15 minut), więc bardziej efektywne jest trenowanie przez krótsze okresy czasu, ale regularnie. Dzięki krótkim, ale intensywnym sesjom treningowym będziesz w stanie utrzymać uwagę i zmaksymalizować skuteczność treningu.


Interakcje społeczne są kluczem do rozwijania umiejętności społecznych psa i zapobiegania niepożądanym zachowaniom, takim jak agresja lub strach. Upewnij się, że Twój zwierzęcy przyjaciel ma możliwość poznania różnych ludzi, psów i środowisk. Pomoże to zwiększyć jego pewność siebie i zmniejszyć stres w nowych sytuacjach.

Nagrody - pozytywne wzmacnianie

Pozytywne wzmocnienie to kluczowa metoda szkolenia psów, która polega na nagradzaniu pożądanych zachowań.Jeśli futrzany przyjaciel zrozumie, za co jest nagradzany, ponownie wykona określone ćwiczenie.Nagroda musi nastąpić natychmiast po wydaniu polecenia.Możesz użyć psich smakołyków, pieszczot lub klikera. Ta metoda nie tylko pomaga nauczyć psa nowych umiejętności, ale także wzmacnia waszą więź i zaufanie.Odwrotny skutek przyniesie karanie psa za niewłaściwe zachowanie.


Szkolenie polega na współpracy i zrozumieniu między psem a tobą.Dzięki cierpliwości, pozytywnemu wzmocnieniu i konsekwencji można osiągnąć rozwój umiejętności i stworzyć silną więź.

Inne artykuły

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

28.05.2025

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne może być nie tylko piękną ozdobą ogrodu, ale też pożytecznym źródłem wody dla dzikich zwierząt. Skorzystają z niego ptaki, zaskrońce, jeże czy wiewiórki, które pomagają w walce ze szkodnikami. Dodatkowo oczko wodne to również przyjemność z hodowli ryb – wszystko zależy od jego wielkości i umiejscowienia.


Czytaj artykuł
Agresja u psów

27.05.2025

Agresja u psów

Każdy z nas z pewnością spotkał się kiedyś w życiu z agresywnym zachowaniem psa. Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn i form. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego do niego dochodzi, jak sobie z nim radzić i jak mu zapobiegać. Temu służy niniejszy artykuł.


Czytaj artykuł
Jak chronić owce i kozy przed wilkami

26.05.2025

Jak chronić owce i kozy przed wilkami

Na pewno dotarła już do Ciebie informacja, że wilki wracają do naszego kraju. Ekologowie uważają to za pozytywną wiadomość – ale co na to hodowcy owiec i kóz? Oni nie są już tak entuzjastyczni. Wilki osiedlają się w naszym krajobrazie, a słabo zabezpieczone stado stanowi dla nich łatwą nocną przekąskę.


Czytaj artykuł