Jak strzyc owce
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

12.07.2024

Jak strzyc owce

Czy wiesz, że strzyżenie owiec przynajmniej raz w roku jest wymogiem prawnym? Strzyżenie owiec ma kluczowe znaczenie dla opieki owiec oraz obróbke wełny. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak wygląda takie strzyżenie owiec.

Jak często i kiedy strzyc owce?

Teraz porozmawiamy o tym, kiedy owce są strzyżone i jak to rozpoznać. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jesteś prawnie zobowiązany do strzyżenia owiec co najmniej raz w roku. Niektóre rasy jest wygodne zabrać do fryzjera jeszcze więcej razy. To są te, których wełna za rok dosiągnie długości vięcej jak 12 cm. Jeśli strzyżenie nie odbywa się regularnie, mogą wystąpić komplikacje zdrowotne. Jaka jest więc najlepsza pora roku na nową fryzurę? Zwyczajowy okres tuż przed lub zaraz po porodzie jest już za nami. W takich przypadkach o tej porze niewarto owieczke stresować. Najlepszy czas do strzyżenie owiec jest od kwietnia do października dla tych, które pobywają na zewnątrz. W przeciwnym razie, dłuższy okres po urodzeniu zapewni jagnięciu jędrną skórę, a tym samym zmniejszy prawdopodobieństwo obrażeń. Strzyżenie jest wykonywane albo przez profesjonalistę, albo przez Ciebie.

Przygotowania

Przed właściwym cięciem przygotujcie sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Czym ciąć owce, aby cały proces przebiegał sprawnie? Możesz użyć maszynki do strzyżenia lub nożyczek, szczotki do usuwania wełny i innego niezbędnego sprzętu. Upewnij się, że wszystko jest w dobrym stanie i działa. Zalecamy również odpowiednie naoliwienie ostrzy tnących nożów, aby uniknąć niezadowalających rezultatów.

Należy również zapewnić odpowiednią, wystarczająco dużą przestrzeń, która powinna być cicha, bezpieczna, czysta i sucha.

A jak powinno przebiegać przygotowanie? Owce muszą być suche, aby uniknąć problemów z maszyną i późniejszych obrażeń. Owca musi przejść 12-24 godzin bez jedzenia, aby była spokojniejsza. Musi być również odrobaczona, wolna od problemów zdrowotnych, bez obroży i innych rzeczy, które mogłyby utrudnić strzyżenie. Ponadto, należy trzymać je przygotowane w mniejszej zagrodzie, aby były łatwo dostępne.

Owce - strzyżenie

Przed strzyżeniem ważne jest, aby uspokoić owce i zapewnić im jak największy spokój podczas całego procesu, więc obchodź się z nimi delikatnie i spokojnie. Jeśli masz jakiekolwiek problemy, spróbuj zaprosić do pomocy innych pomocników. Podczas strzyżenia wystarczy przytrzymać owcę, nie ma potrzeby uciekania się do bolesnego przytrzymywania. W większości przypadków należy zacząć od brzucha i przesuwać się w górę. Trzymaj narzędzie do strzyżenia pod odpowiednim kątem, aby zminimalizować ryzyko obrażeń, strzygąc w kierunku przeciwnym do wzrostu wełny.

Dbanie o wełne owczą

Strzyżonej wełny trzeba odpowiednio oczyszcić a następnie sortować jej według jakości. Najwyższa jakość wełny jest z boku i grzbietu owcy. Następnie czysta wełna, na przykład z szyi, brzucha, jest oddzielana osobno. Z niej oddzielamy zanieczyszczenia i sfilcowaną wełnę. Możemy również dokonać podziału ze względu na kolor i długość wełny.

Wełnę owczą przechowuje się w suchym i przewiewnym miejscu w zamkniętych spichlerzach. Jeśli nie jest szczelnie zamknięta, musi zostać przetworzona w ciągu roku, aby zapobiec inwazji moli.

Inne artykuły

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł
Jak założyć akwarium?

15.04.2025

Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.

Czytaj artykuł