Autor: Pavel Frček
09.10.2024
Jak rozpoznać, że kura jest chora?
Zdrowie kur jest kluczowe dla każdego dobrego hodowcy i dlatego jest ważne, aby wiedzieć, jak rozpoznać objawy chorób u kur i jak zapewnić, aby Wasze kury były zdrowe. W tym artykule przyjrzymy się, jak rozpoznać chore kury, jakie są najczęstsze choroby oraz jak odpowiednio podejść do zapobiegania i leczenia.
Jak rozpoznać zdrowe kury?
Najpierw spójrzmy, jak wygląda zdrowa i zadowolona kura. Jej pióra są piękne, lśniące i przylegające, bez oznak uszkodzeń lub rozczochrania. Jej grzebień i dzwonki są jędrne i czerwone, zazwyczaj mają fizjologiczną temperaturę, bez jakichkolwiek obrzęków lub zmian. Zdrowe oczy kur charakteryzują się lśniącym wyglądem, bez wydzieliny i łzawienia. Dziób zdrowej kury powinien być czysty i również bez wydzieliny. Zdrowy drób można rozpoznać po ciekawym i żywym zachowaniu, a jednocześnie powinien mieć wyprostowaną postawę w połączeniu z ich specyficzną budową ciała.
Jakie najczęstsze choroby mogą dotknąć nasze kury?
Różne choroby kur można podzielić na zakaźne i niezakaźne. Do niezakaźnych należą na przykład obrzękowa choroba, miopatia żywieniowa, miopatia stresowa, a nawet kanibalizm. Choroby wirusowe obejmują ptasią grypę, chorobę Newcastle oraz zakaźne zapalenie oskrzeli. Choroby bakteryjne to między innymi kolibacyloza, salmonelloza i martwicowe zapalenie jelit. Choroby pasożytnicze, takie jak dermanisioza (ptaszyniec) lub kokcydioza, są częste u hodowanych kur i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jak wygląda chora kura?
Chorą kurę można rozpoznać po matowych, rozczochranych lub nawet całkowicie brakujących piórach. Grzebień i dzwonki mogą być spuchnięte, zmieniać kolor (na przykład ich czernienie wskazują na martwicę) i mogą pojawiać się na nich rany. Oczy chorej kury są matowe, zmętniałe lub sklejone wydzieliną. Dziób jest często brudny, a kura oddycha z otwartym dziobem. Zachowanie chorej kury jest bardziej apatyczne, może przestać znosić jajka, siedzi bez ruchu i łapie powietrze. Jej postawa jest przygnębiona, ciało zwiotczałe i często wykazuje oznaki niedożywienia.
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób wśród kur?
Jeśli zauważysz, że któraś kura jest chora, niezbędne jest ją odizolować od reszty stada, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Weterynarz zwykle zaleca podanie leków lub antybiotyków dla kur, które są przepisane na podstawie konkretnej choroby. Oprócz tego konieczne jest dokładne odkażenie kurnika i wybiegu, ponieważ chore kury nie mogą wyzdrowieć, jeśli nadal przebywają w zanieczyszczonym środowisku. Ważnym środkiem ostrożności jest również ostrożne wprowadzanie nowych kur do starego stada, najlepiej po przejściu kwarantanny.
Jak leczyć choroby?
Higiena jest kluczowa w zapobieganiu chorób. Regularne czyszczenie kurnika, poidełek i karmników jest więc koniecznością. Ważne jest, aby uniemożliwić innym ptakom dostęp do wybiegu, ponieważ mogą przenosić choroby. Nowe kury powinny również przejść co najmniej 14-dniową kwarantannę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Kury należy także regularnie odrobaczać i szczepić. W niekorzystnych warunkach klimatycznych zapewić im suche, czyste i wentylowane schronienie z wystarczającą ilością światła i świeżego powietrza. Aby chronić kury przed śmiertelnymi chorobami, ważne jest również przestrzeganie regularnego DDD – dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji, aby wyeliminować obecność szkodników i patogenów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne.
Dzięki konsekwentnym przestrzeganiom tych środków możesz zapewnić, że Twoje kury będą nie tylko zdrowe, ale także zadowolone i szczęśliwe.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.