Jak powinien wyglądać kurnik

Autor: Luboš Burda

18.01.2024

Jak powinien wyglądać kurnik

Hodowla kurczaków nie jest skomplikowana, ale zbudowanie kurnika w taki sposób, aby kury czuły się w nim jak w domu, to prawdziwa nauka. Zastanawiasz się, czego nie powinieneś pominąć?

Sprzyjające warunki do wylęgu i znoszenia jaj

Nieodłącznym elementem każdego kurnika są grzędy, na których kury mogą przesiadywać. Zaleca się dodanie do nich drabiny, aby kura mogła wygodnie dostać się do swojego " posłania". Podczas umieszczania grzęd należy kierować się wielkością rasy kur, które nie powinny dotykać ogonów podczas odpoczynku.


W kurniku powinno również znajdować się okno wychodzące na południowy wschód - zapewni to kurom poranne światło. Zachęci je to do aktywności przez cały dzień i zapewni im wystarczającą ilość witaminy D. Pozwoli to również na przewietrzenie kurnika w gorące letnie dni.


Kolejną ważną cechą kurnika są budki lęgowe o wymaganych wymiarach 30x30x40 cm do znoszenia jaj. Jedno gniazdo może pomieścić do 5 kur. Chociaż wspomnieliśmy o znaczeniu światła słonecznego w kurniku, kurniki muszą być umieszczone w ciemnym i cichym zakątku domu.


Rozważylibyśmy również ocieplenie kurnika - przyniesie to korzyści kurom w chłodniejszych miesiącach i pomoże im być bardziej odpornymi.

Czystość to połowa zdrowia

Wyściełając kurnik, musimy pomyśleć o wychwytywaniu odchodów. Odpowiednią ściółką może być słoma przykryta warstwą gazety, którą zawsze wymieniamy po pewnym czasie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wejście do kurnika powinno mieć około 50 cm wysokości i 30 cm szerokości. Świetnym rozwiązaniem są automatyczne drzwi z wyłącznikiem czasowym i zmierzchowym lub ich kombinacją. Więcej o tej wyjątkowej technologii, która chroni kury przed nieproszonymi gośćmi i oszczędza czas, pisaliśmy w naszym artykule zatytułowanym Automatyczne drzwi, pomocnik dla bezpieczeństwa drobiu.


Wybiegi zewnętrzne oznaczają możliwość poruszania się na świeżym powietrzu i cieszenia się piękną pogodą. Jednak należy również pamiętać o bezpieczeństwie, gdy kury są tym bardziej "na widoku" drapieżników. Na zewnątrz nie obejdzie się bez dobrego ogrodzenia.

Największy wybór kurników

Czy to wydaje się zbyt wiele? Nie rozpaczaj, w naszym sklepie internetowym znajdziesz niezliczone kurniki, które spełniają wymagania dotyczące przyzwoitego trzymania drobiu. Co więcej, nasze kurniki zachwycą niejednego podróżnika, pozwalając jego pierzastym przyjaciołom zamieszkać na przykład w Mediolanie lub na Wyspach Kanaryjskich!

Inne artykuły

Jak hodować szynszylę?

27.04.2025

Jak hodować szynszylę?

Hodowla szynszyli cieszy się coraz większą popularnością dzięki ich uroczemu wyglądowi, przyjaznemu usposobieniu i wyjątkowo miękkiej sierści. Te małe gryzonie, pochodzące z andyjskich rejonów Ameryki Południowej, zostały niemal całkowicie wytępione w naturze z powodu polowań dla futra. Obecnie szynszyle są hodowane głównie jako zwierzęta domowe. Są to zwierzęta nocne, które większość dnia przesypiają, a aktywne stają się po zmroku. Są bardzo towarzyskie, dlatego zaleca się hodować je przynajmniej w parach. Przeciętna długość życia szynszyli wynosi 10–15 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające nawet 20 lat.

Czytaj artykuł
Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł