
Jak ocieplić kurnik
Nadchodzi zima i tak jak przygotowujemy nasz dom na mroźną pogodę, musimy przygotować kurnik dla naszych kur. Potrzebują one wystarczającej ilości ciepła, aby zachować zdrowie, więc musimy zaizolować kurnik. W poniższym artykule pokażemy, jak to zrobić.
Kiedy izolacja kurnika jest konieczna?
Zdecydowanie należy bezwzględnie stosować izolację, jeśli kury znajdują się na obszarze, na którym często występują silne mrozy. Nie należy jej unikać, nawet jeśli oczekuje się regularnego znoszenia jaj. Najlepszą temperaturą do znoszenia jaj jest około 20°C dla kur. Jednocześnie kury nie będą musiały zużywać całej swojej energii tylko po to, aby się ogrzać.
Jakiego rodzaju izolatora użyć?
Istnieje kilka opcji izolacji kurnika. Przed budową kurnika należy dokładnie przemyśleć, jakiego izolatora użyć. Prawdopodobnie pierwszym materiałem, który przychodzi na myśl jest polistyren w postaci płyt. Nic dziwnego, że jest to najtańszy i najskuteczniejszy izolator, który jest również najłatwiejszy w obróbce.
Następnym w kolejności jest droższa, ale dobrze sprawdzająca się wełna fasadowa. Wytrzyma ona wiele lat w kurniku i ma świetne właściwości, takie jak paroprzepuszczalność czy ognioodporność, będąc jednocześnie idealnym izolatorem. Jeśli jednak chcesz, aby kurnik był czysty i naturalny, możesz użyć słomy, która również jest bardzo pomocna.
Postępowanie
Proces izolacji kurnika może być wykonany przez każdego średnio wykwalifikowanego majsterkowicza. Po wybraniu idealnego izolatora wystarczy zabrać się do pracy. Najpierw mierzymy kurnik, aby wiedzieć, ile materiału będziemy potrzebować. Następnie zabieramy się za właściwą izolację. Zaczynamy od dachu i stopniowo przechodzimy do podłogi. Tak, ona również musi być izolowana, aby zapewnić kurom ciepło w nogi. Najprostszym sposobem na to jest stworzenie podwójnej drewnianej ściany, w którą włożymy izolację. W przypadku styropianu lub wełny można najpierw wyłożyć ściany izolacją, a następnie przykryć je drewnianą deską lub płytą. Pokrycie izolacji kolejną warstwą jest niezbędne, ponieważ ważne jest, aby kurczaki nie dziobały materiału.
Uważaj na wilgoć!
Szczególnie w przypadku kurników izolowanych należy pamiętać o regularnym wietrzeniu, aby zapobiec wilgoci wewnątrz kurnika.
Co o tym sądzisz?
Czy nasza metoda izolacji kurnika jest trudna? Jesteśmy głęboko przekonani, że nie. Więc do dzieła! Twoje kury odwdzięczą Ci się regularnym znoszeniem jaj. A to jest tego warte!
A jeśli nie chcesz robić wszystkiego sam, możesz kupić kurnik, który jest izolowany przez producenta. Mamy go w swojej ofercie.
Inne artykuły

09.07.2025
Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?
Dziobanie jajek to jeden z najczęstszych złych nawyków u kur. Wielu hodowców nie wie, jak sobie z tym poradzić i próbuje różnych „babcinych sposobów” – na przykład zanurzania kury w wodzie. Przyjrzyjmy się jednak skuteczniejszym i sprawdzonym metodom, które pomogą oduczyć kury tego niepożądanego zachowania.
Czytaj artykuł
08.07.2025
Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?
Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.
Czytaj artykuł
07.07.2025
Jak hodować perliczki?
Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.
Czytaj artykuł