Jak hodować świnkę morską?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.09.2024

Jak hodować świnkę morską?

Świnka morska jest ulubionym zwierzęciem wielu ludzi ze względu na jej charakter i mniejsze wymagania dotyczące opieki. Mimo to ważne jest, aby znać zasady, których każdy powinien przestrzegać podczas hodowli świnek morskich. Dołącz do nas, aby zapoznać się z podstawami opieki, które zapewnią, że Twoja świnka morska będzie zdrowa i szczęśliwa. 

Środowisko

Aby upewnić się, że świnka morska czuje się komfortowo i bezpiecznie w swoim nowym domu, należy wybrać odpowiednią klatkę i umieścić ją we właściwym miejscu. Idealna klatka dla świnki morskiej powinna mieć wymiary co najmniej 80 x 50 cm. Im większa przestrzeń, tym lepiej - świnki morskie uwielbiają się przemieszczać. Dno klatki musi być solidne, ponieważ druciana podłoga może powodować urazy łap. Umieść klatkę w cichym miejscu. Świnki morskie są bardzo wrażliwe na hałas i jeśli są na niego narażone przez dłuższy czas, może to wpłynąć na ich zdrowie i stan psychiczny. Miejsce powinno być chronione przed przeciągami, a zwłaszcza przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.


Klatka zawiera również kilka ważnych rzeczy. Niezbędna jest odpowiednia ściółka. Najbardziej odpowiednie jest siano lub inna specjalna ściółka dla gryzoni. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów i rozprzestrzeniania się bakterii, należy regularnie zmieniać ściółkę. 


Ponadto, upewnij się, że masz poidełko do klatki, miskę na jedzenie i różne zabawki, aby zachęcić świnkę morską do rozwoju umiejętności i zapewnić jej rozrywkę, dzięki czemu nie będzie się nudzić przez długi czas. Z drugiej strony, odpowiednie schronienie do odpoczynku jest również koniecznością na wypadek, gdyby świnka morska przestraszyła się i musiała się ukryć.  


Żywienie świnek morskich

Właściwa dieta jest absolutnie niezbędna dla zdrowia świnki morskiej. Jej podstawą jest siano, które powinno być dostępne przez cały czas. Siano wspomaga trawienie, ale także pomaga w ostrzeniu zębów, które rosną świnkom morskim przez całe życie. Dobrym pomysłem jest również dodanie do odrobaczania np. grubszych gałęzi drzew owocowych lub innych drzew liściastych. Można dodać granulat bezzbożowy, np. lucernę. Należy pamiętać, że ziarna i inne zboża nie są częścią naturalnej diety tych roślinożerców! 


Świeże warzywa można podawać prawie bez ograniczeń, na przykład paprykę, ogórki, kalarepę, seler, marchew lub kalafior i wszelkie warzywa liściaste. Spośród owoców szczególnie odpowiednie są jabłka, świnki morskie potrzebują wystarczającej podaży witaminy C, która znajduje się w pokrzywie, papryce, liściach jeżyn i porzeczkach lub marchwi. Można ją również uzupełniać kroplami lub podając specjalną karmę zawierającą tę witaminę. Zdecydowanie należy unikać podawania pokarmów przeznaczonych dla ludzi, takich jak produkty mleczne, słodycze czy nawet suchy chleb. 


Warzywa służą również jako źródło wody dla świnek morskich, ponieważ są to zwierzęta, które praktycznie nie piją w swoim rodzimym środowisku, zadowalają się rosą lub dostępnymi dla nich roślinami. Jednak trzymając je w domu, lepiej jest zaoferować swojemu zwierzakowi konewkę i codziennie wymieniać w niej wodę, nawet jeśli wydaje się, że wcale jej nie ubywa. Jest to szczególnie prawdziwe w gorące letnie dni lub odwrotnie, zimą, jeśli trzymasz świnkę morską w komfortowo ogrzewanym mieszkaniu.


Socjalizacja

Świnki morskie są zwierzętami społecznymi i potrzebują towarzystwa innych świnek morskich lub przynajmniej ciebie jako opiekuna. Jeśli masz możliwość trzymania większej liczby świnek morskich, nie wahaj się, to będzie dla nich najlepsze! Jeśli nie chcesz hodować świnek morskich w dużych ilościach, upewnij się, że masz kilka samic lub kilku samców mieszkających razem. Świnki morskie mają bardzo łagodną naturę i dobrze się ze sobą dogadują. Jeśli nie jest to dla Ciebie możliwe, a chcesz mieć szczęśliwą świnkę morską, zapewnij zwierzętom dużo czasu na zabawę i interakcję ze sobą. 

Higiena i opieka zdrowotna

Nie kąpiemy świnek morskich, ponieważ woda narusza naturalną warstwę ochronną ich skóry. Same zadbają o swoją higienę. Jeśli świnka morska jest mocno zabrudzona, kąpiel jest możliwa, ale nie częściej niż dwa razy w roku. To, co należy robić częściej, to przycinanie pazurów, aby zapobiec ich przerostowi. Jeśli nie odważysz się zrobić tego sam, udaj się do weterynarza. Weterynarz sprawdzi również, czy zęby świnki morskiej są wystarczająco oszlifowane i czy nie zarastają. Przerośnięte zęby uniemożliwiają śwince morskiej prawidłowe odżywianie i mogą zagrażać jej życiu, osłabiając ją i czyniąc bardziej podatną na infekcje. 


Hodowla świnki morskiej nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać, ale jeśli będziesz trzymać się podstaw, twoje zwierzę będzie szczęśliwym i kochanym towarzyszem przez wiele lat. Skup się więc na zapewnieniu swojemu nowemu towarzyszowi wygodnego domu, zbilansowanej diety i mnóstwa uwagi. 


Inne artykuły

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

29.11.2024

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

Jeśli chcesz zostać hodowcą zwierząt gospodarskich, ważne jest, aby wiedzieć, które zwierzęta muszą być oznakowane i w jaki sposób. Kwestia ta została szczegółowo opisana w ustawie o hodowcach i rozporządzeniu wykonawczym do niej - rozporządzeniu w sprawie znakowania zwierząt.

Czytaj artykuł
Jak wygląda przeziębienie u psa?

27.11.2024

Jak wygląda przeziębienie u psa?

U ludzi przeziębienie jest częstym problemem zdrowotnym, kojarzonym przede wszystkim z jesienią i zimą. Ale co z naszymi zwierzętami? Czy pies może przeziębić się tak jak ludzie?


Odpowiedź jest prosta, tak, może, ma nawet przeziębienia podobne do ludzkich. Przyjdź i przekonaj się z nami, jakie objawy obserwować u psów i jak dbać o swojego zwierzaka, jeśli zauważysz u niego objawy przeziębienia

Czytaj artykuł
Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

25.11.2024

Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

Wiele osób chętnie sięga po zioła lecznicze w przypadku mniej poważnych problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, że niektóre z tych ziół można stosować także u naszych zwierzęcych przyjaciół. Zaobserwowano nawet wypasane zwierzęta hodowlane i udowodniono, że samodzielnie wybierają określone rodzaje ziół, jeśli mają problemy zdrowotne. 


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.