Jak hodować brojlery - Praktyczne wskazówki dla początkujących
Jeśli hodujesz kury głównie na mięso, hodowla brojlerów może być dla Ciebie interesującą opcją. Zastanawiasz się nad włączeniem brojlerów do swojej hodowli, ale nie masz z nimi doświadczenia? Na pewno znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dla początkujących, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Co to są brojlery
Na początku warto pokrótce wspomnieć o cechach brojlerów. Brojler to ogólne określenie ras zwierząt hodowanych w celu największej i najszybszej możliwej produkcji mięsa. Najczęściej stosuje się tę nazwę u drobiu, zwłaszcza odpowiednimi kurami i kurczakami. Nie możemy jednak mówić o rasie pełnoprawnej, ponieważ kurze brojlery nie składają jaj, jak to jest w przypadku innych ras. I dlatego brojlery domowe zwykle się nie wylęgają, ale trzeba je kupić. Za narodzinami brojlerów stoi specjalna procedura krzyżowania.
Jak zacząć
Kiedy zapada decyzja o zakupie do domu kilku brojlerów, należy najpierw przygotować się do ich hodowli. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz jeszcze kur ani innego drobiu.
Przygotowanie środowiska
Zanim przyniesiesz do domu wyklute kurczęta, musisz przygotować dla nich odpowiednie środowisko. Rozmiar wybiegu musi odpowiadać liczbie kurczaków, które planujesz hodować. Ciasna przestrzeń uniemożliwiałaby im swobodne poruszanie się, co z kolei wpływa na ich zachowanie. Umożliwienie im biegania po odpowiednio dużym trawiastym wybiegu wpłynie pozytywnie na jakość mięsa.
Należy pamiętać, że młode, kilkudniowe kurczaki są bardzo podatne na przeziębienia, dlatego należy zapewnić im odpowiednio ciepłe środowisko. Dlatego prawdopodobnie trzeba będzie je ogrzać, na przykład żarówką na podczerwień. Właściwą temperaturę można określić na podstawie zachowania kurczaków. Jeśli nadal znajdują się w pobliżu źródła ciepła lub dociskają do siebie, podgrzej. I odwrotnie, jeśli trzymają się jak najdalej od źródła ciepła, należy nieco obniżyć temperaturę. Odpowiednia jest początkowo stabilna temperatura w zakresie 25–30 ° C, która stopniowo spada wraz ze wzrostem. Sucha ściółka przyczynia się również do komfortu brojlerów, co również zapobiega wychłodzeniu stóp. Idealnym wyborem jest słoma lub wióry.
Zakup brojlerów
W końcu przychodzi czas na zakup. W tej chwili masz wybór - albo kupisz kilkudniowe kurczaki, które sam możesz uczciwie odchować, albo kupisz większe kury do dochowania.
W przypadku hodowli domowej preferowane są zazwyczaj młode kurczęta, co również znajduje odzwierciedlenie w znacznie szerszym zakresie. Młode kurczęta sprzedawane są od 1 dnia życia, najstarsze kurczęta do tuczu mają zwykle dwa lub trzy tygodnie, maksymalnie cztery. Nie bez powodu – mięso tuczonego w domu kurczaka będzie lepiej smakować. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio zadbasz o swoje kurczaki. Ponadto wiedza o tym, czym karmisz kurczaki, zwiększy Twoją pewność co do jakości mięsa.
Karmienie
Jak tylko przyniesiesz małe kurczaki do domu, oczywiście musisz zacząć o nie zadbać . Potrzebują stałego dostępu do czystej wody. Idealnie jest kupić poidło jako źródło wody, co zapobiega zanieczyszczeniu wody, a woda starcza na dłużej bez konieczności wymiany. Ponadto małe kurczaki nie mogą w nim utonąć, w przeciwieństwie do głębokiej miski. Niemniej jednak zaleca się regularne zmienianie wody, aby była jak najświeższa.
Oczywiście nie można zapomnieć o karmieniu, które u brojlerów odgrywa szczególnie ważną rolę. Najszybszy wzrost gwarantują specjalne mieszanki paszowe o odpowiedniej zawartości składników odżywczych, minerałów, witamin i aminokwasów. Są to mieszanki paszowe określane jako BR1 (do 3 tygodnia życia), BR2 (od 3 do 5 tygodnia życia) i BR3 (od 5 tygodnia życia). Oprócz mieszanki paszowej możesz podawać brojlerom świeże pokrzywy, ziemniaki i zboża, np. pszenicę.
Za dwa miesiące są odchowane
Masa tuszy brojlerów osiągana jest po około 6-8 tygodniach. Zależy to jednak od różnych czynników, zwłaszcza od ilości podawanej im karmy – na każdy kilogram przyrostu potrzeba około 1,6 kg karmy. Obecnie brojlery są tuczone zazwyczaj do masy około 2 kilogramów, ale można je tuczyć jeszcze bardziej, w niektórych fermach masa tuszy dochodzi do około 3 kilogramów.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.