Jak dbać o zwierzaka domowego podczas lata?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.08.2024

Jak dbać o zwierzaka domowego podczas lata?

Ciepłe dni doszły do nas, dlatego większość z nas cieszy się na mnóstwo przygód i odpoczynku. Dla właścicieli zwierząt domowych to  owszem nadzwyczajne wyzwanie. Ponieważ zwierzęta zazwyczaj nie lubią ciepłe dni i znoszą je gorzej od nas. Jak zapewnić hodowlę zwierząt tak, by nasi czworonodzy przyjaciele byli zadowoleni i zdrowi w miesiącach letnich. 

Hydratacja

Wystarczająca ilość wody jest podstawą. Wysokie temperatury mogą spowodować dehydratację, która jest dla zwierząt zagrażająca. Dlatego woda musi być ciągle dostępna i świeża, należy ją zmieniać kilkakrotnie za dzień. Jeżeli podróżujecie z zwierzakami, bądźcie ostrożni podczas podróży na odpowiednie nawadnianie. Zawsze miejcie przy sobie butelkę z świeżą wodą, którą prawidłowo proponujcie swojemu zwierzakowi. Świetnym pomocnikiem jest poidło do podróży dla psa, która ułatwi ten proces.  

Ochrona przed ciepłem

Zapewnijcie Waszemu pupilowi ciągły dostęp do miejsca, gdzie może się ukryć przed słońcem. Jeżeli spędzacie czas razem na zewnątrz, wystarczy na przykład cień drzewa, parasol lub daszek. Jeżeli jest to możliwe, dajcie mu możliwość ukryć się w garażu. W domu można skorzystać z klimatyzacji, ale wystarczą zasłonięte żaluzje i prawidłowe wietrzenie. Do odświeżenia w ciepłych dniach, posłuży akcesoria dla psów na przykład chłodząca podkładka dla psów, która zapewni maksymalny komfort. 


Pielęgnacja sierści

Sierść gra ważną rolę w termoregulacji zwierzęta. Dlatego ją nieustannie utrzymujemy w dobrym stanie. Regularne czesanie wspomaga usuwać przebywającą sierść, czym ulepsza się cyrkulacja powietrza w skórze. U niektórych gatunków psów należy skracać sierść, ale znów innym to może uszkodzić. Upewnijcie się u weterynarza, który wariant jest dla Waszego pupila adekwatny. 


Ochrona przed pasożytami

Letnie miesiące są typiczne dla aktywności wszelkich pasożytów, taki jakimi są kleszcze albo błechy. Dlatego zwierzaka regularnie sprawdzajcie użyjcie specjalne środki odstraszające przeciw pasożytom. Często używane są krople lub obroże


Przegrzanie psa objawy

Waszego pupila nieustannie pilnujcie. Jeżeli dojdzie do zmiany stanu zdrowotnego, zaraz się obróćcie na weterynarza. Przegrzanie może się objawiać nadzwyczajnym ślinieniem, wzdychaniem, śledzić też należy szybkie wzdychanie u psa, słabość, wymiotowanie i w ważnych wypadkach utratę przytomności. Przy śledzeniu objaw rozpocznijcie zwierzę ochładzać, nigdy go nie polewajcie wodą lodową. Najistotniejsze jest użyć mokry ręcznik, którym zwierzę należy ocierać.


Pies i inne pupile przez wakacje wymagają zwiększonego dbania, żeby nie dochodziło do różnego pogorszenia ich stanu zdrowotnego. W lecie grozi nie tylko przegrzanie, dehydratacja, czy udar słoneczny, ale również atak pasożytów i spalenie. Myślcie więc o podstawowych regułach, którymi będziecie  się kierować podczas ciepłych dni. Dzięki tym sprawom, będziecie mieć świetne wakacje Wy i wasi czworonodzy przyjaciele.  

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.