
Jak dbać o kury, aby bez problemu przetrwały zimę?
Jeśli chcesz, aby Twoje kury przetrwały zimę bez większych problemów, zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie w okresie jesiennym oraz opiekę, która będzie niezbędna podczas mroźnych dni. To bardzo wymagający okres dla kur. Ułatw im to i pomóż im w tym, czego potrzebują.
Przygotowanie kurnika
Przystosowanie kurnika do zimna i wiatru jest niezbędne. Wszystko zaczyna się przed zimą, kiedy pierwszą rzeczą do zrobienia jest czyszczenie i dezynfekcja kurnika, poideł, karmideł i grzęd. Ponieważ pasożyty rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym kurniku, dobrym pomysłem jest stosowanie preparatu do zwalczania trzmieli. Można również użyć domowego roztworu wody i octu.
Następnie przyjrzyj się stanowi kurnika. Jeśli gdziekolwiek znajdziesz usterkę, napraw ją, ponieważ odpowiednia izolacja jest niezbędna. Temperatura wewnątrz powinna wynosić około 15-20°C w zimnych porach roku, więc należy ocieplić kurnik (użyć styropianu, wełny lub słomy) lub ogrzać go za pomocą żarówek ceramicznych lub lamp na podczerwień. Podłoga powinna być izolowana warstwą słomy lub wiórów drewnianych. Jest to szczególnie ważne dla hodowców, którzy mieszkają w odległych zakątkach, gdzie zimy są ostrzejsze niż w mieście.
Nie należy zapominać o regularnym sprzątaniu, które w tym okresie powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Jest ku temu prosty powód, ponieważ kury będą spędzać dużo czasu w kurniku, większość odchodów będzie się tam znajdować. Odchody szybko się rozkładają i uwalniają azot, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu i ryzykownej wilgoci. Dlatego też należy regularnie wietrzyć kurnik. Wilgotność względna wewnątrz powinna wynosić około 50-70%.
Aby kontynuować składanie jednego jaja dziennie, kura potrzebuje około 12 godzin światła. Jak to zrobić zimą? Wystarczy włączyć światło najlepiej 2-3 godziny rano przed świtem. Nie martw się, nie musisz wstawać. Możesz kontrolować światło za pomocą timera.
A co z wybiegiem?
Z pewnością nie musisz się martwić o wypuszczanie kurczaków zimą. Jeśli temperatura nie spadnie poniżej -10°C, z przyjemnością będą się rozglądać. Jednak w niższych temperaturach najlepiej trzymać je w zamknięciu. Jeśli na wybiegu leży śnieg, żaden z nich nie będzie zbyt chętny, ale jeśli usuniesz śnieg, pójdą z zapałem.
Woda, podstawa wszystkiego
Zapewnij czystą, świeżą wodę przez cały rok i nie zmienia się to zimą. Należy jednak sprawdzać i wymieniać ją codziennie, ponieważ może zamarznąć. Można tego uniknąć, stosując płyty grzewcze pod poidłami, aby utrzymać temperaturę wody.
Należy zwiększyć porcję karmy
Zimą należy liczyć się z faktem, że kury mają wyższy wydatek energetyczny na utrzymanie temperatury ciała, więc dawka paszy musi zostać zwiększona o około 10% w porównaniu do lata. Dodaj nieco więcej do mieszanki paszowej, ponieważ zimą kury nie otrzymują tego, czego potrzebują na zewnątrz. Można na przykład dodać kukurydzę lub słonecznik, które są bogatym źródłem energii. Oczywiście należy uwzględnić suplementy mineralne i siano (najlepiej suszone pokrzywy lub suszoną lucernę), a także ziemniaki, pszenicę lub płatki owsiane.
Uwaga!
Jeśli kury są narażone na długotrwały mróz i wilgoć, istnieje ryzyko odmrożenia grzebieni i płatów. Smaruj je codziennie wazeliną, kremem lub tłuszczem.
Czysty i ocieplony kurnik, świeża woda i zwiększona porcja paszy to najważniejsze czynniki, o których każdy hodowca drobiu powinien pamiętać i których powinien przestrzegać każdej zimy. Rezultatem będą zdrowe i szczęśliwe kury.
Inne artykuły

29.04.2025
Smycz na obroży czy na szelkach – co lepsze dla psa?
Na rynku znajdziesz wiele różnych typów szelek i obroży. Ale skąd wiedzieć, która z opcji będzie najlepsza dla Twojego pupila? Przyjrzyjmy się temu razem!
Czytaj artykuł
29.04.2025
Jak wygląda rok pszczelarski?
Praca pszczelarza zależy od natury – od pogody, temperatur i przede wszystkim od dostępności naturalnych źródeł pożywienia dla pszczół. Dlatego kluczowe jest śledzenie cyklu rocznego, który obejmuje kwitnienie tzw. roślin przewodnich. Każdy okres ma swoje specyficzne wymagania dotyczące opieki nad rodzinami pszczelimi. Rok pszczelarski można podzielić na siedem podstawowych okresów, z których każdy wymaga konkretnych działań i zabiegów. Przyjrzyjmy się im razem.

27.04.2025
Jak hodować szynszylę?
Hodowla szynszyli cieszy się coraz większą popularnością dzięki ich uroczemu wyglądowi, przyjaznemu usposobieniu i wyjątkowo miękkiej sierści. Te małe gryzonie, pochodzące z andyjskich rejonów Ameryki Południowej, zostały niemal całkowicie wytępione w naturze z powodu polowań dla futra. Obecnie szynszyle są hodowane głównie jako zwierzęta domowe. Są to zwierzęta nocne, które większość dnia przesypiają, a aktywne stają się po zmroku. Są bardzo towarzyskie, dlatego zaleca się hodować je przynajmniej w parach. Przeciętna długość życia szynszyli wynosi 10–15 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające nawet 20 lat.
Czytaj artykuł