Jak chronić rośliny przed upałem?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

06.08.2024

Jak chronić rośliny przed upałem?

Lato to czas, kiedy cały ogród rozkwita, a my stopniowo zbieramy owoce, które nam dał. Jednak rośliny mogą znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji z powodu wysokich temperatur. Aby utrzymać ogród w dobrej kondycji, ważne jest, aby znać najlepsze praktyki ochrony roślin przed słońcem. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. 

Regularne i prawidłowe podlewanie roślin

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony roślin przed upałami jest prawidłowe podlewanie. Wysokie temperatury zwiększają parowanie wody z gleby. Ważne jest, aby podlewać wcześnie rano lub wieczorem, gdy temperatury powietrza są niższe niż w ciągu dnia. Należy unikać podlewania w południe. Może to spowodować, że kropelki wody będą działać jak soczewki, które w połączeniu z promieniami słonecznymi spalą liście.

Kolejną ważną lekcją jest podlewanie roślin aż do korzeni. Zapobiegnie to niszczeniu liści i wzmocni korzenie, które lepiej poradzą sobie z suszą. Każda roślina potrzebuje innej ilości wody, dlatego należy uważnie je obserwować, aby wiedzieć, jakie są ich potrzeby. 

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest stosowane nie tylko zimą, ale także wtedy, gdy rośliny cierpią z powodu wysokich temperatur. Ściółka działa jako ochrona dla roślin, pomagając im zatrzymać wilgoć w glebie. Jednocześnie reguluje różnice temperatur i odżywia glebę. Wystarczy użyć na przykład ścinków trawy i rozsypać je wokół roślin. Można również użyć słomy, kompostu lub kory.

Regularne pielenie

Aby upewnić się, że roślina wykorzystuje całą wilgoć i rośnie tak, jak powinna, należy ją regularnie odchwaszczać. Tylko w ten sposób ogród będzie się dobrze rozwijał.

Zacienienie

Innym sposobem ochrony roślin przed upałem jest zapewnienie cienia. Niektóre gatunki, takie jak sałaty, są wrażliwe na słońce. Jeśli to możliwe, użyj siatki lub tkaniny cieniującej, aby zmniejszyć intensywność promieni słonecznych. 

Spulchnianie gleby

Regularne spulchnianie gleby sprawi, że zatrzyma ona więcej wody, a roślina nie zostanie pozbawiona wody. W przypadku suchych i suchych grządek, dobrym pomysłem jest powtarzanie spulchniania codziennie po podlaniu. 

Jakość gleby

Jakość gleby jest ważna w walce z upałami. Gleba powinna być w stanie zatrzymać wystarczającą ilość wilgoci. Dodanie materii organicznej, takiej jak kompost lub obornik, może poprawić ogólną strukturę gleby i zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania wody. 

A co ze szklarnią?

Nie możemy zapominać o roślinach w szklarni. Jeśli to możliwe, starajmy się stworzyć półcień. Szklarnię można na przykład przykryć matami. Kolejnym ważnym punktem jest wentylacja. Należy wietrzyć, gdy na zewnątrz jest ładnie. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się pasożytów i pleśni.

Lato to trudny czas dla roślin, ale jeśli będziemy odpowiedzialnie dbać o ogród i stosować te środki, możemy wszystko ochronić. Podstawy to prawidłowe i regularne podlewanie, ściółkowanie, odchwaszczanie, cień, nawożenie i dobra jakość gleby. Ogród będzie wtedy zdrowy nawet w najgorętsze dni. 

Inne artykuły

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

29.11.2024

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

Jeśli chcesz zostać hodowcą zwierząt gospodarskich, ważne jest, aby wiedzieć, które zwierzęta muszą być oznakowane i w jaki sposób. Kwestia ta została szczegółowo opisana w ustawie o hodowcach i rozporządzeniu wykonawczym do niej - rozporządzeniu w sprawie znakowania zwierząt.

Czytaj artykuł
Jak wygląda przeziębienie u psa?

27.11.2024

Jak wygląda przeziębienie u psa?

U ludzi przeziębienie jest częstym problemem zdrowotnym, kojarzonym przede wszystkim z jesienią i zimą. Ale co z naszymi zwierzętami? Czy pies może przeziębić się tak jak ludzie?


Odpowiedź jest prosta, tak, może, ma nawet przeziębienia podobne do ludzkich. Przyjdź i przekonaj się z nami, jakie objawy obserwować u psów i jak dbać o swojego zwierzaka, jeśli zauważysz u niego objawy przeziębienia

Czytaj artykuł
Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

25.11.2024

Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

Wiele osób chętnie sięga po zioła lecznicze w przypadku mniej poważnych problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, że niektóre z tych ziół można stosować także u naszych zwierzęcych przyjaciół. Zaobserwowano nawet wypasane zwierzęta hodowlane i udowodniono, że samodzielnie wybierają określone rodzaje ziół, jeśli mają problemy zdrowotne. 


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.