Ile miejsca potrzebują kury?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

11.04.2024

Ile miejsca potrzebują kury?

Planujesz hodowlę kur, ale nie wiesz, czy masz wystarczająco dużo miejsca? Ile miejsca tak naprawdę potrzebują kury i jak zaaranżować dla nich idealny dom? Wybieg jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ich zdrowie i samopoczucie. Nie ma jednak dokładnych liczb, każda kura jest inna i ma inne potrzeby. Liczby te są jedynie wskazówkami, które mają dać ci jasny obraz tego, na ilu osobników możesz sobie pozwolić w swoim ogrodzie.


Zanim kury przybędą do domu

Zanim sprowadzisz kury do domu, musisz wszystko przygotować. Aby to zrobić, musisz jednak znać odpowiedzi na kilka pytań. Kluczowa jest liczba kur, od której zależeć będzie reszta przygotowań. Jeśli już to ustaliłeś, musisz wybrać kurnik. Zastanów się, czy zbudujesz go sam, czy zamówisz gotowy. Jeśli zdecydujesz się zrobić własny, pomyśl o wyposażeniu, takim jak grzęda, kurnik i gniazda lęgowe. W przypadku zakupionego kurnika jest to już wliczone w cenę. Możesz wybierać spośród dużej liczby kurników wykonanych z drewna lub eko-plastiku, z wybiegiem lub bez. Idealnym wyborem dla kurnika z wybiegiem jest na przykład kurnik Vídeň, który zapewnia dom dla maksymalnie ośmiu kur. Kury z pewnością nie będą się nudzić w przestronnym obszarze zewnętrznym. Następnie należy wybrać odpowiednie miejsce do umieszczenia kurnika, tak aby był on zawsze łatwo dostępny.


Który kurnik wybrać?

Jak już wspomniano, należy ją dobrać w zależności od tego, ile kur ma się znajdować w kurniku. Chociaż większość kurników ma 3-4 kury na metr kwadratowy, jeśli naprawdę chcesz, aby twoje kury były szczęśliwe, pozwól na taki poziom idealnie dla każdej kury, aby mogła poruszać się naturalnie i wygodnie. Należy jednak traktować wszystko z przymrużeniem oka, liczby te mają jedynie charakter orientacyjny. Wielkość kurnika będzie również zależeć od umiejscowienia paszy. Jeśli będzie się ona znajdować na zewnątrz, nie ma potrzeby kupowania tak dużego kurnika.


Jak duży wybieg?

Kurczaki to ruchliwe zwierzęta, które potrzebują dużo miejsca do biegania, skakania i eksplorowania otoczenia. W zależności od gatunku i wielkości kur, wielkość wybiegu może się różnić. Oczywiście zależy to również od Twoich możliwości. Najczęściej podaje się, że każda kura powinna mieć przestrzeń co najmniej 5 m². Jednak w literaturze najczęściej można przeczytać nawet o 10 m². Jednak jak w przypadku każdego zwierzęcia, im większy wybieg, tym kury są szczęśliwsze i zdrowsze. Czynnik ten może również wpływać na jakość składanych jaj. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie chcą pozwalać swoim kurom chodzić gdziekolwiek chcą, kup wybieg dla kur, który możesz przesuwać po swoim ogrodzie.


Co jeszcze wpływa na przestrzeń?

Ważne jest również, aby zapewnić kurom wystarczająco dużo miejsca z następujących powodów. Po pierwsze, łatwiej będzie im unikać konfliktów i rozwijać naturalne interakcje społeczne. Zatłoczone warunki mogą prowadzić do agresywnych zachowań, które mogą powodować problemy zdrowotne. Po drugie, przestronne i dobrze wentylowane miejsce może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i pasożytów wśród kur.


To, ile miejsca należy przygotować dla kur, jest złożonym pytaniem, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Liczby mogą nas jednak poprowadzić i wyjaśnić tę kwestię. Ważną rzeczą jest monitorowanie potrzeb i aktualnego stanu kur. Należy pamiętać, że zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do ćwiczeń jest kluczem do ich zdrowia i jakości życia. Jeśli im na to pozwolisz, będą wiodły szczęśliwe życie.

Inne artykuły

Jak przygotować królika do zimy?

19.11.2024

Jak przygotować królika do zimy?

Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.

Czytaj artykuł
Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.