Hodowla kur na małej przestrzeni - na co uważać?

Autor:

13.11.2023

Hodowla kur na małej przestrzeni - na co uważać?

Opieka nad kurami w domu nie musi oznaczać konieczności posiadania domu z dużym ogrodem, w którym wydzielona jest spora przestrzeń dla kur. Pod pewnymi warunkami można stać się zapalonym hodowcą nawet w zabudowie miejskiej lub w mniejszych mieszkaniach na wsi. Jednak nieodpowiednie warunki i brak szacunku dla otoczenia mogą powodować problemy nie tylko dla samego drobiu, ale także dla ciebie.

Dom, nie więzienie

Każde zwierzę domaga się swojego terytorium i poczucia domu. Hodowla kur na małej przestrzeni wymaga posiadania niewielkiej liczby kur. Każda kura powinna mieć określony obszar w kurniku dla siebie (sugeruje się 40 x 40 cm, ale zależy to również od wielkości kurnika). Jeśli to możliwe, zapewnij im wybieg na świeżym powietrzu. Jednak im większa przestrzeń dla kur, tym lepiej.

Prawidłowa lokalizacja kurnika

Lekko, ale... Wystarczająca ilość słońca jest dobra dla kur, tak samo jak jest dobra dla ludzi i wpływa na ich stan psychiczny. Jeśli jednak lubisz się opalać, możesz być pewien, że nie dotyczy to drobiu. O wiele korzystniejsze będzie umieszczenie kurnika w cieniu. Upał może powodować stres cieplny, który w najgorszym przypadku może zakończyć się śmiercią. Z drugiej strony, są one znacznie lepiej przystosowane do przebywania w cieniu - jeśli nie masz innego odpowiedniego miejsca do ich trzymania, użyj różnych przedmiotów, aby zacienić kurnik. Z drugiej strony, deszczowa pogoda wymaga, aby ich dom był jak najbardziej osłonięty, aby zapobiec zamoczeniu zwierzęcych przyjaciół. Doskonałym wyborem jest kurnik z zadaszonym wybiegiem, taki jak kurnik Berlin lub kurnik Valencia


Dostęp do kurnika również będzie zaletą, zwłaszcza jeśli chodzi o regularne uzupełnianie paszy i wody. W tym kontekście konieczne jest również zapewnienie odpowiednich udogodnień, aby pomieścić poidła i karmniki.

Każdy gatunek ma swój własny charakter

Na początku należy zastanowić się, jaką rasę kur wybrać. Różnią się one nie tylko tolerancją, wielkością znoszonych jaj, ale także specyficznymi wymaganiami - te mogą, ale nie muszą predysponować je do trzymania kur na niewielkiej przestrzeni. Im większy typ kur, tym większa przestrzeń dla kur. Dlatego należy rozważyć, czy lepiej jest mieć mniej dużych kur, czy odwrotnie. Na przykład, plummety są ciche i bardzo odporne, podczas gdy hybrydy mogą znieść do 300 jaj rocznie.

Bądź rozważny

Weź pod uwagę swoje otoczenie, niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, czy na wsi. W każdym razie, w większości obszarów nie trzeba w ogóle zgłaszać kurników, ale upewnij się, że sprawdziłeś - drewniane kurniki są tutaj zaletą i nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Należy jednak uważać na sąsiadów i wcześniej poinformować ich o swoich zamiarach. Zapobiegaj ucieczkom kurczaków na cudzą ziemię - zgodnie z rozporządzeniem, zwierzęta hodowlane nie mogą zagrażać ani nękać współobywateli. Więcej na temat czynnika okolicznych mieszkańców i tego, co należy wziąć pod uwagę podczas hodowli w środowisku miejskim, pisaliśmy w artykule "Jakie zwierzęta gospodarskie można hodować w mieście?".

A więc do dzieła!

Hodowla kurczaków na małej przestrzeni nadal może oznaczać spokojne i godne życie dla drobiu. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad, będziesz mógł obserwować ich zadowolenie i zdrowy wygląd, a ponadto będą one regularnie znosić wysokiej jakości jaja i umilać ci dzień.

Inne artykuły

Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?

09.07.2025

Dlaczego kury dziobią jajka i jak je tego oduczyć?

Dziobanie jajek to jeden z najczęstszych złych nawyków u kur. Wielu hodowców nie wie, jak sobie z tym poradzić i próbuje różnych „babcinych sposobów” – na przykład zanurzania kury w wodzie. Przyjrzyjmy się jednak skuteczniejszym i sprawdzonym metodom, które pomogą oduczyć kury tego niepożądanego zachowania.

Czytaj artykuł
Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

08.07.2025

Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.

Czytaj artykuł
Jak hodować perliczki?

07.07.2025

Jak hodować perliczki?

Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.

Czytaj artykuł