
Czego nie podawać kurom? Albo uniknąć najgorszego
Jeśli jesteś właścicielem drobiu, ważne jest, aby wiedzieć, czego kury nie mogą jeść. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, istnieją pokarmy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia kur. W tym artykule przedstawiamy kilka pokarmów, których najlepiej unikać, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie kur.
Awokado
Chociaż awokado jest zdrowym wyborem dla ludzi, należy zachować ostrożność w przypadku drobiu. Pestka i skórka zawierają substancję zwaną persin, która jest trująca dla kur. Powoduje ona wymioty, problemy z sercem i układem oddechowym. Jeśli nie pomożesz swoim kurom na czas, mogą one nawet umrzeć w ciągu 48 godzin.
Jeśli chcesz, poczęstuj swoje kury kawałkiem awokado, ponieważ owoc ten jest doskonałym źródłem żelaza i potasu. Podawaj go w małych porcjach i tylko miąższ.
Czekolada
Czekolada to kolejny pokarm, którego kury nie mogą jeść. Z pewnością wszyscy wiemy, że czekolada jest trująca dla psów i kotów. Tak samo jest w przypadku drobiu. Czekolada zawiera substancję teobrominę, która zawiera kofeinę. Jest ona trująca dla kur. Powoduje problemy z sercem, które mogą prowadzić do zatrzymania akcji serca.
W tym przypadku rozwiązanie jest proste. Nie dawaj czekolady kurczakom i zachowaj ją dla siebie, być może do popołudniowej kawy.
Cebula i czosnek
Cebula i czosnek również należą do pokarmów, których kury nie mogą jeść. Chociaż dla nas te składniki mogą wydawać się zwykłymi pokarmami, dla kurczaków takie nie są. Pokarmy te zawierają siarkę, która może być toksyczna. Spożywanie ich może powodować problemy trawienne u kur, a nawet uszkodzenie ich czerwonych krwinek.
Surowe ziemniaki
Innym pokarmem, którego kury w ogóle nie powinny spożywać, są surowe ziemniaki. Zawierają one bowiem solaninę, która jest substancją trującą dla kur. Jedzenie surowych ziemniaków może powodować niestrawność, wymioty, a w najgorszych przypadkach zaburzenia nerwowe.
Co należy z tego wyciągnąć?
Należy pamiętać, że dieta kur jest ściśle związana z ich zdrowiem. Wiedza o tym, czego kury nie mogą jeść, jest niezbędna do zapewnienia im bezpieczeństwa i zapobiegania problemom zdrowotnym. Awokado, cebula, czosnek, czekolada, surowe ziemniaki i inne pokarmy zawierające substancje lub toksyny, które mogą zaszkodzić kurom. Monitorowanie i przestrzeganie dobrych nawyków żywieniowych kur jest kluczem do ich zdrowego i szczęśliwego życia.
Inne artykuły

29.04.2025
Smycz na obroży czy na szelkach – co lepsze dla psa?
Na rynku znajdziesz wiele różnych typów szelek i obroży. Ale skąd wiedzieć, która z opcji będzie najlepsza dla Twojego pupila? Przyjrzyjmy się temu razem!
Czytaj artykuł
29.04.2025
Jak wygląda rok pszczelarski?
Praca pszczelarza zależy od natury – od pogody, temperatur i przede wszystkim od dostępności naturalnych źródeł pożywienia dla pszczół. Dlatego kluczowe jest śledzenie cyklu rocznego, który obejmuje kwitnienie tzw. roślin przewodnich. Każdy okres ma swoje specyficzne wymagania dotyczące opieki nad rodzinami pszczelimi. Rok pszczelarski można podzielić na siedem podstawowych okresów, z których każdy wymaga konkretnych działań i zabiegów. Przyjrzyjmy się im razem.

27.04.2025
Jak hodować szynszylę?
Hodowla szynszyli cieszy się coraz większą popularnością dzięki ich uroczemu wyglądowi, przyjaznemu usposobieniu i wyjątkowo miękkiej sierści. Te małe gryzonie, pochodzące z andyjskich rejonów Ameryki Południowej, zostały niemal całkowicie wytępione w naturze z powodu polowań dla futra. Obecnie szynszyle są hodowane głównie jako zwierzęta domowe. Są to zwierzęta nocne, które większość dnia przesypiają, a aktywne stają się po zmroku. Są bardzo towarzyskie, dlatego zaleca się hodować je przynajmniej w parach. Przeciętna długość życia szynszyli wynosi 10–15 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające nawet 20 lat.
Czytaj artykuł