Żywienie koni: rodzaje karmników

Autor: Juraj Korim

22.11.2022

Żywienie koni: rodzaje karmników

Szczególnie w zimie konie muszą być dokarmiane, aby dobrze się rozwijały. Możesz położyć siano lub sianokiszonkę na ziemi w wybiegu bez przykrycia, ale oczywiście istnieje ryzyko, że konie siano rozrzucą, a pasza może zgnić  z powodu narażenia na deszcz lub śnieg i zostać wyrzucona. Z tego powodu warto umieścić w wybiegu paśnik, zwany czasem korytem do karmienia, który pomoże utrzymać luźną paszę lub bele w jednym miejscu. A jeśli ma zadaszenie, to ochroni karmę przed warunkami atmosferycznymi.

Rodzaje podajników

Istnieją trzy podstawowe rodzaje karmników. Pierwszą opcją do zyskania do wybiegu twojego konia jest plastikowy karmnik w kształcie dzwonu, który mieści jedną związaną belę paszy. Podajnik plastikowy oferuje stosunkowo łatwą obsługę - nawet jedna osoba może go ręcznie umieścić na beli bez pomocy, ale można też użyć ładowarki. Uważaj jednak na te dzwonki, jeśli masz konia z tendencją do drapania grzywy, bo inaczej skończy z ogoloną głową. Nie zdarza się to często, ale niektóre konie mają skłonność do drapania się po głowie na brzegu otworu, którego używają, aby dostać się do siana.

Informacja: Konie, które będą miały dostęp do paśnika, niezależnie od jego rodzaju, nie powinny mieć na głowie halterów.

Drugim popularnym typem są kwadratowe karmniki metalowe, które wykonane są ze stali ocynkowanej i są bardzo trwałe. Jednak ich waga wynosząca setki kilogramów utrudnia ich obsługę. Pasza może być przechowywane w nich luzem lub w wiązkach.

Trzeci typ to proste okrągłe lub owalne karmniki bez dachu, przeznaczone zarówno do okrągłych bel siana, jak i paszy sypkiej. Zazwyczaj są one wykonane ze stali ocynkowanej, wyjątkowo z tworzywa sztucznego. Umieszczone na zewnątrz nadają się dla większych stad koni, które szybko poradzą sobie z pełną porcją paszy. Zanim zacznie tracić jakość. Można przedłużyć żywotność karmy chowając okrągły karmnik pod wiatą lub mocując dodatkowy płócienny daszek, aby nie padał na niego deszcz.

Wskazówka: Dla jeszcze większej oszczędności i lepszego wykorzystania paszy można zastosować siatki oszczędnościowe w karmnikach. Siatki Saver rozciągają się nad paszą i pozwalają koniowi jeść w wolniejszym tempie, co sprzyja prawidłowemu trawieniu. Siatki zapobiegają również wkładaniu przez konie głów w głąb beli, co służy zapobieganiu dusznościom, a także pomaga utrzymać czystość wokół paśnika.

Co podawać koniom

Koniom można podawać siano lub sianokiszonkę. Sianokiszonka, podobnie jak kiszonka, jest paszą powstałą w wyniku fermentacji świeżej zielonki. Terminem sianokiszonka określa się kiszonki o dużej zawartości suchej masy (sucha masa powinna stanowić ponad połowę zawartości). Proces konserwacji, który opiera się na środowisku beztlenowym lub raczej ograniczonym tlenem i na produkcji kwasu mlekowego przez bakterie, obniża pH paszy, czyniąc ją bardziej kwaśną. Sianokiszonka jest więc rodzajem konserwacji paszy, której efektem jest spowolnienie rozwoju niepożądanych rodzajów bakterii i pleśni, które mogłyby zagrażać zdrowiu konia.

Nie zapominaj o karmach uzupełniających

Siano lub sianokiszonka to ważna podstawa, ale sama nie wystarczy. Konie potrzebują też dużo soli, więc muszą mieć możliwość uzupełniania jej w miarę potrzeb z lizawki solnej. Wymagają one dużych ilości soli, zwłaszcza latem, kiedy bardzo się pocą. Nawet przy lekkim wysiłku wytrzymałościowym konie tracą pot w litrach, a tym samym minerały w nim zawarte, zwłaszcza sód. Aby uzupełnić sód, koń musi wtedy przyjmować dziesiątki gramów soli dziennie.

W wielu przypadkach przydadzą się także inne suplementy diety. Zależy to od konkretnego konia, jego zdrowia, jakości paszy objętościowej i obciążenia, jakiemu poddawany jest koń. Pasze uzupełniające, takie jak drożdże piwne, mają za zadanie poprawić pobieranie paszy i trawienie, wspierać rozród i ogólny dobry stan zdrowia. Ważne witaminy i minerały zawarte są również w przysmakach dla koni, które szczególnie spodobają się Twoim pupilom.

Oprócz paszy, konie potrzebują również stałego dostępu do czystej wody. Koryto na wodę lub poidło idealnie nadaje się do umieszczenia w pobliżu koryta na paszę sypką.


Inne artykuły

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł
Jak założyć akwarium?

15.04.2025

Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.

Czytaj artykuł