

Autor: Pavel Frček
18.10.2024
Witaminy dla drobiu
Podczas hodowli drobiu warto pamiętać, że jeśli chcemy osiągnąć maksymalną wydajność, nasze ptaki muszą być dobrze odżywione, zdrowe i zadowolone. Większość hodowców zapewnia swoim kurom, kaczką, gęsią lub innym przedstawicielom domowego drobiu zrównoważoną dawkę pokarmową, odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu oraz regularnie czyszczone i utrzymywane urządzenia hodowlane. Jednak jeśli chcemy zrobić wszystko, co możliwe, warto pomyśleć także o regularnym uzupełnianiu diety o wysokiej jakości witaminów i minerałów dla niosek. Przeczytaj nasz artykuł, w którym opowiemy, jak uzupełniać wapń i inne witaminy u kur, o których nie powinieneś zapomnieć.
Czym są witaminy?
Zawartość witamin w paszy
Jakie witaminy są najważniejsze dla kur?
Jakie są najczęstsze objawy niedoboru witamin u drobiu?
- Zaburzenia wzrostu i rozwoju młodych osobników
- Krzywica (choroba kości)
- Skłonność do infekcyjnych chorób i chorób pasożytniczych
- Wolne przyrosty masy ciała
- Zmniejszona produkcja jaj
- Zła wylęgowość
- Niska jakość skorupy jaj
- Obniżona zawartość witamin w jajach przeznaczonych do spożycia przez ludzi
- Objawy kanibalizmu
- Wypadanie piór i ich niska jakość
- Zapalenia skóry wokół dzioba i oczu lub na łapach
Kiedy ważne jest dodawanie witamin do codziennej diety?
- Zdecydowanie w przypadku objawów niedoboru witamin wymienionych powyżej, ale także w okresie zimowym
- U wysoko wydajnego drobiu, niezależnie od tego, czy jest hodowany na jaja, czy na mięso
- U drobiu w czasie pierzenia
- W okresie zwiększonego stresu (np. podczas przenoszenia do innych pomieszczeń, zmiany liczby hodowanych osobników w stadzie)
- W czasie trwającej choroby oraz rekonwalescencji po niej
Jak dawkować witaminy?
Inne artykuły

23.04.2025
Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?
Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.

22.04.2025
Destrukcyjne drapanie u kotów
Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.
Czytaj artykuł
15.04.2025
Jak założyć akwarium?
Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.
Czytaj artykuł