Pierwsza pomoc dla zwierząt
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.03.2025

Pierwsza pomoc dla zwierząt

Nasze zwierzęta są dla nas jak rodzina i chcemy, aby zawsze były bezpieczne. Czasami jednak możemy znaleźć się w sytuacji, w której będą one potrzebowały naszej natychmiastowej pomocy - a my będziemy czynnikiem decydującym między życiem a śmiercią. W takich momentach ważne jest, aby zachować spokój, nie panikować i być gotowym do działania.

Ocena stanu zwierzęcia

Aby wiedzieć, jak pomóc, musimy najpierw ocenić, czy zwierzę jest w stanie nagłego zagrożenia życia. Aby nam w tym pomóc, używamy planu ABC, gdzie A (drogi oddechowe) = oddychanie, B (krwawienie) = krwawienie i C (krążenie i świadomość) = świadomość i krążenie. Najpierw sprawdzamy oddech i puls. Jeśli zwierzę nie oddycha, a serce zatrzymało się, należy rozpocząć resuscytację. Uwalniamy i udrażniamy drogi oddechowe, uciskamy klatkę piersiową w pozycji bocznej prawej i wykonujemy sztuczne oddychanie - u małych zwierząt (małe rasy psów, kotów) przez nozdrza, u większych zwierząt (większe rasy psów) do pyska. Jeśli zwierzę krwawi, konieczne jest zatamowanie krwawienia poprzez uciśnięcie rany.

Przegrzanie

Przegrzanie może wystąpić na przykład u psa zamkniętego w samochodzie w gorące letnie dni. Najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze wyprowadzenie psa na zewnątrz, najlepiej w cieniu. Stopniowo zacznij schładzać zwierzę, przykładając mokrą szmatkę do brzucha, pachwin i łap. Następnie podawaj niewielkie ilości zimnej wody do picia w częstszych odstępach czasu.

Oparzenie

Jeśli dojdzie do oparzenia, należy przemyć dotknięty obszar zimną bieżącą wodą, a następnie nałożyć zimny kompres (najlepiej na szmatkę, a nie bezpośrednio na skórę) na co najmniej 30 minut. W przypadku oparzeń chemicznych należy przemyć dotknięty obszar bieżącą wodą (przez co najmniej 15 minut). Nie próbuj zmywać sproszkowanej substancji chemicznej wodą, aby uniknąć wywołania reakcji, ale spróbuj ostrożnie ją zetrzeć.

Utonięcie

Tonące zwierzę należy jak najszybciej wyciągnąć z wody. Naszym celem jest usunięcie wody z płuc i przywrócenie funkcji życiowych. Kładziemy zwierzę na boku z wyciągniętą głową i szyją. Wyciągamy język i delikatnie ściskamy klatkę piersiową i brzuch, aby usunąć wodę. W razie potrzeby rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową.

 

Szybka i odpowiednia pierwsza pomoc jest kluczowym krokiem w każdej niebezpiecznej sytuacji. Nawet jeśli uda się wyciągnąć zwierzę z najgorszego, zawsze należy przetransportować je do weterynarza w celu zapewnienia dalszej niezbędnej opieki.

Inne artykuły

Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł
Co to jest cekotrofia?

20.03.2025

Co to jest cekotrofia?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o króliku zjadającym własne odchody? Jeśli nie i ta informacja Cię przeraziła, nie martw się. Jest to bardzo powszechna czynność, która jest bardzo ważną częścią procesu trawienia królika. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Czytaj artykuł
Kalendarz ogrodowy - kiedy co sadzić?

18.03.2025

Kalendarz ogrodowy - kiedy co sadzić?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy i co sadzić, aby nie było za wcześnie lub za późno? Z pewnością nie jesteś sam, dlatego przygotowaliśmy przegląd, który Ci w tym pomoże. Przyjrzymy się każdemu miesiącowi w roku i podkreślimy kilka kluczowych wskazówek, co należy zrobić w każdym z nich, aby rok ogrodniczy był jak najbardziej udany.

Czytaj artykuł