

Autor: Pavel Frček
29.03.2023
Malowane jajka symbolem Wielkanocy
Jednym z głównych symboli Wielkanocy są bezsprzecznie wielkanocne jajka, czyli ugotowane na twardo lub dmuchane, zdobione jajka, które znane są również jako pisanki. Jak to się stało, że jajka stały się symbolem najważniejszego święta chrześcijańskiego, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i które polega również na celebrowaniu życia i witaniu wiosny?
Wielkanoc i ozdabianie jajek w przeszłości
Jajka z oczywistych powodów zawsze były uważane za symbol narodzin i życia. Stały się one powszechnym elementem Wielkanocy w XIII lub XIV wieku. Początkowo były jedynie prezentem dla duchownych kościoła lub świątyni i przy tej okazji były święcone. Stopniowo tradycja się rozpowszechniła - rolnicy obdarowywali jajkami swoich domowników, a w święta jajka stawały się jałmużną dla ubogich. W XVII wieku na przykład dzieci zaczęły je otrzymywać wraz z owocami lub chlebem od swoich rodziców chrzestnych lub nauczycieli. Wtedy też narodziła się tradycja dawania jajek w nagrodę za tzw. odmłodzenie, czyli bicie dziewczyny kijkiem, do dziś ta tradycja przetrwała w Czechach.
Jajka dla kolędników były początkowo niebarwione i dawane na surowo, ale dekorowanie skorupek jaj w ten sposób sięga czasów prehistorycznych, a zdobione jajka pojawiały się także w starożytnym Egipcie, Persji i Sumerze, gdzie umieszczano je w grobowcach. Barwione jajka umieszczano w grobowcach zmarłych jako symbol przejścia z życia ziemskiego do świata zmarłych - jajko w grobowcu reprezentowało duszę uciekającą z ciała.
Jajka często malowano na czerwono, aby upamiętnić przelaną krew Jezusa Chrystusa, jednak w przypadku kolędy wielkanocnej ta kolorystyka nabierała bardziej radosnego znaczenia - malowane na czerwono jajka były wręczane chłopcom, którym podobały się dziewczęta. Żółte jajka miały przypominać legendę o wędrówce Chrystusa, podczas której zamienił on skorupki jaj w złoto, a także nawiązywać do słońca, zboża lub miodu. Kolor niebieski charakteryzował nadzieję, gdyż symbolizował wodę święconą, a zielony był kolorem przyrody i wiosny. W kolędowaniu nadal ofiarowywano pełne jaja, przy czym wydrążone, malowane jaja są wariantem aktualnym. Dziś zresztą malowane jaja kurze zostały częściowo zastąpione przez jaja czekoladowe, a w przypadku dekoracji domu i ogrodu nawet przez jaja sztuczne.
Farbowanie jaj miało również znaczenie czysto praktyczne
Dawniej farbowanie jaj miało jeszcze jedno ciekawe i przede wszystkim praktyczne znaczenie. Podczas 40 dni długiego okresu wielkopostnego kończącego się Białą Sobotę nie wolno było spożywać jaj obok mięsa i nabiału. Oczywiście gromadzono je cały czas, a wiosną zwiększa się nieśność kur. Dlatego też w okresie postu gotowano jajka, aby przedłużyć ich trwałość, by wystarczyły do czasu, gdy znów będzie można je zjeść. I właśnie barwienie jaj pozwalało odróżnić jajka gotowane od świeżych.
Jak dziś ozdobić wielkanocne jajko
W dzisiejszych czasach można spotkać się z wieloma technikami zdobienia jaj. Do najprostszych metod, oprócz zdobienia naklejkami, należą jednokolorowy batik oraz barwienie jaj woskiem. Te metody zdobienia są również najczęściej stosowane ze względu na stosunkową łatwość wykonania. Inne popularne metody to nieco trudniejszy wielobarwny batik lub wyrycie już zabarwionych jajek. Najbardziej skomplikowanymi technikami zdobienia jaj są drutowanie i wyskrobywanie jaj lub oklejanie ich słomą.
Inne artykuły

27.04.2025
Jak hodować szynszylę?
Hodowla szynszyli cieszy się coraz większą popularnością dzięki ich uroczemu wyglądowi, przyjaznemu usposobieniu i wyjątkowo miękkiej sierści. Te małe gryzonie, pochodzące z andyjskich rejonów Ameryki Południowej, zostały niemal całkowicie wytępione w naturze z powodu polowań dla futra. Obecnie szynszyle są hodowane głównie jako zwierzęta domowe. Są to zwierzęta nocne, które większość dnia przesypiają, a aktywne stają się po zmroku. Są bardzo towarzyskie, dlatego zaleca się hodować je przynajmniej w parach. Przeciętna długość życia szynszyli wynosi 10–15 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające nawet 20 lat.
Czytaj artykuł
23.04.2025
Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?
Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.

22.04.2025
Destrukcyjne drapanie u kotów
Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.
Czytaj artykuł