Który drapieżnik atakuje kurczaki? Uważaj na te drapieżniki!

Autor: Luboš Burda

28.08.2023

Który drapieżnik atakuje kurczaki? Uważaj na te drapieżniki!

Bycie hodowcą kurczaków niesie ze sobą wiele zmartwień związanych ze "szkodnikami", które czekają na okazję do ataku. W takim momencie, gdy drapieżnikom uda się dotrzeć do celu, nie da się ich uratować i są pozostawione własnemu losowi. Co zabija kury i jak zminimalizować ryzyko ich złapania?

Starzy przyjaciele: kuna i inne drapieżniki

Na pierwszy rzut oka niewinnie wyglądające zwierzę, które potrafi narobić sporo zamieszania nie tylko na Twojej działce. Kuna leśna. Od lat jest zmorą właścicieli domków letniskowych i samochodów. Jeśli dostanie się do kurnika, może go " wyczyścić" w mgnieniu oka.


Jak kuna leśna zabija kury? Zasadza się na ofiarę szybkim skokiem i natychmiast gryzie ją w szyję. Następnie pozostawia zdobycz na miejscu i kontynuuje atak. Najgorsze jest to, że kury nie mają dokąd uciec.


Jednak poniższe gatunki zwierząt również powodują szkody w hodowli drobiu:


• Łasice - bardzo podobne do kuny, "łasica" nie może ich odróżnić na pierwszy rzut oka. Żyją również na strychach, ale także w stodołach i na podwórkach. W Polsce spotykamy kilka gatunków łasic - najczęściej łasica Mustela nivalis i Gronostaj


• Lisy - w pobliżu lasów należy obawiać się ataków lisów - polują one przez cały dzień i są bardzo złośliwe. W przeciwieństwie do kun i łasic, wycofują się do lasu wraz ze swoją zdobyczą, więc bardzo często zdarza się, że kura znika bez śladu.


• Jeże - czy to wydaje się absurdalne? Wcale nie. Zdarzały się przypadki, gdy jeż wgryzł się w kurę i wyciągnął ją z nory, a opiekun tylko wpatrywał się w martwe ciało z nietypowymi obrażeniami. Jeż jest w stanie wspiąć się przez ogrodzenie i dostać się na podwórko zwierząt, więc staraj się być ostrożny wobec takich małych gości.


"Śmierdzi jak tchórz!" - obecność tchórza niesie ze sobą nie tylko nieznośny zapach, ale jest to również zwierzę, które lubi okradać kurniki. Więc uważaj na niego!

Niedoceniane ptaki drapieżne

Ostrożność hodowców często kończy się atakiem bestii na ziemi. Ale nie tylko one zabijają kurczaki. Zapomina się o głodnych latających drapieżnikach i ich chęci ataku z powietrza.


Które Ptaki Drapieżne polują na kury i co czyni go najbardziej przebiegłym?


• Alka Olbrzymia

• Uszatka zwyczajna

• Jastrząb

• Myszołów zwyczajny


Ptaki drapieżne rozwijają się na otwartych przestrzeniach, dlatego ryzykowne jest wypuszczanie drobiu na wybiegi bez schronienia. Pazury pozwalają im włamać się do w pełni zamkniętych pomieszczeń - odpowiednie zabezpieczenie kurnika lub wybiegu jest ważne, a zwykła siatka może nie być wystarczająca. Drapieżniki często chwytają kurę pazurami, zabijając ją na miejscu dziobem i szponami lub zabierając ją ze sobą. W obu przypadkach atak jest zazwyczaj śmiertelny.

Chroń swoje kury!

"Na kuny i łasice zastaw pułapki!"


Zdecydowanej większości zagrożeń można uniknąć poprzez zabezpieczenie środowiska hodowlanego. Utrzymuj ogrodzenie wokół ogrodu wolne od dziur, które oferują wejście drapieżnikom zabijającym kury (ogrodzenie z solidną podstawą jest idealne). Jeśli już natknąłeś się na szkodnika, ustaw pułapki, aby móc złapać nieproszonych gości. Uważaj jednak na radykalne rozwiązania sytuacji (nie próbuj zabijać drapieżnika!), na przykład lisy są chronione prawem i nie wolno ich krzywdzić a drapieżnik po schwytaniu musi wrócić do lasu.


Kurniki z zadaszeniem i ogrodzonymi wybiegami stanowią bezpieczny dom dla drobiu. Minimalizują one ryzyko ataku zarówno drapieżników, jak i ptaków mięsożernych. Przykłady odpowiednich kurników to kurnik Paris z przestronnym drucianym wybiegiem, który jest również zamknięty od góry, lub kurnik Berlin z dachem pokrytym gontem, w którym kury mogą korzystać z wybiegu nawet podczas deszczu.


Jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, kup psa stróżującego. Jeśli wytresujesz go, by przyzwyczaił się do kur, będzie wdzięcznym obrońcą kurnika. Temat tego, który drapieżnik zabija kury, nie będzie musiał być wtedy dla ciebie aż tak odstraszający, a jednocześnie "pesan" spełni również rolę zwierzaka domowego.

Inne artykuły

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł
Jak założyć akwarium?

15.04.2025

Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.

Czytaj artykuł