Jak wybrać klatkę dla papugi i gdzie ją umieścić
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Jak wybrać klatkę dla papugi i gdzie ją umieścić

Zdecydowałeś się na papugę? Zanim przyniesiesz ją do domu, musisz zapewnić jej odpowiedni dom - klatkę, w której papuga będzie się czuła komfortowo. Bez klatki będziesz ją co najmniej ganiać po całym pokoju, a ona sama może łatwo odlecieć. Oto jak powinna wyglądać klatka dla papugi i gdzie ją umieścić.


Wielkość - im większa klatka, tym lepiej

Klatka dla papug powinna być oczywiście na tyle przestronna, aby papuga miała przynajmniej trochę miejsca do poruszania się w ciasnej przestrzeni życiowej. Odpowiednia wielkość klatki zależy od wielkości i gatunku papugi. Jednak niezależnie od tego, jaki gatunek papugi wybierzemy, im większa klatka tym lepiej. Wybierając klatkę, musisz zastanowić się, gdzie planujesz ją umieścić. Jeśli nie zmieściłaby się w tym miejscu, to oczywiście jest to problem. W przypadku, gdy masz w domu pokój z dużą ilością niewykorzystanej przestrzeni, możesz oczywiście rozważyć uzyskanie lub budowę woliery zamiast klatki .

Kształt - postaw na kwadratową klatkę

Kształt klatki również odgrywa rolę. Nie zaleca się kupowania okrągłych klatek o małej średnicy, gdyż uniemożliwiają one papugom nawet krótki lot. Prawdopodobnie z tego powodu naukowcy uważają, że okrągłe klatki mają negatywny wpływ na psychikę ptaków żyjących w niewoli. Lepiej więc zaopatrzyć się w jak najszerszą i najwyższą klatkę kwadratową.

Krata - zwróć uwagę na rozstaw drutów kraty

Kolejnym kryterium wyboru jest rozstaw drutów w kratkach. Szczególnie w przypadku mniejszych papug należy uważać, aby odstępy nie były zbyt duże, w przeciwnym razie mogą one łatwo uciec z klatki lub utknąć w kratach. Dla mniejszych papug dobrze jest wybrać klatkę, w której pomiędzy każdym drutem kratek jest przerwa około 1 centymetra. Zazwyczaj odstępy między drutami odpowiadają wielkości klatki, a więc i gatunkowi papugi, dla której właściciele zwykle ją kupują, ale mimo wszystko warto sprawdzić ten parametr.

Projektowanie - solidna klatka się opłaca

Jak w przypadku wielu produktów, ważna jest jakość wykonania. Klatka powinna być odpowiednio solidna i nie powinno w niej być nic, co mogłoby zagrażać zdrowiu ptaków znajdujących się w środku, np. jakiekolwiek ostre krawędzie czy wystające druty. Stal nierdzewna jest odpowiednim materiałem na klatkę, ponieważ jest bardzo trwała, nietoksyczna i łatwa do czyszczenia. Dlatego też będzie Ci służyć przez długi czas i nadal będzie w doskonałym stanie. Nie można się również pomylić z metalową klatką malowaną proszkowo, a plastikowa dolna tacka, w które wyposażonych jest wiele mniejszych klatek, również nie stanowi problemu - jednak w przypadku tych konstrukcji należy się spodziewać, że szybciej pojawią się na nich ślady użytkowania i z czasem mogą wyglądać nieco niechlujnie.

Wyposażenie klatki dla komfortu i zabawy

Gdy masz już klatkę w domu, nie zapomnij jej odpowiednio wyposażyć. Powinna ona posiadać grzędę, miskę na ziarno i poidła. Akcesoria, które zapewnią Twojej papudze rozrywkę, również sprawią, że będzie szczęśliwa. Dobrym wyborem są różne, drabinki, huśtawki ,przeszkody, po nich mogą się wspinać lub huśtać. W rezultacie przyniosą one również radość Tobie, ponieważ widok fruwającej papugi jest tego wart.

Gdzie ustawić klatkę dla papugi

Jeśli chodzi o odpowiednie umieszczenie klatki, to idealna lokalizacja jest jak najdalej od okien i z dala od przeciągów. Klatka powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym poruszasz się dość często, tak abyś miał regularny kontakt z papugą. Chociaż kuchnia zwykle pasuje do tego opisu, nie stawiaj tam klatki, ponieważ papugi są bardzo wrażliwe na opary z naczyń teflonowych, a także przeszkadzają im tłuste opary. Skubią sobie pióra, często aż do krwi, a papugi w takim środowisku mogą mieć śmiertelne zagrożenie.

Inne artykuły

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł
Jak założyć akwarium?

15.04.2025

Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.

Czytaj artykuł