Jak wybrać klatkę dla papugi i gdzie ją umieścić
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Jak wybrać klatkę dla papugi i gdzie ją umieścić

Zdecydowałeś się na papugę? Zanim przyniesiesz ją do domu, musisz zapewnić jej odpowiedni dom - klatkę, w której papuga będzie się czuła komfortowo. Bez klatki będziesz ją co najmniej ganiać po całym pokoju, a ona sama może łatwo odlecieć. Oto jak powinna wyglądać klatka dla papugi i gdzie ją umieścić.


Wielkość - im większa klatka, tym lepiej

Klatka dla papug powinna być oczywiście na tyle przestronna, aby papuga miała przynajmniej trochę miejsca do poruszania się w ciasnej przestrzeni życiowej. Odpowiednia wielkość klatki zależy od wielkości i gatunku papugi. Jednak niezależnie od tego, jaki gatunek papugi wybierzemy, im większa klatka tym lepiej. Wybierając klatkę, musisz zastanowić się, gdzie planujesz ją umieścić. Jeśli nie zmieściłaby się w tym miejscu, to oczywiście jest to problem. W przypadku, gdy masz w domu pokój z dużą ilością niewykorzystanej przestrzeni, możesz oczywiście rozważyć uzyskanie lub budowę woliery zamiast klatki .

Kształt - postaw na kwadratową klatkę

Kształt klatki również odgrywa rolę. Nie zaleca się kupowania okrągłych klatek o małej średnicy, gdyż uniemożliwiają one papugom nawet krótki lot. Prawdopodobnie z tego powodu naukowcy uważają, że okrągłe klatki mają negatywny wpływ na psychikę ptaków żyjących w niewoli. Lepiej więc zaopatrzyć się w jak najszerszą i najwyższą klatkę kwadratową.

Krata - zwróć uwagę na rozstaw drutów kraty

Kolejnym kryterium wyboru jest rozstaw drutów w kratkach. Szczególnie w przypadku mniejszych papug należy uważać, aby odstępy nie były zbyt duże, w przeciwnym razie mogą one łatwo uciec z klatki lub utknąć w kratach. Dla mniejszych papug dobrze jest wybrać klatkę, w której pomiędzy każdym drutem kratek jest przerwa około 1 centymetra. Zazwyczaj odstępy między drutami odpowiadają wielkości klatki, a więc i gatunkowi papugi, dla której właściciele zwykle ją kupują, ale mimo wszystko warto sprawdzić ten parametr.

Projektowanie - solidna klatka się opłaca

Jak w przypadku wielu produktów, ważna jest jakość wykonania. Klatka powinna być odpowiednio solidna i nie powinno w niej być nic, co mogłoby zagrażać zdrowiu ptaków znajdujących się w środku, np. jakiekolwiek ostre krawędzie czy wystające druty. Stal nierdzewna jest odpowiednim materiałem na klatkę, ponieważ jest bardzo trwała, nietoksyczna i łatwa do czyszczenia. Dlatego też będzie Ci służyć przez długi czas i nadal będzie w doskonałym stanie. Nie można się również pomylić z metalową klatką malowaną proszkowo, a plastikowa dolna tacka, w które wyposażonych jest wiele mniejszych klatek, również nie stanowi problemu - jednak w przypadku tych konstrukcji należy się spodziewać, że szybciej pojawią się na nich ślady użytkowania i z czasem mogą wyglądać nieco niechlujnie.

Wyposażenie klatki dla komfortu i zabawy

Gdy masz już klatkę w domu, nie zapomnij jej odpowiednio wyposażyć. Powinna ona posiadać grzędę, miskę na ziarno i poidła. Akcesoria, które zapewnią Twojej papudze rozrywkę, również sprawią, że będzie szczęśliwa. Dobrym wyborem są różne, drabinki, huśtawki ,przeszkody, po nich mogą się wspinać lub huśtać. W rezultacie przyniosą one również radość Tobie, ponieważ widok fruwającej papugi jest tego wart.

Gdzie ustawić klatkę dla papugi

Jeśli chodzi o odpowiednie umieszczenie klatki, to idealna lokalizacja jest jak najdalej od okien i z dala od przeciągów. Klatka powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym poruszasz się dość często, tak abyś miał regularny kontakt z papugą. Chociaż kuchnia zwykle pasuje do tego opisu, nie stawiaj tam klatki, ponieważ papugi są bardzo wrażliwe na opary z naczyń teflonowych, a także przeszkadzają im tłuste opary. Skubią sobie pióra, często aż do krwi, a papugi w takim środowisku mogą mieć śmiertelne zagrożenie.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł