Jak nauczyć kury wchodzić do kurnika?

Autor: Juraj Korim

30.10.2023

Jak nauczyć kury wchodzić do kurnika?

Przyniosłeś do domu nowe kurczaki i nie wiesz, jak nauczyć je wchodzić do kurnika? Istnieją różne mity na temat trzymania ich zamkniętych w kurniku przez trzy dni i gotowe. Nie jest to jednak konieczne i generalnie nie jest zalecane. Kury są bardzo inteligentne i wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Wystarczy więc pokazać im wszystko kilka razy, dobrze przygotować kurnik i wszystko gotowe. Zobacz razem z nami, jak nauczyć kury korzystania z kurnika.

Dobre przygotowanie jest niezbędne

Nie zwlekaj i przygotuj dom dla swoich kur na długo przed ich zakupem. Docenią one później bezpieczną i wygodną przestrzeń i będą uwielbiać do niej wracać. Kurnik służy jako osłonięte miejsce, gdzie żaden drapieżnik nie może się wślizgnąć, więc upewnij się, że jest zabezpieczony, podobnie jak wybieg wokół kurnika. 

Co zrobić po przewiezieniu?

Po przyjeździe pokaż kurom ich dom i przenieś je do kurnika. Duża ilość wody i pożywienia jest koniecznością. Nie należy zaniedbywać tego elementu, ponieważ pomoże im to zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Możesz zostawić je w kurniku na jeden dzień, aby poznały swoje bezpieczne miejsce. Na początku mogą nie chcieć wspinać się na grzędę, ponieważ jest to dla nich nieznane, ale stopniowo będzie to dla nich bardziej naturalne. Następnego ranka otwórz kurnik i pozwól kurom samodzielnie zdecydować, kiedy chcą zbadać swoje otoczenie. A jak przyzwyczaić kury do kurnika wieczorem? Właściwie wcale, o zmierzchu będą już powoli krzątać się w kurniku, który już uważają za swój dom.

Kury nigdy nie gardzą jedzeniem

Jeśli wypuściłeś kury na większy obszar i musisz je z powrotem zagonić, często jest to nie lada wyzwanie. Jak nauczyć kury trzymania się kurnika, gdy naprawdę lubią wypasać się na dużym obszarze? Można zachęcić je jedzeniem. Przygotuj dla nich smakołyki, aby pokazać im i zaufać, że będą za tobą biegać. Świetnym przysmakiem jest na przykład makaron lub pszenica. Z czasem przyzwyczają się do samego dźwięku wydawanego przez np. puszkę zboża i będzie to dla nich wyraźny znak. Jednocześnie w kurniku lub w jego pobliżu nigdy nie powinno zabraknąć wody i paszy. Ptaki powinny mieć dostęp do tego obszaru przez cały dzień.

A co jeśli to nie działa?

Istnieje wiele powodów, dla których kura nie chce wrócić do kurnika, a nasz artykuł o tym, jak nauczyć kury wchodzenia do kurnika, pozornie na nic się nie zda. W większości przypadków dzieje się tak dlatego, że kurze czegoś brakuje lub nie czuje się bezpiecznie. Może to być spowodowane tym, że została zaskoczona przez zwierzę, przeszkadzają jej pasożyty w kurniku lub jest zastraszana przez inne kury. Obserwuj jej zachowanie i nie wahaj się odwiedzić weterynarza, jeśli to konieczne.

I to wszystko

Ogólnie rzecz biorąc, kury są wystarczająco inteligentne, aby znaleźć własną drogę do bezpiecznego domu. Do Ciebie należy wskazanie im właściwego kierunku i przygotowanie dobrych warunków. Więc do dzieła! 

Inne artykuły

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł
Jak założyć akwarium?

15.04.2025

Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.

Czytaj artykuł