Ile kur przypada na jednego koguta?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

19.06.2024

Ile kur przypada na jednego koguta?

W hodowli drobiu często spotykamy się z pytaniem o stosunek kogutów do kur. Jest to bardzo ważny czynnik dla skutecznego i wydajnego zachowania kur. Jednak odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. W tym artykule dowiesz się, jakie aspekty wpływają na obecność koguta i co należy wziąć pod uwagę przed wprowadzeniem go do kurnika.  

Czy kura potrzebuje koguta?

Czy kura musi mieć koguta? Oczywiście, że nie. Jednak nowy kogut dla kur może być bardzo korzystnym towarzyszem. Zadba on o kury, zapewniając im pożywienie, bezpieczeństwo i równowagę w stadzie. Może również pomóc w przypadku pojawienia się szkodników. Niektóre koguty narażą swoje życie w takiej sytuacji. Ostrzega nie tylko kury przed niebezpieczeństwem, ale także ciebie. Jego pianie służy nie tylko do budzenia się rano, ale także do ogłaszania zmian. Tak więc, jeśli pojawi się gość, zaproszony lub nieproszony, kogut natychmiast wszystko ogłosi. A czy kury znoszą jajka bez koguta? Tak, ale kogut odgrywa najważniejszą rolę, gdy chcemy mieć małe pisklęta. Nie można po prostu zapłodnić jajka bez koguta. Jest to jedyny sposób na zapewnienie kurom doświadczenia matczynej miłości.

Ile kur przypada na jednego koguta?

Niestety, nie ma dokładnej liczby kur przypadających na jednego koguta. Zanim jednak rozpoczniesz hodowlę, zastanów się nad następującymi aspektami. Pierwszą rzeczą do rozważenia są czynniki biologiczne. Koguty są trzymane przede wszystkim w celu rozmnażania i utrzymania równowagi w stadzie. W naturze często zdarza się, że na jednego koguta przypada kilka kur. W hodowli drobiu liczbę samic szacuje się zwykle na 8 do 12 na jednego koguta. Taki stosunek pozwala każdej kurze dostać się do koguta w celu krycia, jednocześnie minimalizując stres związany z agresją między kogutami. Jednak w szczytowym momencie może obsłużyć do 16 kur. Oczywiście można również kupić koguta dla mniejszego stada, ale co najmniej pięciu kur. Ze względu na wysoki poziom aktywności, kury mogą być stopniowo ranione podczas krycia.

Stosunek liczby kur do kogutów zależy również od rasy, temperamentu i wieku. Każdy z nich ma inny temperament, wymagania przestrzenne lub żywieniowe. W przypadku cięższych ras, które mają mniej energii, zaleca się mniejszą liczbę kur. I odwrotnie, w przypadku ras lekkich, można zapewnić kogutowi więcej kur. Im więcej mają wigoru, tym więcej kur będą obsługiwać. W małym stadzie z energicznym kogutem może dojść do urazów z powodu częstszego krycia.

Jeśli twoje kury są już w wieku, w którym cieszą się własnym komfortem i nie znoszą już jaj, zastanów się, czy w ogóle warto kupować młodego koguta.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kur powinno przypadać na jednego koguta. Optymalny stosunek zależy od wielu czynników, w tym wieku, temperamentu i rasy koguta, ale także wieku kur. Ważne jest, aby skupić się na potrzebach drobiu i wybrać proporcję, która maksymalizuje wydajność hodowli, zapewniając jednocześnie dobrostan i zdrowie zwierząt. I choć kogut jest nieodłącznym towarzyszem kur, istnieją przypadki, w których jego obecność nie jest konieczna.

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.