Ile jaj znosi kura w ciągu jednego roku?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

22.07.2024

Ile jaj znosi kura w ciągu jednego roku?

Jajka są integralną częścią naszej diety. Nic dziwnego, że kurczaki są jednym z najczęściej hodowanych gatunków zwierząt domowych. Ale czy możecie sobie wyobraźić, jak powstaje takie jajko i co się z tym wiąże? Jak wygląda nieśność u kur oraz ile takich jajek nam za rok znoszą znajdziecie poniżej. Jeśli nie jesteście zainteresowani rozwojem pisklęcia w jajku, możesz hodować kury bez koguta, ale kogut pełni bardzo ważną funkcję ochronną i zapładniającą.

Tworba jajek u kur

Proces powstawania jaja u kur rozpoczyna się w jajniku, gdzie powstaje żółtko i rozwija się jajo. Gdy jajo jest dojrzałe, jest uwalniane z jajnika i przechodzi przez jajowód, gdzie jest otoczone białkiem i skorupką. Tutaj również, jeśli doszło do krycia, następuje zapłodnienie komórki jajowej. Jajeczko przemieszcza się następnie w kierunku macicy i wydostaje się przez kloakę. Cały ten proces trwa około 24-26 godzin dla każdego jajeczka. Tworzenie się otoczki w jajowodzie zajmuje najwięcej czasu. Etap ten trwa 15-18 godzin.

Cykl wysiadywania jaj

Jak często wysiadywują kurczaki jajka? Cykl nieśności, czyli okres, w którym kura znosi jaja, różni się w zależności od rasy, wieku, diety i środowiska. Ogólnie rzecz biorąc, kury znoszą najwięcej jaj w pierwszym roku, ale produkcja może spadać wraz z wiekiem. A kiedy kury znoszą jaja? Najczęściej około 9. rano, ale dzienny czas znoszenia jaj wynosi od 5 rano do 3 po południu.

Kura - ilość jajek za rok

Ile, tak naprawde, jajek potrafi kura słożyć? Średnica wysiadywania jajek u kur w rolnictwie fabrycznym może osiągnąć ponad 250 aż 300 jajek za rok w pierwszych latach życia drobiu. Produkcja jaj spada wraz z wiekiem. Oczywiście liczby te mogą się różnić w zależności od rasy, genetyki, wieku i opieki, jaką otrzymuje kura.

Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę nie tylko ilość jaj znoszonych przez kurę, ale także ich jakość. Wysokiej jakości żywienie, opieka, higiena i warunki chowu odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowo rozwiniętych jaj.

Rasy kur według nieśności

Jeśli szukasz odpowiedniej rasy do znoszenia jak największej liczby jaj, hybrydy będą dla Ciebie odpowiednie. Są one zaprojektowane z myślą o maksymalnej produkcji jaj - mogą znieść ponad 300 jaj rocznie.
Około 250 jaj rocznie mogą znieść kury rasy Lehhorn i Sussex, 200 jaj mogą znieść kury rasy plummets, które rekompensują straty w produkcji swoją mięsnością. Przeczytaj więcej o tych rasach w naszym artykule: "Kury nioski: które rasy znoszą najwięcej jaj".

Jajka są dla nas ważnym źródłem pożywienia, dlatego należy myśleć przede wszystkim o jakości produktu końcowego. Upewnij się, że hodowla jest prowadzona z myślą o komforcie i zdrowiu kur. I chociaż liczba jaj znoszonych przez kury jest zmienna, zależy ona od wielu czynników, które w dużej mierze są pod naszą kontrolą, ale również i Waszą.

Inne artykuły

Jak hodować szynszylę?

27.04.2025

Jak hodować szynszylę?

Hodowla szynszyli cieszy się coraz większą popularnością dzięki ich uroczemu wyglądowi, przyjaznemu usposobieniu i wyjątkowo miękkiej sierści. Te małe gryzonie, pochodzące z andyjskich rejonów Ameryki Południowej, zostały niemal całkowicie wytępione w naturze z powodu polowań dla futra. Obecnie szynszyle są hodowane głównie jako zwierzęta domowe. Są to zwierzęta nocne, które większość dnia przesypiają, a aktywne stają się po zmroku. Są bardzo towarzyskie, dlatego zaleca się hodować je przynajmniej w parach. Przeciętna długość życia szynszyli wynosi 10–15 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające nawet 20 lat.

Czytaj artykuł
Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł