Dlaczego kury znoszą małe jajka?

Autor: Juraj Korim

31.01.2024

Dlaczego kury znoszą małe jajka?

Jednym z głównych powodów posiadania kury są świeże, domowe jajka. Jednak niektóre kury mają komplikacje podczas ich znoszenia. Jednym z najczęstszych jest znoszenie zbyt małych jaj. Istnieje kilka przyczyn tego negatywnego faktu i nie wszystkie z nich są pod naszą kontrolą.


Kluczowym aspektem jest żywienie kur

Nieśność jaj u kur jest ściśle powiązana z ich dietą, dlatego niewłaściwe żywienie kur może nie tylko skutkować mniejszymi jajami, ale także negatywnie wpływać na jakość nieśności.


Dieta kur powinna zawierać głównie białko jako jeden z podstawowych składników. Jeśli kura nie otrzyma wystarczającej jego ilości, zmianie może ulec nie tylko rozmiar jaj, ale także grubość skorupy. W tym momencie zalecamy dodanie do diety mączki rybnej, mączników lub nasion słonecznika.


W momencie, gdy zjawiskiem towarzyszącym nietypowemu jajku jest miękka skorupka, twojemu małemu przyjacielowi najprawdopodobniej brakuje wapnia.


Jednak kury potrzebują nie tylko białka i wapnia, ale także minerałów, składników odżywczych i witamin, które również mają ogromny wpływ na wielkość, jakość i rzeczywistą produkcję jaj kurzych.

Komfort kury ma kluczowe znaczenie

Podobnie jak ludzie, kury nioski nie pracują dobrze w stresie. Kury wymagają własnej przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kurnika. Dlatego też należy upewnić się, że w kurniku nie znajduje się więcej kur niż jest to zalecane. Drapieżniki kręcące się wokół kur również mogą powodować stres w kurniku. Kury mogą produkować małe jaja pod wpływem stresu lub całkowicie przestać je znosić.


Oprócz nieproszonych gości, nękanie może również powodować stres u kur. Spokój podczas znoszenia jaj jest najważniejszy. Walki są powszechne wśród kur, ale czasami konieczna jest interwencja i oddzielenie niesfornych kur od pozostałych. Jednak największymi rozrabiakami w kurniku są koguty. Fakt, że koguty powinny być oddzielone od kur z pewnością nie jest dla ciebie nowością.


Oczywiście nie możemy zapominać o świetle i cieple. Światło stymuluje u kur układ rozrodczy, bez którego nie byłoby jaj. Pomyśl o oświetleniu kurnika, szczególnie w ciemne dni zimy. Podobnie jak światło, zimno również wpływa na kury. Optymalna temperatura w kurniku wynosi od 11 do 25°C. Jeśli temperatura jest zbyt niska, może to wpłynąć na liczbę i jakość jaj. Problem ten ma jednak bardzo proste rozwiązanie w postaci żarówek ceramicznych lub na podczerwień.

Zbyt młoda kura

Jeśli nabyłeś nową kurę, która dopiero zaczyna znosić jaja, często zdarza się, że jej jaja nie są tak duże, jak jaja jej starszych sióstr. Większość kur zaczyna znosić jaja już w wieku 6 miesięcy, więc nie możemy się dziwić, że jajka są tak małe. Nie należy się jednak martwić, standardowe jaja zostaną zniesione już po miesiącu.

Problem, którego nie można rozwiązać

Wszystkie wymienione problemy można rozwiązać, ale jest jeden czynnik, którego nie można kontrolować - genetyka. Kupując kurę, musisz uważać na to, jakie kury wpuszczasz do kurnika. To genetyka determinuje rozmiar jaj, które może znieść kura. Niektóre rasy znoszą większe jaja, inne mniejsze.


Niektóre rasy kur, które będą produkować obfite zapasy jaj, to Leghorn, Golden Comets lub Lohmann Browns. Z drugiej strony, małe jaja można uzyskać od Bantamów, które ze względu na swój mniejszy wzrost mają również mniejsze układy rozrodcze, co znajduje odzwierciedlenie w małych jajach.


Inne artykuły

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

23.04.2025

Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?

Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.


Czytaj artykuł
Destrukcyjne drapanie u kotów

22.04.2025

Destrukcyjne drapanie u kotów

Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.

Czytaj artykuł
Jak założyć akwarium?

15.04.2025

Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.

Czytaj artykuł