Czy psy mogą jeść kości?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Zalety i ryzyka

Podawanie kości psom ma swoje zalety, ale też pewne ryzyka. Kości są doskonałym źródłem naturalnych minerałów, takich jak wapń i fosfor. Ich gryzienie wzmacnia mięśnie żujące i działa jak naturalna szczoteczka do zębów. Z drugiej strony, mogą jednak powodować zaparcia, inne problemy trawienne lub prowadzić do złamania zębów.

Na co należy uważać?

Nigdy nie należy podawać psu kości pieczonych. Pieczone kości zmieniają strukturę – twardnieją, a po pogryzieniu stają się ostre i łamliwe, co może powodować wiele problemów. Gotowane kości również nie są odpowiednie dla psa. Psy mają naturalnie rozwinięty odruch igłowy, który chroni żołądek i jelita przed ostrymi przedmiotami. Ten odruch może jednak zaniknąć u psów karmionych wyłącznie suchą karmą lub konserwami.


Powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj kości, które chcemy podać psu. Kości królicze nie są odpowiednie ze względu na ich ostrość. Kości dziczyzny mogą być źródłem pasożytów, dlatego lepiej ich unikać. Kości szpikowe są bardzo twarde, a szpik w nich zawarty jest bardzo tłusty – uważajmy więc na możliwość złamania zęba i nadmiar kalorii.

Jakie kości są odpowiednie dla psa?

Kości powinny być podawane wyłącznie na surowo, najlepiej z resztkami mięsa, co odpowiednio stymuluje trawienie. Najlepiej nadają się kości cielęce lub wołowe, ale odpowiednie są także szyje drobiowe, np. kurczaka i kaczki.

Podsumowanie

Podawanie kości może przynieść korzyści, ale może też być niebezpieczne. Należy przestrzegać zasad ich odpowiedniego podawania i dobrze znać nawyki swojego psa. Pamiętajmy też, że kości nie stanowią pełnowartościowego posiłku, a jedynie przekąskę, która nie powinna być podawana codziennie.

Inne artykuły

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

28.05.2025

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne może być nie tylko piękną ozdobą ogrodu, ale też pożytecznym źródłem wody dla dzikich zwierząt. Skorzystają z niego ptaki, zaskrońce, jeże czy wiewiórki, które pomagają w walce ze szkodnikami. Dodatkowo oczko wodne to również przyjemność z hodowli ryb – wszystko zależy od jego wielkości i umiejscowienia.


Czytaj artykuł
Agresja u psów

27.05.2025

Agresja u psów

Każdy z nas z pewnością spotkał się kiedyś w życiu z agresywnym zachowaniem psa. Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn i form. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego do niego dochodzi, jak sobie z nim radzić i jak mu zapobiegać. Temu służy niniejszy artykuł.


Czytaj artykuł
Jak chronić owce i kozy przed wilkami

26.05.2025

Jak chronić owce i kozy przed wilkami

Na pewno dotarła już do Ciebie informacja, że wilki wracają do naszego kraju. Ekologowie uważają to za pozytywną wiadomość – ale co na to hodowcy owiec i kóz? Oni nie są już tak entuzjastyczni. Wilki osiedlają się w naszym krajobrazie, a słabo zabezpieczone stado stanowi dla nich łatwą nocną przekąskę.


Czytaj artykuł