-800x800.jpg)
Budowa kurnika: Jak powinien wyglądać kurnik i co będzie Ci potrzebne
Jeśli chcesz zacząć trzymać kurczaki, jedną z podstawowych rzeczy, które musisz zrobić przed ich pojawieniem się, jest zdobycie kurnika. Nowy kurnik może być również potrzebny, jeśli ten istniejący ma już za sobą najlepsze lata. Można kupić Kurnik lub zbudować go samodzielnie. Jeśli jesteś na tyle poręczny i kusi Cię, aby wybudować kurnik według dokładnych specyfikacji w swoim ogrodzie, nie musisz się obawiać, wybierz drugą opcję i zbuduj swój własny kurnik. O czym nie należy zapominać przy budowie kurnika?
Zanim przystąpisz do pracy
Zanim zaczniesz szukać materiałów do budowy kurnika i przystąpisz do pracy, musisz jasno określić, jak chcesz, aby Twój kurnik wyglądał.
- W pierwszej kolejności należy określić wielkość kurnika, która wynika z planowanej wielkości hodowli kur. Każda kura powinna mieć powierzchnię 0,5 m2. Oprócz liczby kur, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, na której stanie gotowy kurnik. Jeśli chodzi o lokalizację kurnika, to najlepiej jest zorientować jego front z drzwiami i oknem na południe lub południowy wschód.
- Jeśli chcesz dać swoim kurom więcej przestrzeni, możesz dodać do kurnika wybieg.
- Następnie określ, jak całość dzieła ma wyglądać z zewnątrz. W ramach tego trzeba będzie określić, czy kurnik będzie stał bezpośrednio na ziemi, będzie lekko podparty, czy też będzie umieszczony na wysokości, pod którą kury będą mogły się schować. Podwyższony kurnik ma tę zaletę, że praktycznie eliminuje wodę pochodzącą z ziemi, więc kurnik będzie suchy.
- Następnie przychodzi czas na zaprojektowanie drzwi wejściowych dla kur oraz okna, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w kurniku dla wentylacji, zwłaszcza latem. Aby ułatwić sobie pracę, warto wybrać automatyczne drzwi z wyłącznikiem czasowym lub zmierzchowym, który będzie je automatycznie otwierał i zamykał. Okno (lub kilka okien) musi być również zamykane na klucz, w przeciwnym razie łatwo jest dostać się do kurnika kunom lub lisom. Nie zapomnij o zrobieniu dodatkowych drzwi na tyle dużych, aby umożliwić Ci utrzymanie kurnika.
- Następnie zastanów się, jak będziesz zbierać jajka z kurnika, najlepiej ładne, czyste i nieuszkodzone. Z tego powodu kury powinny mieć gniazda do znoszenia jaj. Oprócz tradycyjnych gniazd do układania, które umieszcza się wewnątrz kurnika, dostępna jest również bardziej praktyczna wersja zewnętrzna. Gniazda zewnętrzne dla niosek są przymocowane do zewnętrznej ściany kurnika, ale kury mają do nich dostęp w sposób konwencjonalny z wnętrza kurnika. Jaja są wtedy zbierane z zewnątrz, co jest zwykle wygodniejsze dla hodowcy.
- W kurniku powinny znajdować się również grzędy, na których kury odpoczywają i śpią. Grzędy powinny znajdować się nieco powyżej ziemi, mniej więcej od pół do jednego metra. Pomiędzy grzędami należy pozostawić odstęp co najmniej 40 centymetrów. Ustalając całkowitą długość grzęd, weź pod uwagę, że każda kura potrzebuje przestrzeni o szerokości około 30 centymetrów.
- Możesz ocieplić swój kurnik, jak również swój dom. Twoje kury będą się lepiej rozwijać w izolowanym kurniku jesienią i zimą, a ty zostaniesz nagrodzony za swoje wysiłki w zakresie izolacji wyższymi wskaźnikami nieśności w zimnych miesiącach.
- Przed budową można też pomyśleć o ogrzewaniu i oświetleniu w kurniku. Na przykład ogrzewanie może zapewnić lampa na podczerwień , żarówka ceramiczna a młode kurczaki docenią sztuczną kwokę. Jako sztuczną kwokę można wykorzystać również płytę grzewczą.
Materiał potrzebny na budowę kurnika
Kiedy już wszystko przemyślisz, czas na przygotowanie materiału. Do budowy kurnika potrzebne będą Ci:
- strugane belki do konstrukcji kurnika,
- deski na ściany kurnika (zamiast nich można użyć płyty OSB),
- belki lub kłody o średnicy około 5 cm na grzędę,
- sklejka wodoodporna na podłogę,
- zabezpieczone antykorozyjnie (ocynkowane) łączniki do konstrukcji drewnianych,
- okno z okuciami,
- drzwi do kurnika (najlepiej automatyczne),
- okucia do dużych drzwi dla hodowców,
- pokrycie dachowe (np. gonty asfaltowe),
- kit do drewna (do spoin, naprawy pęknięć w drewnie),
- lakier do drewna,
- płyty styropianowe do ocieplania kurnika,
- siatka na wybieg.
Mając jasny pomysł na wygląd kurnika i niezbędne materiały, wszystko czego potrzebujesz do jego budowy to czas i trochę narzędzi. Jeśli zdarzy się, że podczas budowy kurnika napotkasz problem, z którym nie wiesz co zrobić, w Internecie znajdziesz mnóstwo instrukcji, które pomogą Ci go pokonać. Ewentualnie zawsze możesz poprosić o radę lub pomoc jakiegoś życzliwego przyjaciela.
Inne artykuły

23.04.2025
Czym jest zachowanie stereotypowe u zwierząt?
Zachowanie stereotypowe u zwierząt, znane również jako stereotypia, charakteryzuje się powtarzalnymi, pozornie bezcelowymi lub zrytualizowanymi ruchami bądź czynnościami, które zwierzęta wykonują często w środowisku niespełniającym ich naturalnych potrzeb. W poniższym artykule przybliżymy to zagadnienie.

22.04.2025
Destrukcyjne drapanie u kotów
Destrukcyjne drapanie to częsty problem, z którym boryka się wielu opiekunów kotów. Może prowadzić do uszkodzeń mebli, tapet czy innych przedmiotów w domu, co znacząco wpływa na komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zachowania, sposobom jego rozwiązania oraz metodom zapobiegania.
Czytaj artykuł
15.04.2025
Jak założyć akwarium?
Własne akwarium to nie tylko piękna dekoracja, ale prawdziwy kawałek natury, który wnosi do naszego domu spokój i harmonię. Obserwowanie kolorowych rybek, delikatne falowanie roślin i ciche pluskanie wody mają udowodnione działanie uspokajające na umysł. Jeśli również marzysz o stworzeniu własnego wodnego świata, przygotowaliśmy prostą instrukcję, jak to zrobić.
Czytaj artykuł